Vaimse tervise abi muutub kättesaadavamaks! Peaasi.ee kohvikute võrgustik laieneb

Anna-Kaisa Oidermaa
Anna-Kaisa Oidermaa — FOTO: Peaasi.ee

Laupäeval, 29. aprillil avab Peaasi.ee vaimse tervise kohvikud lisaks Tallinnas Rävala pst Reval Cafele ja Tartus Riia mnt-l asuvale Reval Cafele ka Viljandis Tegelaste toas ja Pärnu muuseumis. Vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud pakuvad end toetavaks kuulajaks ja vajadusel suunavad professionaalset abi kasutama.

„Soovime vaimse tervise mured tuua kodu- ja spetsialistide kabinettide seinte vahelt välja, et normaliseerida vaimse tervise murede jagamist. Kohvikute läbiviimine annab võimaluse inimeste vaimset tervist avatult käsitleda ja näidata, et vaimse tervise teemadel saab vestelda nii hea sõbraga kui ka täiesti võõra inimesega,” rääkis Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv.

Peaasi.ee on vaimse tervise kohvikute kontseptsiooni arendanud alates 2021. aastast. Jaanuaris alustati koostöös Reval Cafega vaimse tervise kohvikute läbiviimist regulaarselt iga kuu viimasel laupäeval.

„Ootejärjekorrad spetsialistide juurde on pikad. Vaimse tervise esmaabi andja saab olla elupäästev vahelüli pakkudes abi mure sõnastamisel, esmast leevendust võimaliku vaimse tervise häire süvenemisel ning julgustust spetsialisti abini jõudmisel,“ selgitas Sandra Liiv ning lisas „Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes tunnevad, et nad soovivad jagada oma vaimse tervise muresid ja nõu küsida.”

Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskuseid. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri „Olen olemas”. Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles. Vaimse tervise kohvikute lisainfo leiab siit.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus sai Peaasi.ee kodanikuühiskonna aasta tegija 2020 – aasta vabaühenduse tiitli.

Kommentaarid puuduvad