Reklaam sulgub sekundi pärast

Puugid on liikvel! Mida teha, et neid ohtlikke tegelasi eemal hoida?

TAI puugiinfo.ee

Puugid
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Puugihooaeg on alanud! Neid ebameeldivaid ja ohtlikke tegelasi on raske silmale märgata, ka nende hammustus on peaaegu valutu. Kuid siiski on olemas viise, kuidas neid tegelasi endast eemal hoida.

Puuke tuleb vältida, kuna nad levitavad nakkushaigusi. Nad ise haigusi ei põe, kuid transpordivad ja hoiavad haigusttekitavaid viiruseid ning kannavad neid edasi. Mitte kõik puugid ei ole haigusekandjad ja risk haigestuda ühest puugihammustusest on reeglina väike. Siiski esineb Eestis puugihaigusi päris sageli.

Eestis on teada vähemalt kolm puukidega levivat nakkushaigust: puukentsefaliit, puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi ning erlihhioos.

Kas puuk on nakkuskandja või mitte, seda pole väliste tunnuste järgi võimalik kindlaks teha. Puukentsefaliidi vastu saab end vaktsineerida. 

Puukide ennetamiseks tasuks silmas pidada kolme aspekti:

Riietus

Tuleb kanda pikkade varrukatega riideid ja panna püksisääred sokkide sisse. Heledatel riietel on puuki paremini näha. Ka peakatte ja kinniste jalanõude kandmine on väga oluline!

Asukoht

Võimalusel väldi kõrgema taimestikuga kohti (põõsastikud, metsa- ja põlluäärsed kõrgemate taimedega alad, niitmata muru jms)

Vaatlus

Pärast looduses käimist vaata end hoolikalt üle. Mine kindlasti duši alla ja kammi juuksed läbi. Kuna puuk liigub nahal üsna märkamatult, kontrolli end pärast seda veel kord üle. Kui märkad endal ronivat puuki, eemalda ta riietelt või kehalt.

Ka tõrjevahendid on väga edukad puukide peletajad, kuid tuleb hoolikalt läbi lugeda toote sobivus ning kuidas seda kasutada tohib. 

Loe täpsemat infot Tervis Arengu Instituudi puugiinfo lehelt!

Kommentaarid puuduvad