Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas Keskerakond jääb vaid venelastele? Politoloog Tõnis Saarts ennustab, mis saatus erakonda ees ootab

Desiree Mumm

TÕNIS SAARTS
TÕNIS SAARTS — FOTO: EKSPRESS MEEDIA - TIIT BLAAT

Keskerakonna liikmete lahkumine on viimaste nädalate jooksul rohkesti kõneainet pakkunud. Tuntud politoloog Tõnis Saarts ennustab, et taandutakse vene erakonnaks ja Tallinna-keskseks munitsipaalparteiks.

Sellel nädalal on Keskerakonnast lahkunud 22 endist liiget. Nende hulgas on ka endine riigikogu liige ja välisminister Eva-Maria Liimets. Keskerakonna peasekretäri Anneli Oti sõnutsi võtab lahkumisprotsess aega, kõikide liikmete lahkumisavaldused veel äriregistris ei kajastu: "Liikmete vastuvõtmise protsess kestab tavaliselt kaks kuud ja oleme seda juhatusest jooksvalt teinud. Seda ei saa inimene ise äriregistris ühe liigutusega teha. Juhatuse koosolekut ei ole meil jaanuaris veel olnud. Enne liitumisavalduste jõudmist Keskerakonna juhatusse kinnitatakse need piirkondade juhatustes. Ka oli äriregistril meie erakonnast lahkunud inimeste andmete kajastamisega mingi segadus ja need andmed laekusid alles jaanuaris."

Uurisime Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saartsilt, milliseid arenguid ta Keskerakonnale ennustab. Mehe sõnul on tõenäoline, et Keskerakond muutub niššiparteiks. Saarts peab seda stsenaariumit tõenäoliseks, kui erakond ei suuda oma eesti tiiba taas sama tugevana lähiaastatel üles ehitada. Niššiparteina jätkamine tähendaks Saartsi sõnul seda, et taandutakse vene erakonnaks ja Tallinna-keskseks munitsipaalparteiks. Laiapindse rahvapartei haare läheks seejuures jäädavalt kaduma.

Tõnis Saarts lisas, et endised keskerakondlased teevad oma edasisi valikuid peamiselt varasemate kokkupuudete ning isiklike suhete najal ning loevad eelnevad kokkulepped ja see, milline teistest parteidest on olnud kõige kiirem ja osavam lahkujaid nii-öelda "ära rääkima". Täiesti ei saa kõrvale ei saa mehe sõnutsi jätta ka ideoloogia poolt - sotsiaal-majanduslike poliitikate poolest on Keskerakond ja sotsid alati olnud lähedased - ning need on poliitikad, mis täna ka valijale järjest enam korda lähevad.

Millist saatust ennustab Saarts aga Jüri Ratasele? "Ta ise väitis, et teeb otsuse kahe lähima nädala jooksul. Tõenäoliselt ta Keskerakonnast lahkub, aga kuhu, on raske prognoosida," sõnas Saarts.

Tõnis Saartsi sõnul avab Keskerakonna vaikne marginaliseerumine ja niššistumine võimalusi teistele erakondadele jahtimaks alles jäänud eestikeelseid ja venekeelseid valijaid. Kõige suuremad pontentsiaalsed võitjad võivad olla SDE (eestikeelsed ja veidi liberaalsemad valijad) ja EKRE (venekeelsed, Läänemaailma ja Ukraina-vastased valijad ning lisaks ka maapiirkondade eesti valijad). Kuid väiksemale osale majandus- parempoolsetele, endistele Keski valijatele, võib Saartsi hinnangul sümpatiseerida ka Reformierakond, kui suudetakse oma üldist toetust parandada. Seda, et tekib uus radikaalne vene erakond, KOOS ja Vasakpartei baasilt, Saarts ei usu, sest sealt pole siiani võrsunud ühtegi tõsiseltvõetavat liidrit.