Kumb oled sina? Ööinimestel on suurem oht haigestuda diabeeti kui vara ärkajatel

Ööinimestel on suurem võimalus haigestuda diabeeti
Ööinimestel on suurem võimalus haigestuda diabeeti — FOTO: 123rf

Uues uuringus avastati, et “ööinimestel” on tõenäolisem ebatervislik elustiil ja suurem risk haigestuda II tüüpi diabeeti kui hommikuse eluviisiga inimestel.

Ööinimeseks olemine ei tähenda pidutsemiseks hilja üleval olemist. See puudutab inimese ööpäevaseid eelistusi või loomulikku kehakella, mis on osaliselt geneetiliselt seatud nii, et ta on hiljem aktiivne. See tähendab, et öise eluviisiga inimesed erinevad neist, kes näivad automaatselt ärkavat koidikul.

Uuringus Nurses’ Health Study II osalenud enam kui 60 000 naissoost õe andmete analüüs näitas, et öised inimesed toituvad tõenäolisemalt ebatervislikult, tegid vähem trenni, neil on suurem kehamassiindeks, magavad vähem tunde ja suitsetavad rohkem sigarette kui varajased ärkajad, selgub ajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud aruandest.

Ööinimestel tekkis suurem tõenäosus haigestuda diabeeti. See võimalus tõusis umbes 19% pärast seda, kui teadlased võtsid arvesse ebatervislike harjumuste mõju. See tähendab, et ärkamisaja hiljemaks nihutamine suurendab diabeediriski.

Uuringus osalenud naistest teatas 11%, et nad on ööinimesed, samas kui 35% ütles, et nad on varajased ärkajad. Ülejäänud, umbes pooled, ei identifitseerinud end tugevalt ei hommiku- ega õhtuinimesena.

Uus uuring on uusim tõend selle kohta, et nn õhtune inimene või öösel energilisem olemine võib olla teie tervisele ohtlik. Varasemad uuringud on seostanud ööinimeseks olemist rasvumise ja südamehaigustega.

Columbia ülikooli Vagelose arstide ja kirurgide kolledži une- ja ööpäevauuringute tippkeskuse direktor Marie-Pierre St-Onge ütles, et kui ei ole võimalik leida töökohti, mida saaks teha hiljem, siis inimesed, kellel on hilinenud öised kehakellad peavad olema oma elustiiliharjumuste suhtes ettevaatlikud.

“Kui suudate tervislikult süüa, hästi magada ja olla füüsiliselt aktiivne, on teil risk väiksem,” ütles St-Onge.

Loe rohkem SIIT!

Kommentaarid puuduvad