Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas šokolaaditahvlist võib saada luksuskaup? Kakaoubade turul valitseb järjest suurem defitsiit

TV3 uudised

Kakaoubade hinnad on hakanud hoogsalt kerkima ning ainuüksi eelmisel aastal tõusis kakao hind ligi 30%. Veelgi suuremat hinnatõusu on oodata aga šokolaadilettidelt. Mida tähendab see ka kõikidele teistele kakaosisaldusega toodetele?

Šokolaad kui pruun kuld? "TV3 uudised" vahendab, et kakaoubade hind on muutumas järjest krõbedamaks. "Tegelikult on põhjust üsna murelik olla, sest kakao hind on tegelikult täna ajalooliselt kõrgematel tasemetel ja see avaldab väga suurt mõju kõigile kakaosisaldusega toodetele," ütles Orkla Eesti juhatuse esimees Kaido Kaare.

Kakao hinnad on lühikese aja jooksul pea kahekordistunud ning probleemile kiiret lahendust ei ole. Põhjuseid, miks kakaoubade hind on tõusnud, on kuhjunud juba mitmeid aastaid. "See on eeskätt seotud kakao saagikusega. Kakaoistandused on vanad, uusi taimi ei istutata. Sinna juurde on lisandunud veel omakorda klimaatiliselt ebasoodsad tingimused, mis saagikust veelgi vähendavad, nii et tegelikult on täna kakao turul defitsiit, nõudlus on jätkuvalt kasvamas, kuid kakaoube täna peale ei tule," lisas Kaare.

Kakaoubasid kasvatatakse vaid vähestes riikides, sest tingimused on selleks sobivaimad ekvaatori lähedal. Põhiliselt tulevad kakaooad kas Elevandiluurannikult või Ghanast. Kui saagikus väheneb ja uusi taimi ei istutata, kas siis saavad varsti kakaooad täiesti otsa? Kaido Kaare arvab, et otsa ei saa, aga seda jääb oluliselt vähemaks ehk kõigile ei jätku. "See tähendab kindlasti seda, et kakaotooted muutuvad luksuskaubaks. Täna on raske spekuleerida, me näeme täna hinnatasemeid kakaoubade puhul, mis on kaks korda kallimad, kui aasta tagasi."

See võib tähendada seda, et kolmeeurone šokolaaditahvel võib lähiajal maksta kuus eurot.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad