Reklaam sulgub sekundi pärast

Treener annab nõu – kust tuleb treeningmotivatsioon ja kuidas seda hoida?

Treeningmotivatsioon
Treeningmotivatsioon — FOTO: 123RF

Pole ebatavaline, et haripunkti jõudnud trennihuvi ja regulaarne sportimine võivad mingil hetkel hakata erinevatel põhjustel vähenema. Tihti pole tegu teadliku otsuse, vaid treeningmotivatsiooni järkjärgulise vähenemisega, mille algust ja lõppu on inimesel endal raske määratleda. Mida teha? Treener annab nõu.

Treener Mailiis Stoltsi sõnul on võimalik eristada sisemist ja välist motivatsiooni. Sisemise motivatsiooni puhul tegelevad inimesed sellega, mis neid huvitab, otsivad väljakutseid ja kogevad nii oma võimeid. Välise motivatsiooni all mõistetakse enamasti hüvesid, mida teatud käitumise korral saadakse. Et trennimotivatsiooni paranda, on eriti tähtis suurendada sisemist motivatsiooni.

Sisemise motivatsiooni korral tehakse trenni enda pärast, kuna see pakub naudingut ja rõõmu. Liigutakse vabatahtlikult ja teadlikult, ilma materiaalse tasu või sunduseta. Välise motivatsiooni puhul ei treenita mitte huvist ega rõõmust, vaid võimalike tagajärgede pärast: kaalukaotus, karikad ja medalid jne. Samuti tasub leida välist motivatsiooni ehk enda jaoks olulisi hüvesid, mille nimel treenida.

Treener Mailiis Stolts
Treener Mailiis Stolts — FOTO: Erakogu

10 nippi, kuidas suurendada ja hoida treeningmotivatsiooni:

1. Sea eesmärk!

Nagu elus ikka, algavad kõik suured asjad eesmärkide seadmisest. Kui puudub otsene eesmärk ehk motiiv midagi korda saata, on väga keeruline leida motivatsiooni unistuse realiseerimiseks. Ära keskendu väliskeskkonnast ehk välisest motivatsioonist ajendatud eesmärkidele, näiteks elukaaslase soovitus kaalust alla võtta. Sea endale eesmärk, mis sind sisemiselt motiveerib. Pane suur eesmärk kirja, jaga väiksemateks osadeks ning lisa juurde ajaline määratletus. Näide: soovin saada juurde aasta lõpuks X kg lihasmassi, selle jaoks hakkan tegema kolm korda nädalas jõutreeningut. Kirjuta eesmärk koos ajalise perspektiiviga nähtavale kohale, näiteks märkmikusse. Paljude inimeste suurimaks probleemiks ongi konkreetse eesmärgi puudumine või valesti hindamine. Ei ole võimalik joosta üle öö maraton või saada nädalaga soovitud muutus lihasmassi kasvus, küll aga on neid võimalik saavutada väiksemate vaheeesmärkidega. Ka väike edusamm on tähtis, kuna see annab jõudu edasi pingutada.

2. Alusta treeningpäeviku pidamist

Treeningpäevikusse pane kirja kõik planeeritud ja sooritatud treeningud. Õpi oma arengut hindama ning pea treeningpäevikut, mille abil seda jälgida. Jõutreeningu puhul märgi üles raskuste suurendamine, vastupidavustreeningus mahu kasvamine.

3. Planeeri treening kalendrisse

Samamoodi nagu inimene ei taha jätta ära plaane teistega, ei tohiks ta neid tühistada ka endaga. Trenn peaks olema nagu iga teine paika pandud sündmus või koosolek. Kui mõnel päeval on õhtud liiga kinni, lisa treening hommikusse. Ainult planeerides saad olla kindel, et jõuad reaalselt trenni.

4. Planeeri aeg ka puhkamiseks

Kõigil tuleb vahel ette olukordi, kus plaanis ei realiseeru – magad sisse või oled liiga väsinud. Puhata on igati okei ning aeg-ajalt tulebki seda endale lubada. Ületreeningu vältimiseks planeeri kalendrisse koos treeningpäevadega ka puhkepäevad.

5. Võta treeningriided tööle kaasa

Kui sul on alati trennikott pakitud ja tööl kaasas, on väiksem võimalus, et lahtipakkimata kotiga koju tagasi lähed.

6. Ägedad treeningriided motiveerivad

Nii mõnigi inimene leiab spordimaailmas motivatsiooni silmapaistvatest treeningriietest. Ägedad mustrid ja erksad värvid aitavad trennis end enesekindlamalt tunda. Ka mina kuulun vahel nende inimeste hulka, kelle parim preemia peale järjepidevat treenimist on uued spordiriided.

7. Leia treenimiseks ka erinevaid väljundeid

Kui senine treening muutub üksluiseks, tee enda treeningkavas paus ja proovi vahelduseks midagi muud. Kui oled treeninud ainult jõusaalis, võiksid vahel proovida ka ringtreeningut koos treeneriga või siis hoopis vägagi väljakutsuvat Crossfiti. Nii saad enda treeningusse uusi mõtteid ja tood end vahelduseks ka mugavustsoonist välja. Oluline on siinkohal mainida, et tegelikult ei vaja siiski keha uut stiimulit, vaid vaim kipub tüdinema.

8. Leia endale keegi, kes sind toetab

Eelmise punkti jätkuks – igaühel meist jääb aeg-ajalt vajaka motivatsioonist, et end kodust välja ajada. Tahaks ju mõnikord äratuskella edasi lükata ja treeningu tühistada, aga selle probleemi aitab lahendada treeningkaaslane, kelle toel on lihtsam leida motivatsiooni trenni minekuks. Treeningkaaslasel võiks olla sinuga sarnane eesmärk, nii on lihtsam üksteist motiveerida ja toetada. Nii on seda suurem tõenäosus, et ka tema ei jäta treeningut tegemata, seega win-win olukord. Miks mitte mõelda ka personaaltreeneri peale?

9. Muusika

Kuulun nende inimeste hulka, kes vajavad enda “käima tõmbamiseks” head muusikat. Kui ka sina oled selline inimene, siis soovitangi teha endale meelepärane playlist, mille võid panna juba enda klappides mängima enne treeningu alustamist. Suurepärane viis, kuidas viia end õigele lainele treeninguks.

10. Treeni teadlikult!

Kui oskad vastata küsimusele “miks ma treenin?” ja “kuidas ma treenin?”, siis teed sa seda tulemuslikumalt ja treening on huvitavam!