Reklaam sulgub sekundi pärast

TV3 tegevjuht Signe Suur: televisiooni seltsis veedetakse endiselt pea neli tundi päevas!

Signe Suur
Foto: TV3

Bill Gates ennustas 2007. aastal, et hiljemalt 2012. aastaks televisiooni lineaarsel kujul enam ei eksisteeri. Täna, aastal 2022, moodustab telerivaadatavus endiselt paljudes riikides peaaegu neljandiku inimese ärkveloleku ajast.

Nii ka Eestis, kus telerivaatamine on püsinud stabiilselt kõrge juba kaks aastakümmet, ulatudes kogu elanikkonna seas ligi nelja tunnini päevas. Hoolimata sellest, et saadete järelvaatamise osakaal on kasvanud ja lisaks on tekkinud juurde voogedastusplatvorme, vaadatakse endiselt 88% ulatuses teleprogrammi otse ehk lineaarsel kujul. Miks see nii on? Sellel on mitu põhjust, aga peamine on kohalolutunne ja ühine aeg perega, mida traditsiooniline televisioon pakub. Inimesed tahavad osa saada päevakajalistest uudistest, kohalikust meelelahutusest, live-sündmustest ja spordiülekannetest. Lineaarse televisiooni puhul köidab selle mugavus, sest peale pingelist tööpäeva tahame lõõgastuda ja teha valikutest hetkeks pausi ning lihtsalt nautida head programmi, mille professionaalsed teletegijad on kokku pannud.

Televisioon mängib ühiskonnas jätkuvalt olulist rolli. Kuigi teleturg on viimase kümne aasta jooksul lisandunud kanalite rohkuse tõttu fragmenteerunud, dikteerib lineaarne televisioon endiselt teemad, millest ühiskonnas, tööl või sõpruskonnas räägitakse. Seda nii enne, selle ajal kui ka pärast saadet. Mõelgem näiteks uuriva ajakirjanduse saadetele nagu “Pealtnägija” või “Laser”, õhtustele meelelahutussaadetele nagu “Seitsmesed” või “Ringvaade” või siis suurtele telesõudele nagu “Eesti otsib superstaari” või “Maskis laulja”. Suurprojektidel on hooaja jooksul üle 600 000 unikaalse vaataja ehk rohkem kui pool elanikkonda on saate mõjutusväljas. TV3 jõuab igapäevaselt kolmandikuni eestikeelsetest tarbijatest ning kogu TV3 grupi telekanalitega kokku 72%-ni.

Televisioon ja voogedastus täiendavad üksteist, pakkudes laia valikut videosisu

Videosisu tarbimine pole olnud kunagi suurem kui täna ja see ainult kasvab. Viimase viie aasta jooksul on Eestis tekkinud kümmekond voogedastusteenust ning nii sisu kättesaadavus kui ka maht on hüppeliselt kasvanud. TV3 Gruppi kuulub Baltikumi suurim live-televisiooni ja videoedastusplatvorm Go3, kus on tänaseks enam kui 333 000 aktiivset kasutajat. Suur osa tarbimisest tuleb ka lineaarsete kanalite vaatamisest, sest see on kättesaadav hoolimata ajast ja kohast.

Aeg, mil ühel pool seisavad kaabel- ja sideteenuse pakkujad, teisel pool traditsioonilised teletootjad ja kolmandal voogedastusteenuste pakkujad, on ammu möödas. Piirid nende teenuste vahel hägustuvad ja kipuvad ühinema. Senisest veel olulisem on koostöö telekommunikatsiooniettevõtete ja telejaamade vahel, et hoida oma kanalites vaataja kaasamiseks võimalikult laia valikut atraktiivset sisu. Nii näeme traditsioonilisi telekomiettevõtteid, kellel on täna oma videokeskkonnad (nt Elisa HUUB ja TeliaTV) või isegi telekanalid (nt Telia Inspira). Teiselt poolt tulevad suured meediakontsernid ja traditsioonilised telejaamad välja enda voogedastusteenustega (nt Disney, Discovery, Fox, TV3 Group, HBO). Lisaks pakuvad konkurentsi eraldi voogedastuskeskkonnad (nt Netflix). Tuleb olla kõikjal korraga ja teha seda hästi.

