Karjed ja ulgumised! Lasnamäe kortermaja elanik piinab üle aasta järjepidevalt oma koeri

Lasnamäe ühetoalises korteris väidetavalt koerte kasvatamisega tegelev noorpaar on naabrite sõnul juba aastaid loomi jõhkralt piinanud. Põllumajandus- ja Toiduamet on pärast mitut ametlikku kontrolli otsustanud siiski koerad omanikega jätta. Eestimaa Loomakaitse Liit pole aga otsusega rahul, sest nende hinnangul on tõendeid koerte väärkohtlemisest piisavalt.

Üle Lasnamäe kortermaja elanikud on olnud juba üle aasta sunnitud kuulama hääli, mis viitab loomade väärkohtlemisele. Ühetoalises korteris elavad noored peavad Alaska malamuute, kelle abil toodetakse müügiks kaks korda aastas kutsikaid. Kõige jõhkram on selle juures asjaolu, et naabrite sõnul peksab keevavereline omanik peksab loomi igapäevaselt.

Naaber Valeri ütles TV3 uudiste reporterile, et Põllumajandus- ja Toiduamet on koos politseiekipaažiga on käinud ja omanikku kinni hoidnud, sest ta on vägivaldne olnud. “Ta on kakelnud politseiga, ta ei tahtnud oma koeri ära anda, isegi kontrollimaks. Ta peksab neid koeri, see on juba fakt. See ei ole toimunud üks kord, see on mitu korda vähemalt toimunud viimase aasta jooksul. Need koerad ikka kiunuvad ja uluvad valust. See on väga konkreetne heli, seda on kuulda terve trepikoja peale, seda on õues ka kuulda.”

Eesti Loomakaitse Liit sai koerte osas esimese pöördumise 2022. aasta suvel, sest vihjete kohaselt pole lisaks koerte piinamisele omanikud võimaldanud neile ka elamisväärseid tingimusi.

Kristi Metsa Eestimaa Loomakaitse Liidust ütles, et naabrid on mures, kuna koeri hoitakse üsna tihti rõdu peal kinni, ka kutsikaid. “Suvel lauspäikese käes pole varjumise võimalust. urineerivad sinnasamma rõdule, mis voolab kõik naabrite akendele ja rõdule. Koridoris on väljaheidete lõhn. Koerad uluvad ja kõige hullem on see, et inimesed on näinud mitmeid kordi pealt ka koerte peksmist.”

Eestimaa Loomakaitse Liit tegi omakorda pöördumise Põllumajandus- ja Toiduametile, et omanikele teostatakse ametlik kontroll. Koos käidi ka möödunud augustis korteris kohapeal. “Tol hetkel ka Põllumajandus- ja Toiduamet otsustas, et koerad ei ole hästi hoitud. Koerad võtsime sealt kaasa ja paar päeva hiljem mingil põhjusel meile teatamata andis PTA koerad omanikule tagasi,” ütles Metsa ja lisas, et tegemist on üsna agressiivselt käituva omanikuga, ka inimeste suhtes, samas on ta väga hea jutuga, ta suudab kõiki ümber veenda ja musta valgeks rääkida.

PTA põhja regiooni juht Vladimir Vahesaar ütles, et väike korter ei ole malamuudi taoliste koerte pidamiseks parim koht, aga see ei ole ka seadusega keelatud juhul kui omanik käib temaga jalutamas ning ei väärkohtle teda ühel või teisel moel. Vahesaare sõnul muutus koerte omanik pärast loomade esmast äravõtmist tunduvalt koostööaltimaks ja lubas ennast parandada. Lisaks on omanik nende info kohaselt lõpetanud kutsikate tootmise. PTA teostas nüüd ka uue kontrolli ning üks kahest koerast viidi tervisekontrolli sõltumatusse loomakliinikusse. “Tervisekontroll ei näidanud, et see loom oleks kuskilt väärkoheldud ja sama kinnitas ka ametnike kohapealsed vestlused naabritega ja tehtud katsed häälte kuulamiseks ja salvestamiseks.”

Loomakaitse liit pole aga otsusega rahul, sest nende hinnaguid on tõendeid loomade väärkohtlemisest piisavalt. Nemad on omalt poolt teinud pöördumise regionaalminister Madis Kallasele ning Politsei- ja Piirivalveametile.”

Eestimaa Loomakaitse Liit tegi loetud päevad tagasi Facebooki ka detailse postituse, kus kirjeldasid enda kogemusi ning väljedasid arusaamatust, miks varem pole midagi resoluutsemat ette võetud:

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad