Millal tuleb lumi maha? Metsavana ennustab: just sellest hetkest hakkab tõsine talv

Keskkonnaagentuuri ilmaprognoosi järgi ei ole enne novembri teist poolt pakast oodata. Millist ilma lubab meile aga Raplamaal elav ja looduse märke jälgiv Metsavana? “TV3 uudised” läks uurima ja Metsavanaga vestlema.

Kuigi vahepeal läks ilm ka veidi krõbedamaks ja tõi miinuskraade, ütleb Metsavana, et väga palju siiski ilmarindel muutust oodata ei ole. „Eelmine kord ma ütlesin, et hakkab traalivaali tegema, üles-alla, üles-alla ja noh, see on praegu näha. Esimene lumi tuli lehtede peale. See tähendab seda, et seitse talve tuleb enne, kui kaheksas pidama ja ütleme nii, et jätkab vanas vaimus. Eelkõige on loodetuultega, väga palju loodetuuli. Kuu keskel võib korraliku tormi teha. Enne Kadripäeva teeb ta veel ühe väikese niisuguse happy end’i, ilmselt see näitab seda, et ilm hakkab muutuma ja Kadripäeva paiku siis peaks natukene külmemat õhku tulema,” ütles Metsavana.

Metsavana sai jahimeestelt ka seapõrna, mille pealt on üht-teist võimalik välja lugeda. “Jaanuari keskpaigast hakkab ikka tõsisem talv ka. Aga enne, kui tsüklite järgi vaatan, see esimese lumi nibin-nabin on kuskil seal 27.-28. novembriga paiku, siis peaks kümmekond kraadi külma ja natuke lund ka tulema.”

Ka linnud-loomad ei näita veel seda, et ilm külmaks võiks minna. „Kõige kummalisem on see, et konnad on väljas. Konn on selline loom, et kui ka tõsiselt külmaks läheb, siis ta poeb ära, aga praegu konn laseb ringi nii, et ei ole midagi asja.”

Mida võiks näidata aga see, et kuuskedel on käbid tänavu aasta juust ladvas? „Tuleb lumi, aga lumi tuleb hiljem. Oleks üleni olnud käbisid täis, siis on nii, et terve talv on lund, aga nüüd on ainult ülemine pool käbisid töis, see tähendab seda, et talve tõsisem pool on kevadepoolne.”

Nii et seda ilma, mis meil siiani praegu on olnud – et üks päev sajab ja teine päev paistab päike – ikka tuleb veel? „Tuleb, tuleb ja ta hoiab sooja ka, võib kuni kümme kraadi sooja hoida, ei ole mingi probleemi.”

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad