Reklaam sulgub sekundi pärast

Ärevushäire ja paanikahood aheldasid noore ema koduseinte vahele: ma arvasin, et suren ära!

Kadrit vaevab tõsine ärevushäire
Kadrit vaevab tõsine ärevushäire — FOTO: kuvatõmmis

Kadri (23) on õnnelikus abielus Marekiga ja 11 kuuse beebi ema. Juba kaks ja pool aastat häirivad teda ärevushäired ja paanikahood, mille pärast on kutsunud korduvalt ka kiirabi. Kadri kardab paaniliselt minna avalikesse kohtadesse: poodi, käia kinos ja sõita bussiga. See häirib tugevalt noore naise elu.

Kaks ja pool aastat tagasi sai Kadri esimese ehmatava kogemuse. Paanikahoog tabas teda rahulikus olekus töö juures: “Oleme ausad, ma arvasin alguses, et mul on pohmell, sest ma eelneval päeval panin pidu. Aga siis see ainult läks hullemaks, hakkas hästi halb, käed hakkasid värisema, pilh hakkas virvendama, ma ei saanud aru mis mul viga on.  Tekkis õhupuuduse tunne, tunne, et ei saa hingata. Ja ma kartsin, et ma suren ära. Mul süda nii kiiresti peskis, et ma kutsusin kiirabi endale. Kes ütleski, et mul on paanikahood ja andis rahustit.”

See sündmus oli nii tõsine, et noor naine jäi kaheks kuuks haiguslehele. Ta hakkas võtma Xanaxit, aga jäi nii tõsisesse sõltuvusse, et ravim muutis suisa ta isiksust. Pärast rahustitest võõrutamist muutus ta palju rahulikumaks, ent avalike kohtade ees on tal endiselt ärevus. Nüüd elab ta avalikke kohti igati vältides. Kõik toimingud kodust väljaspool teeb abikaasa Marek.

Kadri minevikus on kurb sündmus. Ta jäi lapseootele, ent selgus, et tolleaegne peigmees ei soovi lapsest midagi teada. Kadri otsustas üsna viimasel hetkel teha aborti. See viis noore naise depressiooni, mida peitis lõputute pidutsemistega. Pidutsemised päädisidki paanikahooga, mis aheldas noore naise koduseinte vahele. Kadri arvab, et tema tohutus ärevuses ongi süüdi abort ja pidutsemised.

Kuna tavameditsiin ei ole probleemile leevendust toonud, kirjutab Kadri Ants Rootslasele. Terapeut leiab, et peaks vaatama Kadri puhul sügavamale. Kadri oli kaheaastane, kui suri ta ema ning 11-aastane, kui isa jäi insuldi tagajärjel halvatuks. Kasuema pani seejärel Kadri lastekodusse. Noorel naisel on olnud elus piisavalt dramaatilisi sündmusi, mis kõik võiksid viia ärevushäireni.

Kuna Kadri oli abi otsinud psühholoogidelt, psühhiaatritelt ja käinud erinevates teraapiates, aga polnud ärevusele abi saanud, näeb Ants, et mõistuslikud vahendid Kadri puhul ei tööta. Ta otsustab kasutada hüpnoosi.

“Inimestel on hüpnoosi suhtes väga palju eelarvamusi ja hirme. Nad arvavad, et inimene ei mäleta midagi sellest situatsioonist, nad kardavad, et keegi võtab kontrolli ära. Tegelikult terapeutilises hüpnoosis see nii ei ole. Inimene peab kõike mäletama.”

Kadri soovib elada täisväärtuslikku elu ja unistab kasvõi kordki koos perega spaasse minekust. Kas Ants suudab anda noorele perele tagasi normaalsuse?

Vaata Kadri lugu videost!

"Uus algus Ants Rootslasega" on TV3s neljapäeval kell 21.35!

Kommentaarid puuduvad