Reklaam sulgub sekundi pärast

Kurb reaalsus! Üle poole Eesti elanikest on sunnitud pühade ajal kulusid koomale tõmbama

Inflatsiooni tõttu peavad inimesed jõuludel kokku hoidma
Inflatsiooni tõttu peavad inimesed jõuludel kokku hoidma — FOTO: 123rf

Citadele panga uuringu põhjal peavad rohkem kui pooled Eesti elanikest inflatsiooni, kõrgete intresside ja majanduse hapra olukorra tõttu detsembris ees seisvate pühade tähistamisel kokku hoidma.

Citadele tellitud uuringust selgus, et praegune keeruline majandusolukord mõjutab 53 protsenti vastanute detsembri tähtpäevade pidamise harjumusi. Kolm protsenti vastanutest ütles, et nende traditsioonide hulgast kaob detsembris välismaale reisimine, 16 protsenti inimestest plaanib vähendada kinkidele kuluvat raha, 18 protsenti vastanute kokkuhoid tuleb jõulukaunistuste ja toidu arvelt. Varasemast enam plaanib külalistega kulusid jagada või tähtpäevi kellegi teise juures tähistada 16 protsenti vastanutest.

Kolmandik uuringule vastanutest ütles, et plaanib detsembri pidupäevi tähistada samamoodi nagu igal aastal. Seitse protsenti ei plaani üldse tähistada ning kaheksa protsenti valis vastusevariandi “raske öelda”.

Detsembri tähistamisharjumuste muutmine puudutab ka keskmisest kõrgemat palka teenivaid inimesi. Kui 750-1000 euro vahemikku jäävat netopalka teenivatest inimestest plaanib muutusi 63 protsenti vastanutest, siis enam kui 2000 euro suurust palka teenivatest inimestest plaanib aasta viimase kuu tähtpäevadest varasemast säästlikumalt läbi ajada 37 protsenti vastanutest. 

Sarnaselt Eestile leidub ka Lätis vaid kolmandiku jagu neid, kelle pühadeaega rahaline olukord ei mõjuta. Seevastu on parem seis leedukatel, kellest 40 protsenti ei tule võrreldes varasemate aastatega eelarves muudatusi teha.

Citadele panga jaekaubanduse juhi Marina Hakiaineni sõnul on ootuspärane, et halvenenud majanduskliima inimeste tähistamisharjumusi mõjutab, kuid seetõttu ei peaks inimesed detsembris toimuvatest sündmustest vähem rõõmu tundma.

“Kuna pikk inflatsioon, kõrged intressid ja majanduse habras olukord on Eesti inimestele mõju avaldanud, siis on ka mõistetav, et jõule ja aastavahetust tuleb paljudel tagasihoidlikumalt tähistada. Tegelikult võib igaüks leida ohtralt nippe, kuidas pühadel säästlikumalt läbi ajada, olgu selleks siis jõuludel üksnes lastele kingituste tegemine, loosipakid või aastavahetuseks ilutulestiku ostmata jätmine. Tehke koos perekonna või sõpradega ühine ajurünnak, eelarve ja leidke säästukohad,” ütles Hakiainen.

Citadele panga poolt tellitud uuringu viis kolmes Balti riigis läbi uuringufirma Norstat, kes küsitles kokku 1001 inimest. 

Kommentaarid puuduvad