Ekspert vastab: kas päevas on tõesti soovituslik süüa vaid 1-2 tikutopsisuurust tükki liha?

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne — FOTO: 123rf

Linnapildis ja sotsiaalmeedias võib märgata Taimse Teisipäeva tervisekampaaniat, mis märgib, et päevas ei oleks soovituslik süüa enam kui 1-2 tikutopsisuurust tükikest liha. Paljudele uskumatuna näiv väide vastab tegelikult tõele.

Kampaanias märgib üks tikutops liha 20-grammist lihatükki. Seega soovitab Taimne Teisipäeva süüa maksimaalselt 20-40 grammi liha päevas. Taimne Teisipäev enda sõnutsi lähtus kampaania soovituste tegemisel riiklikest toitumissoovitustest. 

— FOTO: Taimne Teisipäev

Tervise Arengu Instituudi ekspert Tagli Pits hindas kampaania soovitusi ja võrdles neid riiklike toitumissoovitustega. 

“Riiklikke toidusoovitusi väljendatakse toidugruppide kaupa portsjonitena. Portsjon on kokku lepitud energiasisaldusega ühik. Näiteks toidugrupis kala, muna, (linnu)liha vastab portsjon 80 kilokalorile (kcal),” selgitas Tagli.

Lähtuvalt toitumissoovitustest peaks täiskasvanu liha-linnuliha portsjonite arv päeva kohta olema 1-2.

Naise sõnul on oluline selle juures teha vahet, kas räägime punasest lihast või linnulihast, mida kampaanias täpsemalt ei määratleta.

“Üks portsjon on näiteks 50-60 grammi kuumtöödeldud kanaliha (mis on umbes 2 tikutookisuurust tükki) või 30-35 grammi kuumtöödeldud punast (hakk)liha,” märkis Tagli, et kampaania soovitused vastavad üldjoontes riiklikele soovitustele.

“Süües nii linnuliha kui punast liha, võiks olla nädala kohta punase liha kogus umbes 100 grammi (3-4 tikutopsi suurust tükki) ning linnuliha kogus umbes 300-400 grammi (6-7 tikutopsi),” mainis ta.

Tagli tõdes, et inimesed võiksid pigem eelistada linnuliha, sest see on nii tervise kui ka keskkonna seisukohalt parem valik.

Kui aga süüakse lihatoodetest ainult punast liha, siis on päevane soovituslik lihakogus pisut suurem. Sellisel juhul on soovituslik päeva kohta liha süüa umbes 40-50 grammi (mis on 1,5-2 tikutopsi suurust tükki) ja nädalas maksimaalselt 350 grammi.

Kommentaarid puuduvad