Reklaam sulgub sekundi pärast

Uhke! Eesti saab Euroopa tuumauuringute organisatsiooni täisliikmeks

Johanna Alvin

Eesti saab Euroopa tuumauuringute organisatsiooni täisliikmeks
Eesti saab Euroopa tuumauuringute organisatsiooni täisliikmeks — FOTO: AFP/Scanpix

Šveitsis Genfis kogunenud Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) liikmed hääletasid reedel Eesti organisatsiooni täisliikmeks, mis avardab veelgi Eesti ettevõtjate, teadlaste ja üliõpilaste võimalusi osaleda tipptehnoloogilises teadus- ja arendustöös nii tudengipraktikate, organisatsioonis töötamise kui hangete kaudu.

CERN-i täisliikmete hulka arvamisega saab Eesti hääleõiguse CERN-i nõukogus, CERN-i rahanduskomitees ja CERN-i teaduspoliitika komitees. Eesti saab läbi CERN-i nõukogu osaleda CERN-i otsustusprotsessides ja organisatsiooni juhtimises, kaasa arvatud uute teadusprogrammide ja eksperimentide planeerimisel ning otsustamisel. Samuti avaneb Eesti ettevõtetel võimalus osaleda rahvusvahelistel tööstushangetel ilma piirmääradeta, piirmäärad kaovad ka Eesti kodanikel töö- ja praktikakohtadele kandideerimisel organisatsioonis.

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo sõnul on CERN-i tööstuslikud hanked kõrgtehnoloogilised ning koostöös CERN-iga on võimalik arendada uusi võimekusi, tooteid ja tehnoloogiaid, aidates tippteaduse saavutustel jõuda ettevõtlusesse. Nende hangete nõuded on kõrged ning toetudes CERN-i globaalsele tuntusele, on neil osalemine eksportiva ettevõtte seisukohast tugevaks referentsiks ning kvaliteedimärgiks,“ ütles Riisalo.

CERN-i hangete andmebaasi registreeritud ettevõttete arv on kahe aastaga kasvanud 13-lt 59-le. Siiani on ainsa üle miljoni eurose mahuga lepingu saanud Harju Elekter, aga CERN tarnijaks on ka näiteks ka Helmes, Tallinna Elektrotehnika Tehas „Estel“, Radius Machining, Miltton Events jt.

Eesti täisliikme staatuse jõustumiseks CERN-is on veel vaja CERN-i täisliikmete otsusele siseriikliku kinnitust, nii valitsuses kui riigikogus. 

CERN on rahvusvaheline teadusasutus, mis asutati 12 asutajaliikme poolt 1954 aastal. Praeguseks on CERN-il 23 liiget, lisaks 10 assotsieerunud liiget  ja vaatlejaliikmed, sealhulgas näiteks USA ja Jaapan. Organisatsiooni eesmärk on tagada Euroopa riikide koostöö tuumauuringute vallas. CERN-i peamisteks tegevusteks on kõrge energia füüsika uuringud ja selleks vajaliku tehnoloogia väljatöötamine. Lisaks sellele tegeleb CERN üliõpilaste, teadlaste ja inseneride koolitamisega.   

Kommentaarid puuduvad