Reklaam sulgub sekundi pärast

“Nad ei oska doseerida valuvaigisteid!” Perearsti nõuandeliin saab päevas 800 kiireloomulist kõne

TV3 UUDISED

Perearsti nõuandeliinile laekub päevas koguni 800 kõnet inimestelt, kel on kiireloomuline küsimus oma tervise kohta. Õde-nõustaja Merle Lahe selgitab, et helistajate seas leidub nii neid, kes soovivad saada viirushaigustele leevendust kui ka väikelaste emasid, kel on küsimus lastele palavikualandajate ja valuvaigistite doseerimise kohta.

Perearsti nõuandeliinile saab helistada näiteks siis, kui on mure viirusnakkustega, allergiate või krooniliste haiguste ägenemisega, kuid samuti traumade ja pisivigastustega. Eesmärgiks on leevendada EMOde koormust ja anda esmased vastused.

Õde-nõustaja Merle Rahe räägib "TV3 uudistele", et helistajateks on viirushaiguste perioodil näiteks inimesed, kes soovivad oma viirushaiguste sümptomitele leevendust saada või väikelaste emad, kes on mures oma laste kõrge palaviku pärast. "Nad ei oska doseerida palavikualandajaid või valuvaigisteid, sest väikelastele doseerime ravimeid kehakaalu, mitte vanuse järgi."

Samuti helistavad paljud eakamad inimesed kõrge või madala vererõhu tõttu. Lisaks küsitakse nii retseptide pikendust kui ka üldist nõu, kas olukord on piisavalt tõsine, et peaks pöörduma EMOsse või perearsti juurde. Perarsti nõuandeliinilt saab ööpäevaringselt tervisenõu ja seda nii eesti kui ka vene keeles. 41 protsenti Eesti inimestest on liinilt vähemalt korra abi otsinud. 

"TV3 uudised" uurisid inimestelt, milliste muredega on nad perearsti nõuandeliinile helistanud. "Viimane kord oli ema pärast vaja helistada ja küsida nõu, et kas on kohe vaja haiglasse (minna) või pääseb veel kodus olemisega," räägib tänaval jalutav proua.

"Käin kogu aeg perearstide vahet. Mul on jalaga probleemid: ühel jalal on protees ja teisele tekkis mingi punn, mis läks katki," selgitab teine kodanik. Siiski nendivad mitmed inimesed, et pole perearsti nõuandeliinist ja selle pakutavatest võimalustest kuulnudki.

Perearsti nõuandeliinil on nädala sees tööl viis kuni kuus inimest ja nädalavahetustel kuus kuni seitse inimest. Ühe päeva jooksul annab üks nõustaja abi umbes sajale inimesele. Suur osa nõustajatest töötab igapäevaselt kas perearsti või pereõena, aga ka kiirabis või erakorralise meditsiini osakonnas. 

Kommentaarid puuduvad