Reklaam sulgub sekundi pärast

Õnnetusi rohkem kui eales varem! Politsei: tõukeratastelt on kiirusepiirajad eemaldatud

Tõukerattur
Tõukerattur — FOTO: 123RF

Viimastel aastatel on elektrilised tõukerattad muutunud peavaluks nii sõiduautodele, bussijuhtidele kui ka jalakäijatele. Nüüdseks on tõukerattaid näha linnaliikluses aina rohkem ning olukord on muutunud ohtlikumaks kui kunagi varem.

Uurisime Politsei- ja piirivalve pressiesindajalt hiljutiste tõukerattaga seotud õnnetuste kohta ja olukord on ausalt öeldes nukker.

Eelmise aasta numbrite põhjal on iga viies Eestis juhtuv inimkannatanuga liiklusõnnetus seotud tõukeratastega. Uurides PPA ja Transpordiameti poolt saadud statistikat, sai eelmisel aastal vigastada 356 tõukeratturit, kellest üks ka hukkus. Selle aasta numbrit ei saa veel kinnitada, kuid on kartust, et see number kasvab. Kõige rohkem õnnetusi juhtub juulis, kuid isegi aprillist oktoobrini on tõukeratta õnnetused tänavaliikluses pigem tavalised. Statistikat vaadates kasvab tõuksiõnnetuste arv väga kiiresti - aastaga üle 55%. Kui 2021. aastal registreeris politsei 223 õnnetust, siis mullu juba 352.

PPA pressiesindaja Taavi Kirsi sõnul on enamikelt tõukeratastelt kiirusepiiraja eemaldatud. "Senine praktika tänaval kontrollitud elektriliste tõukerataste puhul on kahjuks näidanud, et kiirusepiiraja on sõidukitel üldjuhul eemaldatud. Kiirusepiirangul on põhjus – see on elektritõukeratturi enda ja teiste liiklejate kaitseks." Eemaldatakse kiiruspiiraja põhjusel, et tõukeratta võimsust tõsta üle 25km/h, mis on täna maksimaalne lubatud kiirus. "Kergliikurid on mõeldud sõitma jalakäijatega samas keskkonnas ja sellest on tingitud ka nõuded võimsusele ja kiirusele."

Kui võtta tõukerataste kõrvale võrdluseks jalgratturid, siis vanuseklassis 15-29, on tõukerattaga seotud õnnetusi kuus korda rohkem kui jalgratturitel. 2022. aastal juhtus selles vanusegrupis 21 õnnetust jalgrattaga, kuid 126 õnnetust tõuksiga. 

Üsna tavaliseks on noorte seas muutunud peale pidu tõuksiga sõitmine. 2022. aastal Harjumaal auto osalusel juhtunud inimkannatanutega liiklusõnnetustest põhjustanud tõuksijuhtidest 30% tarvitanud alkoholi. Olukorrad, kus autojuht joobes oli, moodustasid õnnetustest ainult 4%. Sellega seoses juhtub ka kõige rohkem õnnetusi reedel ajavahemikus kella 21-st kuni laupäeva öösel kella 3-ni.

Uurides palju õnnetusi juhtub Bolt või Tuul tõukeratastega, kinnitas pressiesindaja Taavi Kirss, et paljud õnnetused on just renditud sõidukite juhtidega seotud. "Paljud õnnetused juhtuvad rendiettevõtete elektritõukeratastega, mistõttu ei ole nendel inimestel ka kaitsevarustust. Need, kellel on oma elektritõukeratas, kannavad ka üldjuhul näiteks kiivrit."

Lisaks küsisime kommentaari ka inimeselt, kes igapäevaselt sõidab tööle ja koju tõukerattaga. "Telefonist vaadates, olen sõitnud 4500km kokku ja kordagi pole juhtunud liiklusohtlikku olukorda." Tõukerattur tunnistas, et kunagi oli ka temal kiiruspiirang eemaldatud, kuid muutis selle tagasi, kui õnnetuste arv tõusma hakkas. "Hooletud tõukeratturid tõmbavad korralike sõitjate mainet alla. Meie, kes me kanname kiivrit ja sõidame õige kiirusega ning jälgime liikluseeskirju, saame samuti tunda teiste liiklejate pahameelt kurjade pilkude näol."

Kui sõidad tõukerattaga, siis jälgi liikluseeskirju ja kanna kiivrit!

Kommentaarid puuduvad