Metsavana ennustab, milliseks kujuneb talv päriselt: kõik ilmaonud rääkisid muinasjuttu!

Joonatan Pärn

Metsavana räägib, milliseks kujuneb eelolev talv tegelikult!
Metsavana räägib, milliseks kujuneb eelolev talv tegelikult! — FOTO: Kollaaž / TV3 / vadmary / 123RF.COM

Ilmaprognooside kohaselt on lähiajal oodata keskmisest külmemat ilma ja lumesadu. Metsavanana tuntud ilmatark Arvo Saidla räägib TV3.ee portaalile, et tänavune talv kujuneb pikemaks kui tavaliselt ning teiste sünoptikute prognoosid on hakanud üha rohkem lähenema tema räägitule.

"Kui ajas tagasi minna, siis kõik ilmatädid ja -onud ja igasugused ilmamudelid rääkisid hoopis muud muinasjuttu: ei tule külma ja on samasugune sompus ning vihmane. Nüüd hakkab see asi sinna kanti minema, mida olen rääkinud mina ja minu teatud kolleegid," selgitab Metsavana.

Enne kadripäeva on oodata krõbedaid külmakraade

"Enne kadripäeva tuleb kuskil kümme kraadi külma ja kohati võib lumi maha tulla." Metsavana sõnul esimene lumi pikalt püsima ei jää, sest see langes lehtede peale.

"Püsilumi on kindlasti olemas detsembri keskel. Jõulud on valged. Härra Kiitsak ennustas, et (lähiajal) tuleb lumetuisku. Kas nüüd siin Kesk-Eestis ja Tallinna pool tuleb, aga Kagu-Eestis võib tõesti tulla rohkem lund. Tavaliselt on nii, et kui loodetuule peale keerab, siis hakkab ilm kruttima," räägib Metsavana.

Veebruarikuus tuleb maha paks lumevaip

"Vaatan praegu aknast välja: rähn ei ole kunagi tulnud nii varakult toidulaua juurde maiustama. Tavaliselt on ta tulnud ikka jaanuarikuus. Ju siis on vaja rasvavarusid täiendada. Talv ei tule külmem, vaid pikem," nendib Metsavana.

"Minu prognooside kohaselt algab (tõeline talv) jaanuari keskel. Selle talve prognoos on, et veebruarikuu peaks tulema kõige ägedam. Muidu tuleb keskmine Eestimaa talv, aga veebruarikuus on palju lund," lisab ta.

Metsavana kinnitusel palju sulasid sel talvel oodata ei ole ja kui ilm läheb külmaks, siis külmaks ta ka jääb: "Tutt-tihane tuli sel aastal palju varem kui varasemalt. See näitab, et talvekene hakkab vaikselt tiksuma ja tuleb külma ning lund."

Lisaks selgitab Metsavana, et mutid on hakanud aktiivselt oma urgusid puhastama ja see näitab, et peatselt saabuvad püsikülmad: "Vihmauss hakkab sügavamale maapõhja minema ja see näitab, et ilm muutub püsivalt külmaks."

Tartu maratoni korraldamisel võib Metsavana sõnul sel aastal tekkida uutmoodi mure

Kui varasematel aastatel on olnud probleeme Tartu maratoni korraldamisega, kuna pole piisavalt lund, siis sel aastal on olukord hoopis vastupidine ja lund on oodata palju: "Sel talvel võib olla probleemiks, et kuidas rajad sisse saavad. Sain sel aastal varakult seapõrna. Sõber Kurgjalt, kes on ka pikki aastaid ilma vaadelnud, sai ka jahimeeste käest küllaltki varakult seapõrna. Need näitavad mõlemad küllaltki stabiilset talve."

Kommentaarid puuduvad