Reklaam sulgub sekundi pärast

“Elutöö väärtus on null!” Nursipalu saaga ähvardab muuta pika ajalooga talu elamiskõlbmatuks

TV3 UUDISED

"Oled nagu sunnismaine, jääd siia ja kannatad, sest ega keegi teine seda kohta ka ei taha. Lõppkokkuvõttes on selle koha, kinnisvara ja elutöö väärtus null," räägib TV3 uudistele Sigrit, kelle lapsepõlvetalu aia taga võivad tulevikus hakata sõitma sõjamasinad, toimuma õppused ja kõlama lasud.

Võru külje all asuvas Luhametsa külas jääb Nursipalu harjutusväljaku piiridest napilt välja Sigriti lapsepõlvekodu, kus elavad tänaseni tema vanavanemad. Praeguste plaanide kohaselt jääks Nursipalu harjutusväljak neist tulevikus vaid 500 meetri kaugusele. 

"Vanaisa on 90-aastane ehk ta on siin üle 80 aasta elanud. See on kunagi olnud korralik talu, kus olid loomad ja põllumaa on siin ümber näha. Siin on olnud tugev elu ja see on totaalselt elutöö," räägib Sigrit.

Sigritil ja tema vanavanematel on info, et sisuliselt nende aia tagant hakkab jooksma uue kaitseväe harjutusväljaku piir. Kaitseministeerium pole nendega otse suhelnud ning teadmised piirduvad sellega, mida lehest loetakse, raadiost kuuldakse või televiisorist nähakse. 

"Meil on väga ebaselge teadmine tuleviku suhtes, et mis sellises kohas teha, kas järeltulevatel põlvedel on üldse mingit mõtet siin midagi korda teha, remontida või mõelda siia kolimise peale," lisab ta. Planeeritava harjutusväljaku läheduses elavate inimeste suurimaks mureks on hetkel, kui valjuks muutub sealt kostuv müra ning kuidas mõjub sealne väljaõpe keskkonnale. 

Riik on andnud võimaluse teha algsele Nursipalu harjutusväljaku laiendamise eelnõule avalikke ettepanekuid. Aega on selleks siiski ainult kaks nädalat. MTÜ Meie Nursipalu juhatuse liige Maarika Niidumaa sõnab: "Praegu arvame, et kõige õigem oleks ikkagi algatada eriplaneering, mis algaks alternatiivide analüüsist, kuhu üldse Lõuna-Eesti harjutusala tehakse ja mis oleks mõistlik."

Niidumaa kinnitusel tuleks teha otsuseid niimoodi, et see ei oleks kuidagi kohalikke inimesi kahjustav. "Kui inimesed enam riiki ei usalda, siis see on kindlasti oht kaitsevõimele," lisab ta.

Kuidas aitab kohalike seas seoses harjutusväljaku laiendamisega kerkinud hirme leevendada kaitseminister Hanno Pevkur, vaata täpsemalt juba artikli päises olevast videost!