Tee nii ja saavutad kodus kerguse!

kodus

Kõhedust tekitavaid numbreid selle kohta, kui suur on maailma katkematult juurde toodetava prügi hulk, leiab iga südant valutav inimene internetist kerge vaevaga. Või kui info-otsingule suundutakse veel muretult, siis hiljemalt faktide ja prognoosidega tõtt vaadates tõmbub südame alt ikkagi natuke õõnsaks.

Moodsa aja inimestel lasub tohutu surve pidevalt osta ja tarbida. Teisalt koputab teadvusele muudkui kõhedamaid mõõtmeid võttev ületoodangu ja -tarbimise probleem. Ilmselt ei ole suur osa inimesi täpselt kursis, mitu miljardit - lugesid õigesti - tonni jäätmeid meist kollektiivselt igal aastal maha jääb ja ega see number üksinda vast midagi ütlegi. Ent selle kolossaalse hulga sees on hulganisti tootegruppe, mida praegustes kogustes prügimägedele kõrguma jõudma üldse ei peakski.

Näiteks riided. Ehk on sul ette tulnud, et mõne rõivaeseme oma kapist pelgalt seetõttu välja heidad, et oled sellest lihtsalt natuke tüdinenud? Või on oled üks neist, kelle riidekapp nii tihkelt asju täis on, et millegi sealt kättesaamine nõuab füüsilise jõu rakendamist? Ja ega päris hästi enam ei mäleta ka, kui suur osa sellest kõigest enam üldse meeldib või selga mahub…

taaskasutus kodus
taaskasutus — FOTO: Pixabay.com

Kuna riiete tootmisele kulub hulganisti erinevaid ressursse, on iga rõivaeseme võimalikult pikaaegne ja n-ö lõpuni kandmine taaskasutuse vaatenurgast võtmetähtsusega. Mõelge või lasteriietele – väikeste laste riided ei jõua ilmaski nii kiiresti läbi kuluda kui hoogsalt toimub ühest suurusnumbrist järgmisesse kasvamine. Kõige uuena soetamine on vähemalt lapse esimestel eluaastatel pidev ja suur kulu. Järelturult oma võsukestele riiete ostmise eest on seega tänulik nii rahakott kui planeet.

Järelturult ostmine ei pea sugugi tähendama kehvasti organiseeritud second-hand kaupluses küünarnukkideni hilpudes tuhnimist. Tänapäeval näeb see hoopis teistmoodi välja. Näiteks internetis on loendamatuid ostu-müügigruppe ja mitmeid müügiplatvorme, kust vajaliku asja mugavalt kodus diivanil olles välja valida ning endale mugavalt lähimasse Smartpost pakiautomaati tellida saad. Ei mingit teise linnaotsa või lausa teise linna sõitmist ega tülikaid kellaajalisi kokkuleppeid, mis varasematel aegadel on olnud müügigruppides kauplemise reaalsus.

Maailmas juba olemasolevatele toodetele võimalikult pikka kasutust pakkuda on olulisem kui esemete ümbertöötlemine, kuna viimase puhul kulub lisaks esialgsel tootmisel kulunule veel uusi ressursse. Niisiis on igast eksisteerivast esemest mõistlik n-ö viimane võtta.

Mida rohkem inimesi pöördub oma ostuotsustes järelturu poole, seda väiksem on nõudlus masstootmise järel. Mida väiksem on masstootmine, seda väiksem on maakera reostus. Mida rohkem inimesi harjub üleliigset edasi andma või müüma, seda rohkematel inimestel on kodus ruumi ja kergust, mis üleliigsete asjade koorma alt vabanemisega kaasneb. On juba väga palju inimesi, kes niisugusest mõttekäigust lähtuvad. Täpselt nagu on ettevõtteid, kes mugavate lahendustega oma kliente sõbralikult jätkusuutlikkuse poole suunavad. Niisugust põhimõtet peab oma tegevuses silmas näiteks Smartpost. Taaskasutamine on mitmes mõttes väga oluline ja hea tarbimisviis, Smartposti abil on see lisaks ka mugav ja kiire.

taaskasutus
Taaskasutus Smartpost

Kõigi vahel, kes saadavad ajavahemikus 13.05 - 31.05.2022 mõne oma eseme uuele ringile, kasutades Smartposti pakiautomaati, osalevad iPhone 13 ning Yaga.ee ja teiste taaskasutusportaalide poolt välja pandud auhindade loosimises!