Reklaam sulgub sekundi pärast

Viljandi Folgi peakorraldaja: oleme puutunud kokku kõigega, mis inimesel elus ette tulla võib

Viljandi Folk/Ando Kiviberg
Viljandi Folk/Ando Kiviberg — FOTO: Kenno Soo/Argo Ingver/Delfi Meedia

Viljandi Folgi peakorraldaja Ando Kiviberg ütles festivali eel, et hoolimata olulisest hinnatõusust pole inimeste huvi pärimusmuusika festivali vastu raugenud.

Hinnatõusu ja lugematute muude raskustega on festivali ajaloo jooksul siiani üldiselt hästi toime tuldud. „Aga kui ikka vanajumal ei taha, et mingi asi päriselt korda saaks – siis tuleb olukorraga leppida. On ka selliseid juhtumeid ette tulnud.“

Festivali eel – kuidas läinud on? Kui palju esinejaid ja koosseise üles astub?

Festivalialale rahva ära mahutamise huvides on meil aastate jooksul välja kujunenud optimaalsed erinevate passitüüpide arvud, et me ei müüks ala „lõhki“. Sel aastal on läbi müüdud juba noortepassid ja seeniorpassid, otsa hakkab lõppema ka festivalipasside kogus. Osta saab veel päevapasse. Igal festivalipäeva hommikul vaatame kogused üle ja kui on ruumi, siis avame ka selle kuupäeva õhtupasside müügi, mis hakkavad kehtima alates kella 21st.

Festivalipassi ja päevapassiga saab külastada kõiki kontserte, väljaspool passiala toimuvatele sisekontsertidele müüme ka eraldi kontserdipileteid. Ootame ka sel aastal vähemalt 20 tuhandet külastust ja praegune eelmüük näitab, et juubelifestivalil on suur hulk festivalifänne kohal.

Sünnipäevafestivalil astub üles 654 muusikut 99 koosseisus, kellest 13 artisti on välismaalt.  Pakume külastajaile 78 põhiprogrammi kontserti ja 37 õpituba. Rohelisel laval ja Õlleõues saab ilma piletita kuulata pea sama palju kontserte kui passialas.

Viljandi Folk toimub juba alates 1993. aastast. Kui raske või kerge on säilitada uudsust ja värskust?

Kuivõrd Viljandi Pärimusmuusika Festivali korraldamise laiem eesmärk – propageerida Eesti elava muusikalist pärimust ning kasvatada selle elujõudu – on püsinud samana festival algusaegadest peale, siis selle eesmägi nimel sihikindel tegutsemine hoiab ka tegijad värsketena. Me usume sellesse ideesse ning tahame idee elluviimisel inimestele rõõmu valmistada. Kõik muu tuleb juba loomulikul moel.

Hinnanguliselt: kui suur osa festivalikülastajatest on n-ö tõelised fännid ning püsikülastajad ja kui suur osa juhuslikud huvilised või „sõpradega kaasa tulijad“?

Tõelisi fänne võib arvestada kõige esimesena festivali passi ostjate järgi, sest meie passimüük algab traditsiooniliselt 1. detsembril ja siis saab kõiki tüüpe passe kõige soodsama hinnaga. Selliseid esimesi ostjaid või esimese hinnaga koguste ostjaid on viimastel aastatel olnud suurusjärgus 1500. Teame, et meie festival on kokkusaamise paik, suur hulk külastajatest on korduvalt festivalil käinud. Kolmandik on festivali külastanud enam kui 10 korda. Meie külastajad on erinevas vanuses; 58% vanuses 25-44 eluaastat. Viimastel aastatel on kasvanud noorte hulk, kes tuleb festivalile sõpruskonnana. Kogu külastajatest on noorte osakaal 23%.

Tooge välja mõni asi Viljandi Folgi korralduse „köögipoolelt“, mille peale tavakülastajad ilmselt ei mõtle. Mis on teile kõige raskem ülesanne, millega seoses on kõige suurem ebakindlus või üllatus vms?

Oleme festivali ajaloo vältel pidanud kokku puutuma ilmselt kõigega, mis inimeste elus ette tulla võib, sestap ootamatused meid rööpast välja ei löö. Oleme lahendustele orienteeritud meeskond ning seni hakkama saanud ka kõige keerulisemate olukordadega. Aga kui ikka vanajumal ei taha, et mingi asi päriselt korda saaks – siis tuleb olukorraga leppida. On ka selliseid juhtumeid ette tulnud.

Kontsertide ja festivalide spekter on Eestis lai, nii üldisemast ja laiemale publikule suunatud kuni nišivaldkondadeni välja. Mis teeb Viljandi Folgi eriliseks just korralduslikust aspektist?

Festivali teevad eriliseks need väärtused, millest me korraldades lähtume ning festivali publik, kes on enesest ja ümbritsevast hooliv, austab oma ja külaliste kultuuripärandit, on armumisvõimeline ning valmis lahkelt oma rõõmu kaaslastega jagama. Korraldajad omalt poolt annavad endast kõik, et sellised inimesed end Viljandis hästi ning oodatuna tunneksid.

Olete öelnud, et „kõik meie poolt festivali korraldamiseks ostetavad teenused on röögatult kallinenud“. Täpsustage palun veidi mõnda kallinenud teenust ja kuidas sellega toime tulite?

Kuna meil on sel aastal ümmargune tähtpäev, on festivali programmis mitmeid lisasid, millega on seotud meeskonnas suurem vabatahtlike hulk kui tavaliselt. Rohkem kui 250 vabatahtlikuga on omakorda seotud toitlustamine ja öömaja. Hoolimata meie headest suhetest ja pikaajalistest partneritest, kes pakuvad oma teenuseid nii soodsalt kui võimalik, on ka nende toorained ja tööjõukulu kallinenud. Meie festivalil on näiteks sel aastal üheksa lava ja vajadus suure hulga tehniliste töötajate järele – lavade püstitajad, heli- ja valgusmeeskonnad, turvafirma jne, kel kõigil on suurenenud tööjõukulud. Kõik need kulud jõuavad lõpuks meieni. Kuna oleme hinnad hoidnud nii madalad kui võimalik, siis loodame, et kes veel pole otsust langetanud, tuleb kasvõi mõneks päevaks meie värvikat programmi ja aastatega tuntuks saanud erilist atmosfääri nautima. Ööbimisvõimalustele pakuvad sel korral Tallinnast tulijatele leevendust Elroni erirongid, millega saab öösel koju ja päeval jälle tagasi sõita.

Meie soov on, et hinna pärast ei muutuks meie rahva pärimusmuusika inimestele kättesaamatuks ning n-ö „poole sõidu pealt“ me hinda ei muuda. Kalkulatsioone tehes olime hinnatõusuga väga ettevaatlikud. Tol hetkel tundus suurem hinnatõus inimestele üle jõu käiv. Täna võime öelda, et inimeste huvi Viljandi pärimusmuusika festivali vastu on nende hindadega oodatust isegi suurem, kuid piletituluna siiski kuludest väiksem.

Kommentaarid puuduvad