Voogedastusteenuste kättesaadavuse kasv ei ole oluliselt mõjutanud traditsioonilist televisiooni ja kogu videosisu tarbimine on selle arvel kasvanud. Televisiooni ja voogedastuse vahel tooksin välja peamise erinevuse, mis mõjutab nende nõudlust. Voogedastuste poolt pakutud rahvusvaheline hankesisu valik aina kasvab ja konkurents on pigem erinevate platvormide vahel, sest kõiki ei saa tarbija endale korraga lubada. Nii otsivadki voogedastuse puhul vaatajad endale meelepärase sarja ja reeglina vaatavad korraga või lühikese ajaperioodil jooksul kõik episoodid ära ning seejärel vahetavad keskkonda. Televisiooni atraktiivsus seisnebki kohalikus sisus, mida telekanalid pakuvad ja seda eelistatakse tarbida igapäevaselt, et olla teistega samas inforuumis. Kindlasti  mängib  rolli ka harjumus. Voogedastust tuleb eristada ka lineaarse programmi järelvaatamisest, sest reeglina toimub see samal või järgmi- sel päeval. Ekslikult arvatakse, et see moodustab suurema osa telerivaadatavusest, aga reaalsus on teine. Viimase seitsme aastaga on kasvanud järelvaatamine keskmiselt 4%-lt ca 12%-ni, kuigi osa programmide puhul võib see olla ka suurem.

Mis veelgi olulisem, need inimesed, kes kasutavad teatud hetkedel järelvaatamise võimalusi, tarbivad televisiooni suures ulatuses ka otse. Sellist vaatajagruppi, kes tarbib ainuüksi järelvaatamist, praktiliselt ei eksisteeri. Järelvaatamise võimalus kokkuvõttes suurendab ja võimendab televisiooni mõjuvõimu.

Kokkuvõtlikult, televisiooni tulevik on mitmevärviline segu, mis ühendab voogedastusteenuse ja lineaarse televisiooni. Mõlemad täiendavad üksteist ja pakuvad tarbijale sobival ajal rohkelt meelelahutusvõimalusi, olenemata ekraanist ja asukohast. Lineaarne televisiooni nõudlus kohaliku sisu ja uudiste tõttu ei ole konkurent voogedastusele, kuivõrd täiendus rahvusvahelise hankesisu osas. Kõik pakkujad püüavad kogu teenindusahela lülisid enda kontrolli alla saada. See peab olema saadaval igal pool ja igal ajal ning pidama sammu tarbijakäitumise muutustega.

Televisioon online- ja sotsiaalmeedias

Iseäranis heas sümbioosis elavad live-televisioon ja online- ning sotsiaalmeedia. Tegemist ei ole konkurentidega, vaid üksteist täiendavate meediakanalitega, mille seltsis veedetakse aega samaaegselt ning mille tulemusel televisiooni mõjuväli veelgi suureneb. Tänapäeval on televisiooni lahutamatu osa sotsiaalmeedia, kus toimuvad arutelud ja mille läbi ollakse live’is osa saatest. TV3 Grupi kanalitel ja saadetel on tänaseks sadu tuhandeid jälgijaid, kes kasutavad just seda infokanalina. Ka uudiste- ja meelelahutusportaalid armastavad kajastada televisioonis toimuvat ning seda põhjusel, et see moodustab väga suure osa meie meediatarbimisest ning päevakajalistest aruteludest. Telesaated on pakkunud alati intrigeerivaid teemasid ja tekitanud arutelusid, olgu selleks siis mõni uus saateformaat või eestlaste poolt palavalt armastatud tõsielusarjad. Televisioon loob sisu. Tarbimisahelas asuvad nad kõrvuti, mil televisioon kui suurim massimeedia viib sõnumi inimesteni, tekitab emotsiooni ja nõudluse, misjärel uuritakse lisainfot ja tehakse ostutehing online-meedias. Nii rahvusvaheliste uuringute kui ka meie enda klientide tagasiside põhjal saab kindlalt väita, et TV + digimeedia kombinatsioon pakub kõige optimaalsema ja efektiivsema ROI, mis on üks reklaamiostja peamine mõõdik.

