Reklaam sulgub sekundi pärast

Hoiatav lugu nööppatareide näitel: laste mürgistusjuhtumeid on esinenud juba sadades

"Seitsmesed uudised" vahendab, et lastega juhtub mitmeid selliseid õnnetusi, mida lapsevanemad saaksid ära hoida, kui nad hoiaksid nii ohtlikke puhastusvahendeid kui ravimeid alati kohas, kus lapsed neid kätte ei saaks. Samuti põhjustavad lastele suurt ohtu patareid, mida pea igas majapidamises leidub.

Ema annab lapsele kogemata hajameelsusest ravimi asemel e-sigareti vedeliku või keedab hommikul putru eelmisel õhtul katlakivieemaldajaga likku pandud kannus: need on vaid mõned näited. Samuti võib väga kurvalt võib lõppeda tahke eseme - näiteks patarei - alla neelamine.

Kolme lapse ema Elerin Karpin meenutas „Seitsmestele uudistele“ kõnet oma emalt ajal, kui ta oli lapse tema juurde hoiule viinud. „Ema ütles, et laps neelas võib-olla just patarei alla. Meil oli mõlemal seda raske uskuda, aga ema hakkas olukorda kirjeldama, et ta avastas telekapuldi, kust oli üks nööppatarei puudu. Siis hakkas ta tuba läbi otsima ja pärast laps tunnistaski, et ta oli patarei kommiks võlunud,“ ütles Elerin, kes võttis pärast seda kohe ühendust perearstiga ja sai infot, et on olemas ka mürgistusinfoliin, kus töötavad spetsialistid, kes sellistele küsimustele vastavad. „Võtsin teadmiseks, aga läksin edasi Pärnu haiglasse, et kontrollida, kas patarei on lapse kõhus. Seal tehti röntgen ja selguski, et patarei oli lapse maos“. Pärnu haiglast saadeti Elerin lapsega edasi Tallinna lastehaiglasse, kus selgus, et patarei oli maost edasi liikunud.

Terviseameti mürgistusteabe keskuse juht Mare Oder ütles, et Elerini lapsega juhtunu oli väga õnnelik õnnestus. „Tavapärane juhtum on, et ema helistab ja ütleb, et laps käitub teisiti, on tekkinud juba süljevoolus või siis on lapsel ebamugav tunne ja ta ei tea täpselt, miks. Siis infoliini 16662 õde küsib kohe, kas kodus on patareid ja ema vastab, et muidugi, ma eelmisel päeval võtsin tal käest ära. Täiskasvanud ei taju, et nööppatareid kätte võttes ei juhtu küll midagi, aga nii, kui see satub niiskesse keskkonda suus ja söögitorus, hakkab see reageerima. See hakkab päris kiiresti söövitama ja läbi söögitoru liikumine on kõige ohtlikum periood. Kui see jääb söögitorusse pidama, on väga kiiresti tarvis tegutseda, aga seda kodus olles ei olegi võimalik tuvastada. Tuleb minna võimalikult kiiresti haiglasse ja teha röntgen."

Vaata lähemalt päises olevast videost!