Reklaam sulgub sekundi pärast

Haruldane kaader! India loomapargis nähti kuldset tiigrit

India loomapargis nähti kuldset tiigrit
India loomapargis nähti kuldset tiigrit — FOTO: Scanpix

Indias fotole jäänud haruldane kuldne tiiger teeb looduskaitsjatele suurt muret. Nimelt näitab tiigri eriline värvus geenimutatsiooni, mis on kogu liigile ohtlik.

Kui reisijuht ja loodusfotograaf Gaurav Ramnarayanan 24. jaanuari õhtul safaris tuuri alustas, ei otsinud ta tiigreid.

25-aastane mees juhtis erareisi UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas Kaziranga rahvuspargis, mis on 430 ruutkilomeetri suurune looduskaitseala India kirdeosas Assami osariigis. Kuigi see on koduks piirkonna suurimale tiigripopulatsioonile, on park paremini tuntud oma muu eluslooduse, sealhulgas maailma suurima ühesarviliste ninasarvikute ja sadade värviliste linnuliikide poolest. Tiigrite nägemine sealses pargis on pigem haruldane.

Hilisel pärastlõunal autos istudes ja põnevaid loomi oodates, kuulis seltskond ootamatult hirve häältsust, mida loom kiskjat nähes teeb. Giid alustas sõitu, pöörates kurvi, enne kui ta auto järsku peatas. Mõnesaja meetri kaugusel oli teel tiiger.

"Alguses, kui ma teda nägin, oli ta minu meelest liialt valge ega näinud välja nagu tavaline (Bengali) tiiger," ütleb Ramnarayanan, kes on eluslooduse ringkäike juhendanud ja suuri kasse pildistanud alates 2016. aastast, mil ta asutas oma reisifirma The Wildside. "Ma olen näinud piisavalt tiigreid, et esimesel pilgul aru saada, et see tiiger ei olnud tavaline."

Tema kahtlused osutusid õigeks, kui ta kiskjat läbi kaamerasilma vaatas: maasikablondide triipudega suur kass oli eksimatult haruldane kuldne tiiger.

"Tiiger otsustas meie poole tulla, mitte kavatsusega rünnata ega meid kahjustada, vaid lihtsalt selleks, et läbida oma tee ja jätkata oma territooriumi märgistamist," ütleb Ramnarayanan. Ta suutis teha uskumatuid kaadreid tiigrist, kui loom kõndis mööda teed, jõudes neist ainult 100 meetri kaugusele.

Kuldsed tiigrid, nagu valged ja lumivalged tiigrid, on retsessiivse tunnuse tulemus, mis ilmneb mutatsioonina värvi loovates geenides, selgitas India riikliku bioloogiateaduste keskuse ökoloogiaprofessor Uma Ramakrishnan.

Ta võrdleb mutatsiooni "DNA õigekirjavigadega", mille tulemuseks on erinevad värvikombinatsioonid. Valgetel tiigritel pärsib mutatsioon värvust, kuldsetel tiigritel aga pikendab nn lairiba geeni mutatsioon punakaskollase pigmendi feomelaniini tootmisperioodi karvakasvu ajal. Lumivalged tiigrid pärivad mõlemad retsessiivsed tunnused, andes neile valge karva vaevu nähtavate blondide triipudega, andes neile hüüdnime "triibutud tiigrid".

Looduses sünnib valge karva tunnusega vähem kui üks 10 000 tiigripojast ja kuldne tunnus on veelgi haruldasem.

Seetõttu on looduskaitsjad mures, et nende tiigrite ilmumine võib olla isoleeritud tiigrite populatsiooni sugulusaretuse sümptom.

Ramakrishnan ütles, et kuigi ebakorrapärasel karvavärvusel ei ole teadaolevalt kahjulikku mõju tervisele, võib sugulusaretus põhjustada füüsilisi vaevusi, sealhulgas kõõrdis silmi, aga ka muid geneetilisi mutatsioone, mis võivad nõrgendada tiigri kaitset haiguste vastu.

Loe rohkem CNNist!

Kommentaarid puuduvad