Reklaam sulgub sekundi pärast

Vabatahtlikuna sõjakoldesse? Kaitsevägi annab reservistidele võimaluse teha tööampse

TV3 UUDISED

Kui varasemalt on reservistid harjunud, et heal juhul mõne aasta tagant kutsutakse neid õppustele, siis uue plaani kohaselt hakkab vabatahtlikkus veelgi enam rolli mängima ja Kaitsevägi annab reservväelastele võimaluse teha tööampse.

"Me oleme reservarmee ja meil on väga palju praktikat juba olemas, kuidas tõmmata reservväelasi erinevatesse tegevustesse sisse. Toon mõned näited: käisime Poolas piirikindlustust toetamas suuresti reservväelaste baasil. Oleme tegelikult käinud ka Iraagis. See oli küll Kaitseliidu baasil korraldatud valveüksus, aga põhimõtteliselt on Kaitseliit ka meie reservi osa," selgitab Kaitseväe peastaabi ülem kindralmajor Enno Mõts "TV3 uudistele".

Just selliste käikudega plaanitakse kaasata veelgi enam reserviste igapäevastesse toimingutesse, läbi mille suureneb ka nende teadmiste ja oskuste pagas. "Nad võetakse tööle tegevteenistuse põhimõttel. Neile on tagatud kõik õigused ja vastavad kohustused. Loomulikult peame tagama eelneva väljaõppe ja saame neid rakendada lühiajalisteks tegevteenistuse ülesannete täitmiseks," räägib Mõts.

Ta lisab: "Meil oleks vaja tõmmata reservväelasi sisse ka lühikesteks tööampsudeks." Kõik see oleks muidugi tasustatud ja vabatahtlik ehk keegi reservistidest ei pea täna muretsema, et ta saab kutse, kus teavitatakse näiteks Lähis-Itta sõjatandrile minekust. 

Mõts kinnitab, et reservväelaste osalemine erinevates tööampsudes on küll vabatahtlik, kuid peale lepingu sõlmimist tuleb siiski täita endale võetud kohustused. "Lapsed käivad koolis, inimesed tööl. Vaba tahe on väga suhteline mäng. Osalemine rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel: üldteadmine on, et see on vabatahtlik, aga ei, see on riigile võetud kohustus. Meie suhtes on vabatahtlik, kes oma nime üles annab, aga kui ta meiega liitub, siis on tal lepingulised kohustused, rollid ja vastutus, mida ta peab täitma."

Vaata täpsemalt artikli päises olevast videost!