Reklaam sulgub sekundi pärast

Tõde päevavalgel! Selgus, mis põhjusel jäi rahvuslik lennufirma Nordica suurde kahjumisse

BNS

Selgus, et Nordica suurkahjumi taga oli peamiselt halb juhtimine.
Selgus, et Nordica suurkahjumi taga oli peamiselt halb juhtimine. — FOTO: Andres Putting / Delfi Meedia

Mullu juulis sai ilmsiks, et Nordica majandusnäitajad on muutunud väga lühikese aja vältel tugevalt negatiivseks, mistõttu viidi ettevõttes läbi erikontroll, milles leiti, et olulisimaks teguriks oli kehv juhtimine.

"Ettevõte juhtkond võttis suuna laienemisele, aga erinevate lepingute ja projektidega seotud riske seejuures piisavalt ei hinnatud. Samuti olid puudulikult läbi analüüsitud uued investeeringud. Teatud projektides sõlmitud lepingute sisu, piiranguid ja riske hakati analüüsima alles pärast lepingu sõlmimist ja probleemide ilmnemist," tõi kliimaminister Kristen Michal pressiteates välja. 

"Kuigi Nordica olukord on jätkuvalt keeruline, on uus juhtkond suutnud kõik kulud ja riskid välja selgitada ning ettevõtte efektiivsust tõsta. See võimaldab meil pidada huvitatud ettevõtetega sisulisi läbirääkimisi Nordica erastamiseks," lisas ta.

Lõppraportist selgus, et enne uute projektidega alustamist ja tehingute tegemist ei pööratud piisavalt tähelepanu kaasnevatele riskidele ja nende võimalikele maandusmeetmetele. Samuti ei andnud juhatus omal algatusel nõukogule piisavalt põhjalikku ja objektiivset teavet otsustuste mõju kohta ettevõttele. Nõukogu omakorda ei ole piisavalt täiendavat teavet küsinud.

Alustatud teenuslepingud olid küll eelarvestatud kasumlikuna ning otsused lepingutega alustada lähtusid omaniku ootuse kasumlikkuse eesmärgist, kuid tegelikkuses planeeritud investeeringuid, uusi lepinguid ja projekte ei analüüsitud piisava põhjalikkusega ning realiseerunud riske ei osatud tuvastada ja arvesse võtta. Tasuvusanalüüsides lähtuti liiga optimistlikest eeldustest. Seetõttu ei olnud erikontrolli läbiviijate hinnangul vaadeldaval perioodil sõlmitud lepingud täielikult kooskõlas omaniku ootusega.

Erikontrolli käigus hinnati ajaperioodil 2020. aasta algusest möödunud aasta 27. juulini tehtud juhtimisotsuseid. Tulemused esitatakse tutvumiseks ka valitsusele, riigikontrollile, prokuratuurile ning tagatakse juurdepääs riigikogu liikmetele. Kliimaministeerium tutvustab erikontrolli tulemusi ka nimetamiskomiteele ning analüüsib, mida tuleb selliste olukorda ennetamiseks riigiettevõtete juhtimises parandada.

Nordic Aviation Group jäi 2023. aasta esimese üheksa kuuga 11,9 miljoni euroga kahjumisse, aasta varem samal ajal oli Eesti riigile kuuluv lennunduskontsern 1,8 miljoni euroga kasumis. 

Kommentaarid puuduvad