Reklaam sulgub sekundi pärast

Ohutum alternatiiv? Veipimine põhjustas noorele naisele tõsiseid hingamisraskusi ja pimesoole kasvaja

TV3 uudised

Paljud inimesed vahetavad tavalise suitsetamise e-sigarettide vastu, sest usuvad, et tegu on n-ö tervislikuma alternatiiviga. Paraku on ka Eestis olnud juba mitmeid veipimisega seotud tõsisemaid haigusjuhtumeid. Oma loo räägib arsti käest ootamatu diagnoosi saanud naine, kellele veipimine põhjustas tõsiseid terviseprobleeme.

Kuigi tubakatööstus püüab jätta muljet, nagu oleksid e-sigaretid tervislikum alternatiiv tavalistele suitsudele, kinnitab teadus, et veipimisega sissehingatav aerosool sisaldub hulgaliselt keemilisi ühendeid, mille suitsetamise tagajärg võib tulla isegi kiiremini kui tubakasuitsutega. "TV3 uudistega" jagas oma loo Soomes elav Margarita, kes uskus, et veipimine võiks suitsetamise loobumiseks hea vaheetapp olla. Paraku sattus ta veel ohtlikumasse spiraali.

„Ma ei pannud isegi tähele, kuidas lõpuks oli nii, et ma tegin seda koguaeg. Hommikul ärkad üles, sul see suits juba näpu vahel. Õhtul lähed magama, on enam-vähem nagu telefon voodi kõrval. Kui muidu mõelda, et tavalist suitsu lähed teed iga paari tunni tagant on ju, siis ma avastasin ennast lõpuks sellest punktist, kus vaatad filmi, mis kestab kuskil kaks tundi ja sa ainult tõmbad seda suitsu. Ei ole siukest nagu pausi. Tegelikult on see väga hullu, sest keha nagu ei anna mitte mingisugust märki, et nüüd oleks nagu üle toosnikatiinist, „ütles endine e-sigareti suitsetaja Margarita Yalmaz.

Esimene sümptom, mis Margarita tekkis, oli meeletu kurgu kuivus õhtuti. Naisel olid veepudelid voodi kõrval ja tihti pidi ta öösel ärkama, et juua, sest kurk oli nii kuiv, et isegi hingata oli raske.

„Kurgu kuivus oli nagu mitte tavaline kurgu kuivus, vaid selline, et ei saaks lausa hingata. See tõmbas nii kuivaks ära, et ei saanud nii suu kaudu kui ka nina kaudu hingata. Siis hakkasid tekkima tunded, nagu oleks kurgus midagi, mida ei saa ära, ei saa ei toidu ega veega alla. Ja see käis ka niimoodi periooditi kadus ära, siis tuli uuesti tagasi ja mis kõige hullem vist oli, kus ma juba hakkasin aru saama, et midagi on väga valesti, kui mul hakkas näkku tekkima mingi allergialaadne asi. Silmade ümber sihukesed punased täpid,” lisas Margarita.

Punased täpid on alles siiani ja hetkel pole arstid veel sellele lahendust leidnud, kuid Margarita jaoks läks olukord veelgi hullemaks. Ühel päeval kõhuvaluga EMOsse jõudes saadeti ta erakorralisele pimesoole operatsioonile.

„Operatsioon sai tehtud, kõik oli hästi. Läks vist äkki kuu aega mööda, ma olin perega reisil. Helistab siis mulle hommikul arst, kes mind opereeris ja räägib mulle sihukese loo, et laboris tulid minu pimesoole vastused, kus leiti sentimeetrine kasvaja ja mööda pimesooleseina, kui ma nüüd õigesti mäletan, olid vähirakud. Aga õnneks asi nii kaugele ei olnud jõudnud veel, et siirdeid soolde ei läinud,” ütles naine.

Arsti sõnul oli vähirakkude tekkimises 90protsendise tõenäosusega süüdi e-sigareti suitsetamine. Mida see vedelik siis tegelikkuses sisaldab?

„Vedelikus leidub siis nikotiini, enamikes erinevaid lõhna ja maitseaineid, mida sinna lisatakse. Samuti sisaldub seal näiteks glütserool, mis tekitab seda n-ö tossu ja samuti on ka leitud e-vedelikest näiteks erinevate raskemetallide jääke – ka atsetooni ja erinevaid aldehüüde, mis on vähki tekitava potentsiaaliga ained ja veel mitmesuguseid mürgiseid kemikaale,” ütles TAI uimastite ja sõltuvuse osakonna vanemspetsialist Tiina Kuusik.

Kuigi veipimine on üsnagi uus harjumus ja pikaajalisemad tüsistusi on praegu veel keeruline diagnoosida, on juba ilmnenud mitmeid haigusi, mida otseselt veipimisega seostatakse.

„On veel ilmsiks tulnud, et lisaks sellistele tavapärastele tuntud haigustele nagu bronhiidid ja astmad ja diabeedid jne, on tekkinud täiesti uus haigus, mida ei ole varem olnud. Nimetatakse seda EVALI-ks [ingl e-vaping associated lung injury] ja see meenutab kõige rohkem siis n-ö popkorni tekkelist kopsu, kus tekib niivõrd tugev põletikuline reaktsioon nendele e-sigareti ainetele, mis ei lase enam hingamisteedest õhku välja tulla,” ütles Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsuarst Ülle Ani.

See tähendab, et kops jääb vana õhku täis justkui popkorniks ning värsket õhku peale hingata ei ole võimalik. Ka Eestis on juba mitmeid EVALI patsiente olnud. Kõik on olnud noored inimesed. Maailmas on mitmed sellised juhtumid ka surmaga lõppenud. Samuti on juba arstidele tavapärane näha, et veibitakse endale diabeet, sest kui magusained kopsu kaudu vereringesse satuvad, viib see suhkru tasakaalu paigast.

„Me näeme ka seda, et mida rohkem on erinevaid aineid lisatud, mis justkui meenutavad inimesele mingeid tavalisi maitseaineid - mingit šokolaadi maitset või kirsi maitset –, need pigem meelitavad noori tarbima neid produkte, sest see tundub kuidagi ohutuna. Aga tegelikkuses me näeme, et mida rohkem on just nimelt neid maitsed, et nendega tekivad need uued haigused ja rohkem kaebuseid,” lisas Ani.

Arsti sõnul on aga väga tihedad kaebused kõrvetised ja mao limaskesta haigused, aga vahel ravitakse ka põletushaavasid, mida on põhjustanud e-sigaretid, mis on näiteks taskus plahvatanud. Nii nagu tavaliste sigarettidega, mida alguses peeti ohutuks, kujunevad tõsisemad tagajärjed välja ilmsete aastate pärast. Noorte jaoks on suureks ohuks ka nikotiin ise, sest kuni 25 aasta vanuseni on aju kiires arengutempos, mida suits korralikult pärsib.

„Selle arenguperioodi jooksul uimasteid, sealhulgas nikotiini tarvitada siis see vähendab ajupotentsiaali ja takistab aju sellist normaalset väljakujunemist ja läbi selle võivadki siis tekkida erinevad vaimse tervise probleemid või näiteks raskused koolis hakkamasaamisega või uneprobleemid ja tähelepanuraskused,” kommenteeris Kuusik.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad