Reklaam sulgub sekundi pärast

Ants Rootslase saates osalenud Martin: minu läbipõlemise esimene märk oli eufooria

Kerli Kivistu

Martin Raadik
Martin Raadik — FOTO: Pressifoto

Eesti tuntuim terapeut Ants Rootslane alustas sessioone teleekraanil. Tema esimeseks kliendiks oli Martin Raadik, kes võttis läbipõlemise pärast pooleks aastaks lausa haiguslehe. Kuidas mehel täna läheb ja mida Antsu saade tema elus muutis?

''Uus algus Ants Rootslasega'' uues saates harutatakse Antsu toel lahti elu suurimad umbsõlmed ja vabanetakse painetest, mis takistavad elus vabalt voolamist: rahamured, sügav lein, suhted vanemate või partneriga ja palju muud, millele inimesed ise lahendusi leida ei suuda.

Martinile saates saates osalemise lingi tema elukaaslane. ''Ta ütles, et mine kandideeri. Seejärel saatsin oma loo ja ütlesin, et olen läbipõlemisega haiguslehel. Saates osaledes sain aru, et me nii-öelda puhastasime ära kohustusi minu pealt, mida ma olin endale võtnud. Näiteks, et ma tahan oma emale olla justkui isa eest. Saade andis tugeva tõuke, millele järgnes positiivsete sündmuste ja lahenduste spiraal,'' kirjeldab Martin.

Esimeseks läbipõlemise sümptomiks oli eufooria

Martin vestleb telefonis heatujuliselt. Ta on rahulikult päeva algust nautinud, koeraga jalutustiiru teinud ja enda sõnul valmistab peagi midagi maitsvat süüa. ''Mul läheb täna juba paremini. Olen tagasi tööl, seda küll poole kohaga, aga enam haiguslehel ei ole. Kihlusin oma kaasaga kaks nädalat tagasi ja kõik läheb oluliselt sujuvamalt,'' kirjeldab mees oma seisundit täna

Läbipõlemine tekkis tal aasta tagasi. ''Ütleme nii, et siis oli juba päris jama, aga ma pool aastat üritasin siblida ja ise hakkama saada. Sellest ei tulnud ikkagi midagi välja ja augustikuus võtsin haiguslehe,'' meenutab Martin. 

Läbipõlemise esimeseks märgiks oli eufooria. ''Ehk mul oli pidevalt selline adrenaliinis tegutsemine, vastutust oli palju, enda eesmärgid olid suured ja siis see tekitab adrenaliini. See on ka samal ajal stimulant, et laename energiat kuskilt varudest, aga need varud saavad mingi hetk otsa. Adrenaliini ja eufooria pealt lasin väga pikalt ning nii see kõik tekkis,'' kirjeldab Martin oma läbipõlemist.

Tal oli täiskohaga vastutust nõudev töö. ''Ma ärkasin tavaliselt hommikuti kell kuus üles, et töötada enda asjadega. Tegin produktiivsuse klubi ja müüsin seda, lisaks tegin podcaste ja mitme projektiga tegelemine oli minu jaoks justkui normaalne,'' teeb Martin oma tegemistest ülevaate. Ta tunnistab, et vahepeal tekivad ka mitte millegi tegemisest süümekad. ''Ma olen kasvatatud niimoodi, et tööd peab tegema, ühtlasi asjalik ja kasulik olema, muidu ei ole sa midagi väärt,'' mõtiskleb ta.

Saates osalemine tundus alguses skeptiline

''Minu taastumine on praegu kestnud kuus kuud ja ma kujutan ette, et sama kaua läheb veel. See on hirmutav, et need, kes on läbipõlemist kogenud, neil on tõenäolisem uuesti läbi põleda,'' jääb mees mõttesse.

Kuid ta tunnistab, et oli saatesse minnes pigem skeptiline. ''Ma olen hästi analüütilise mõtlemisega inimene. See ei kõlanud loogiliselt, et midagi sellist on võimalik inimesega ära teha. Eriti kui mõelda selle peale, et ma olin kuus kuud iseennast ravinud ja proovinud puhata,'' sõnab Martin.

Ta on veendunud, et Ants Rootslase teraapia kindlasti toetas oluliselt tema seisundit. ''Tõesti, ma ei saa vähendada ka seda rolli, et ma olen rohkem iseendaga tegelenud, puhanud ja hakanud ka trenni regulaarselt tegema. Need asjad on olulised, aga Antsu roll on siin ka muidugi muljetavaldav,'' kiidab mees Rootslast.

Talle ei mahu pähe, et on inimesi, kes vaimse tervisega tegelemist veel alavääristavad. ''Minu sõnum oleks kindlasti ka see, et teraapia ja konstellatsioon ei tohiks olla tabuteemad. Hambaarsti juures käimine ju ei ole, ehk meie vaimse tervisega seotud probleemid vajavad samuti tähelepanu,'' nendib ta. Martin rõhutab, et samuti peab tegelema läbipõlemisega ja abi otsima. ''Teraapiad, seansid, konstellatsioonid. Kellel iganes see tulevikus see juhtuda, siis sellega tuleb tegeleda, kuna see ei lähe orgaaniliselt üle.''

Näita 2 kommentaari

Kõige rohkem esines saates siiski Martin Raadiku tulevane abikaasa.
Tema on ju ise ka selle ala inimene, panin nime guugli otsingusse ja tuli esimeste hulgas:
Õnnekoolitaja Dalí Getter Karat annab nõu, kuidas segadusseajavatesse olukordadesse selgust tuua.

Vasta

Vaatan,loen ja tunnen åra. Ma absoluutselt tunnen åra endas sama mida tunneb Martin. Låbipõlenud…see on suur probleem. Kohusetunne on see mis kõige enam tapab. Endast andma kôik ka üle oma võimete. Apatsuus. Ma isegi ei näinud mida tegi Ants Rootslane. Jälgisin Martinit, mida räågib ja tunneb. Minu jaoks pole see reklaam saade. Tõesti nii on,meil on uus haigus läbipõlemine. Seda tunnistada ja åra tunda on raske. Aitäh!

Vasta