Maasikakasvataja: kahtlen, et tänavu kolme-eurose kilohinnaga marja kusagilt saada on

maasikas
Foto: 123rf

Jahe kevad tõi sel aastal maasikakasvatajatele lootust pikemaks marjasaagi perioodiks, kuid teisalt kimbutab mure korjajate puuduse ning kallinenud energiahindade pärast, tõdes Raadiko talu peremees.

Lõuna-Eesti taludest pärit maasikaid on jõudmas juba turulettidele. Lääne-Virumaal Rakvere vallas asuva Raadiko Talu peremees Kaarel Kilki usub, et Põhja-Eestis peaksid maasikad valmima jaanipäevaks.

“Tulev maasikahooaeg tuleb loodetavasti rahulikum kui eelmine, sest pikaajaline ilmaprognoos eelmise aasta sarnast põuaperioodi ei ennusta,” ütles Kilki.

Jahedavõitu kevad tuli Kilki sõnul maasikataimedele kasuks. “Pikk jahe kevad lasi maasikataimedel rahulikult areneda ja õied tulid pikema perioodi jooksul, mille põhjal võib loota, et ka maasikasaak valmib pikema perioodi jooksul.”

Eelmisel aastal räägiti meedias väga palju korjajate puudusega seotud probleemist ning Raadiko talu peremees tõdes, et ka sel aastal pole see mure kuhugi kadunud. “Inimesed ei taha või ei jaksa sellise raha eest tööd teha, mida maasikakasvatajad oma saagi eest saadavast rahast neile palgaks suudavad pakkuda.”

Raadiko Talu maasikapõldudel on sel aastal marju korjamas pigem noored ja seda ka tänu õpilasmalevale. “Tallinna malevarühm tuleb meile pärast jaanipäeva, kohalike noorte huvi on olnud pigem leige,” tõdes Kilki.

Tänavu käisid kevadel nende juures tööl ka mõned Ukrainast pärit töötajad, kuid mehe hinnangul on nende huvi isegi väiksem kui noortel.

Kallinenud energiahinnad pole kevadel veel Raadiko Talu mõjutanud, kuid hindade mõju võib avalduda alles suvisel korjeperioodil.

“Kui on rohkem kastmist ja külmkamber vaja elektriga jahedana hoida ning traktor on igapäevaselt üle kaheksa tunni töös, siis saame teada täpsemalt kuidas energiahindade tõus meid mõjutab,” rääkis Kilki. “Eks sügisel ole näha, kes sellest olukorrast võitjana välja tuleb ja kes pillid kotti peab pakkima.”

Eelmisel suvel jäi maasikate kilohind tipphooajal kolme-neja euro kanti ning mõnes kohas võis kilo marju saada isegi odavamalt. Sel aastal võib mehe hinnangul oodata hindade kallinemist.

“Kui tarbija tahab endiselt 3€/kg marja osta, siis tänavu ma kahtlen, et sellist kusagilt saada on ja kui on, siis võib selle päritolus ja kasvatusviisides kahelda,” arvas Kilki.

Kommentaarid puuduvad