Reklaam sulgub sekundi pärast

Uskumatu avastus! Suhkruvabade jookide joomine võib suurendada just selle raske haiguse riski

CNN

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Hiljuti tehtud uuring paljastas, et kahe või enama liitri kunstlikult magustatud jookide tarbimine nädalas võib suurendada südamerütmihäire (täpsemalt kodade virvendusarütmia) riski 20% võrra.

Kodade virvendusarütmia on ebaregulaarsete südamelöökide häire, mille puhul inimene tunneb sageli oma südame lööke ning võib märgata, et rütm ei ole regulaarne, kirjutab CNN.

"See on esimene uuring, mis uuris seost kalorivabade ja madala kalorsusega magustatud jookide ning kodade virvendusarütmia suurenenud riski vahel," ütles Pennsylvania osariigi ülikooli toitumisteaduste emeriitprofessor Penny Kris-Etherton.

Kuigi uuring näitas seost ainult magustatud jookide ja südamerütmihäire vahel, kinnitas see ka 2017. aastal tehtud uuringut, milles avastati, et Euroopa päritoluga inimestel oli haigusseisundi pärimise risk ligikaudu 22%.

"Me vajame nende jookide kohta rohkem uuringuid, et fakti kinnitada ja mõista täielikult kõiki südamehaiguste mõjusid tervisele," ütles Kris-Etherton, kes on ka Ameerika Südameassotsiatsiooni toitumiskomitee liige.

"Seni on parim valik jätkuvalt vesi ja selle uuringu põhjal tuleks inimesel piirata või vältida madala kalorsusega magustatud jooke," lisas ta.

Kodade virvendusarütmia on Ameerika Ühendriikides peamine insuldi põhjus. Lisaks on USA haiguste ennetamise keskuste andmetel antud häirega seotud insuldid tavaliselt raskemad kui muudel põhjustel tekkinud insuldid.

Kodade virvendusarütmia võib põhjustada südamepuudulikkust. "See on tõenäoliselt pikaajaline risk,” ütles San Francisco Meditsiinikooli California ülikooli meditsiiniprofessor ja UCSF Healthi kardioloogia asejuht dr Gregory Marcus CNN-ile.

"Vanus on üks olulisemaid riskitegureid. Seega koos elanikkonna vananemisega muutub ka see üha tavalisemaks," ütles Marcus.

Uuring näitas, et kunstlikult magustatud jookide tarbijad olid tõenäolisemalt noored naised, kes kaalusid keskmisest rohkem ning neil oli suurem II tüüpi diabeedi levimus. Need, kes jõid rohkem suhkruga magustatud jooke, olid noored mehed, kes kaalusid samuti keskmisest rohkem. Nende seas oli suurem südamehaiguste levimus.

"Meie uuringu tulemuste põhjal ei saa lõplikult järeldada, et üks jook kujutab endast suuremat ohtu tervisele kui teine," ütles uuringu juhtiv autor dr Ningjian Wang. 

"Siiski soovitame võimaluse korral kunstlikult magustatud ja suhkruga magustatud jookide tarbimist vähendada või isegi vältida," ütles Wang avalduses. "Ärge võtke iseenesestmõistetavana, et madala suhkrusisaldusega ja madala kalorsusega kunstlikult magustatud jookide joomine on tervislik. Tegelikkuses võivad need kujutada endast potentsiaalseid terviseriske."

Kommentaarid puuduvad