Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis juhtus? Regionaalminister Madis Kallas lahkub ametist

BNS

Madis Kallas
Madis Kallas — FOTO: Henri-Kristian Kirsip/Delfi Meedia

Regionaalminister Madis Kallas andis teada, et lahkub regionaalministri ametist. Kallase volitused ministrina lõppevad täna südaööl.

"Ministriameti võtsin vastu sooviga võidelda Eesti maaelu eest ning vähendada piirkondlikku ebavõrdsust. Kui ametisse astusin ning põllumeeste, toidutootjate ja maapiirkondade inimestega suhtlesin, sain veelgi enam aru, kui kriitiline on praegu tegeleda sellega, et elu maapiirkondades lõplikult välja ei sureks," ütles regionaalminister Madis Kallas. "Tajusin Saaremaalt tulnuna seda vastutust ning tunnen täna, vaadates möödunud aastale tagasi, et need sihid, mis said ametisse astudes seatud, ei ole täiel määral täitunud." 

Madis Kallase sõnul on viimane kuu toonud läbimurde paljudes olulistes küsimustes, kuid põllumajandus- ja regionaalpoliitikat tuleb teha järjepidevalt ja kõigi teiste oluliste teemadega võrdselt. "Mul on hea meel, et jõudsime valitsuses kokkuleppele omavalitsuste jätkusuutlikuma rahastamise küsimuses ning leidsime võimaluse, et avada Maaelu Edendamise Sihtasutuse maakapitali laenu meede, mille maht on 20 miljonit eurot. Lisaks sai lahenduse seakatku kahjude hüvitamise pikk arutelu ja tegime lõpuks otsuse eraldada ettevõtjatele 1,2 miljonit eurot," ütles Kallas.

"See otsus ei olnud minu jaoks sugugi lihtne. Olen ühe aasta regionaalministrina ametis olnud ning väga tänulik selle võimaluse eest Eesti maaelu heaks töötada. Ministriamet on täis katsumusi ning mul on olnud suur au töötada koos Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kollektiivi, Eesti põllumajandussektori ja omavalitsustega selle nimel, et igas Eesti paigas oleks hea elada," lisas Kallas.

Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kantsler Marko Gorban tänab ministrit ja tema meeskonda pühendumuse ja tehtud töö eest. Kantsleri sõnul on ministri ametis oldud aeg olnud teguderohke. "Läbi on viidud regionaal- ja põllumajandusministeeriumi loomine, valmistatud ette kohalike omavalitsuste tulubaasi muudatused, tehtud ettevalmistused liikuvusreformiks, makstud erakorralist toetust põllumajandussektorile, algatatud mitu planeeringut, tehtud otsused maa- ja ruumiameti loomiseks. See on üksnes väike valik saavutustest, mis jäid ministri ametis oldud aastasse. Samas annab see loetelu ülevaate, kui laia ja olulise valdkonna eest regionaal- ja põllumajandusministeerium vastutab ning millised teemad ootavad ees uut ministrit," rääkis ta.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets tunnustab Madis Kallast märgiliste saavutuste eest. "Valitsus leppis möödunud nädalal kokku täpse Robin Hoodi kava, millega suureneb maapiirkondade ja väikelinnade omavalitsuste rahastus. Samuti mitu meedet maakonnakeskuste ja kasvupiirkonna toetamiseks, nende seas muudatused maamaksus. Lisaks regionaalse ebavõrdsuse vähendamisele on sõlmitud ka kokkulepe põllumeeste toetamiseks Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu ning lisaks on sisuliselt valmis ühistranspordireformi plaanid."

Edaspidi jätkab Madis Kallas tööd riigikogus. Kallase ametiaeg regionaalministrina kestis mullu 17. aprillist kuni tänavu 16. aprillini.

Läänemets: Madis Kallas lahkub ametist perekondlikul põhjusel

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul oli ta teadlik juba varem regionaalministri Madis Kallase ametist lahkumise plaanist ja ütles, et selle tegelik põhjus on perekondlik.

„Tema peamine soov on rohkem perega koos olla. Tal on kolm väikest last Saaremaal, kellest on kaks aastat eemal olnud. See hakkab pereelu mõjutama. Kui inimestel on sellised olulised asjad, siis erakonna esimehena mõistan neid asju. Siin ei ole küsimust,” rääkis Läänemets BNS-ile. 

Kommentaarid puuduvad