Kas sinu kodus varitseb salajane oht? Vaata, millised toataimed on sinu lemmikloomale ohtlikud

toataimed
Vaata, millistest populaarsetest taimedest peaks oma loomi eemale hoidma! — FOTO: 123RF.COM

Loodus ei pruugi olla ohtlik ainult koduseinte taga, vaid vahel võib oht varitseda sinu lemmikloomale oma kodu aknalaual. Millistest populaarsetest taimedest peaks oma loomi eemale hoidma ja mitu säärast taime on sinul kodus aknalaual?

Viigipuud

Kuigi viigipuud on populaarsed toataimed, võivad need olla lemmikloomadele mürgised. Viigipuu lehed sisaldavad mahla, mis võib loomale nahal või allaneelamisel väga ärritavaks muutuda. Sellist mürgistust võib juhtuda loomadel, kes söövad mõnda viigipuu taime osa. Sümptomiteks võivad olla oksendamine, ilastamine, söögiisu kadumine ja üleüldine närvilisus.

Draakonipuu

Draakonipuu on arvatavasti üks populaarsemaid toataimi kogu maailmas. Kui teie lemmikloom peaks draakonipuust tükikese alla neelama, ilmnevad tal tõenäoliselt mürgistusnähud, sealhulgas kõhulahtisus, süljeeritus ja nõrkus. 

Jõulutäht

Pühade ajal on jõulutäht populaarne taim. Õnneks on need kassidele ja koertele vaid kergelt mürgised. Jõulutähtedes leiduv piimjas valge mahl sisaldab kemikaale. Jõulutähti peetakse tavaliselt mürgisteks taimedeks, kuid õnnetusi on harva ja sõna “mürgistus” on tihti tugevalt liialdatud. Allaneelamisel võib esineda kergeid oksendamise, ilastamise või harva ka kõhulahtisuse tunnuseid.

Aaloe

Aaloed sisaldavad toksiini, millel on seebile sarnane vahutav omadus ja mis allaneelamisel võib teha liiga su lemmikloomale. Sümptomiteks on oksendamine, kõhulahtisus, letargia, muutused uriini värvuses ja (harva) värinad. Enamikul juhtudel on toksilisus kerge kuni mõõdukas, kuid äärmuslikel juhtudel võib allaneelamine olla eluohtlik, kuna see võib põhjustada tõsist dehüdratsiooni.

Luuderohi

Luuderohi on veel üks levinud siseruumide dekoratiivtaim, mis võib söömise korral olla sinu lemmikule mürgine. Luuderohu allaneelamisel täheldatud halbade mõjude eest vastutav toksiin on saponiin, mis võib tarbimisel põhjustada suu ja seedetrakti ärritust. Mürgistuse sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, oksendamine ja kõhulahtisus või liigne süljeeritus.

Alpikann

Alpikannid sisaldavad tsüklamiini, kuid selle mürgise komponendi suurim kontsentratsioon asub tavaliselt taime juureosas. Alpikanni tarbimine võib põhjustada märkimisväärset seedetrakti ärritust, sealhulgas intensiivset oksendamist. Mõnel juhul võib olukord lõppeda ka surmaga.

Havisaba

Havisaba on tavaline maja- ja kontoritaim, mida võib nimetada ka õnnetaimeks või maotaimeks. Kahjuks on ka havisaba loomadele mürgine ning lemmikloomadel võib see taim allaneelamisel põhjustada erinevaid seedetrakti probleeme (nt süljeeritus, oksendamine, kõhulahtisus jne).

Sibullilled

Sibullillede mürgine osa on peidus just sibulates (võrreldes lehtede või lilledega), seega veenduge, et teie koer ei kaevaks taimede sibulaid aias üles. Kui taimeosi või sibulaid närida või alla neelatakse, võib see põhjustada suu ja söögitoru ärritust. Tüüpilised nähud on olenevalt tarbitud kogusest rohke ilastamine, oksendamine või isegi kõhulahtisus. Kindel vastumürk puudub, kuid veterinaari toetava abiga saavad loomad üsna hästi toibutud.

Ole ettevaatlik ja jälgi, mida teeb su lemmik nii õues kui toas! 

Kui sul on hirm, et su lemmik võib olla saanud mürgistuse, võta ühendust Loomade Kiirabi Kliinikuga numbril 502 3191 või PetCity loomade kiirabiga numbril 15222!

Kommentaarid puuduvad