Kokkuvõtlikult, televisiooni tulevik on mitmevärviline segu, mis ühendab voogedastusteenuse ja lineaarse tele- visiooni.

TV3 Grupp lansseeris 2021. aasta lõpus uuenenud info- ja meelelahutusportaali tv3.ee, mis annab ülevaate kõige olulisematest uudistest, telesündmustest ja meelelahutusmaailmast. Gruppi kuulub lisaks naiste seas populaarne portaal Buduaar. ee ja Eesti kõige legendaarsema spordiajakirjaniku Kalev Kruusi juhitud spordiportaal sport.tv3.ee.

Reklaam televisioonis

Tänapäeval räägitakse järjest enam turvalisest keskkonnast, kus oma toodet või brändi reklaamida. Kuna televisiooni puhul on sisu täpselt teada ja see on kõige enam reguleeritud meediakanal, siis see mõjutab tänast suurt nõudlust veelgi. Telekanalid seisavad silmitsi pideva probleemiga, kus pakkuda on vähem, kui soovitakse osta. Televisiooni puhul on tooteühikud piiratud ja pole tegemist piiramatu ressursiga, mida saab n-ö juurde tekitada. Nõudluse suurenemisest tulenevalt tõime 1. märtsil 2022 teleturule uue ja värske telekanali TV3 Life ja arvestades muutunud konkurentsi ja vajadust kohaliku venekeelse sisu järele, stardib 1. aprillist taas ka venekeelne telekanal 3+, mis pakub kvaliteetset Ukraina, Euroopa ja USA teletoodangut.

Reklaamimiseks televisioonis on rohkelt võimalusi ja  järjest  enam  kasutatakse just sisu- või erilahendusi, et konkurentide seas silma paista ja oma bränd konkreetse saate või sihtrühmaga siduda. Näitena saab tuua ehitusvaldkonnas ühed populaarsemad saated “Naabrist parem” või “Nurgakivi”, kus tarbija saab konkreetse soovituse või ideed, kuidas oma kodu ehitada või kujundada, samas pakub saade ka mõnusat meelelahutuslikku sisu. Reklaam jõuab täpselt nende inimesteni, keda see teema just praegu puudutab või huvitab. Kindel valik on alati ka eksklusiivne sponsorpositsioon mõne suursaate juures, millega on tagatud positiivne emotsioon ja seotus tuntud kaubamärgiga.

Veel on oluline aspekt reklaami tarbimise aeg ja taluvuslävi, mis on meediate lõikes erinev. Kui televisioonis tundub 30 või 60 sekundit väga lühike aeg, siis nt Facebookis on keskmine reklaami tarbimise aeg 1,5 sekundit ja Youtube’is 6 sekundit, mistõttu ongi televisiooni ja online’i puhul ühe sekundi väärtus erinev. Televisioon on parim koht jutustada oma lugu ja viia emotsioon tarbijani. Tihti kuuleme müüdist, et kõik televaatajad lahkuvad pausiks võileiba tegema. Reaalsus siiski nii pole ja vaid 8% inimesi läheb telerist eemale, kusjuures tihtilugu jääb heli kuuldavaks. Muusika valik reklaamklipis on tähelepanu äratamise ja emotsiooni tekitamise seisukohalt kriitilise tähtsusega.

Kokkuvõtlikult on paslik lõpetada kuulsa Mark Twaini (tele jaoks kohandatud) tsitaadiga: “Kuuldused televisiooni surmast on tugevasti liialdatud.”

Kommentaarid puuduvad