Reklaam sulgub sekundi pärast

Kaheksas eestlane tippu! Alpinist Kaspar Eevald alustas oma teekonda Mount Everestile

"TV3 uudised"

Maailma kõrgeima mäe Mount Everesti otsa ronimine on ilmselt iga alpinisti unistus. Nii on see ka Eesti ekstreemsportlase ja mägironija Kaspar Eevaldi jaoks, kes püüab kaheksanda eestlasena ihaldatuima mäe tippu vallutada. Kolmapäeval alustas mees Tallinna Lennujaamast enda rasket teekonda.

8848 meetrit kõrge Mount Everest paneb silma särama igal alpinistil, kuid tipu on tänapäevaks vallutanud vaid 6664 inimest. Kaspar Eevaldi jaoks sai idee alguse Youtube’ist, kus ta nägi kaadrit dokumentaalfilmist, mille järgselt soovis ka ise seiklust ette võtta. Viis aastat ettevalmistust ja kolmapäeval oligi see päev, mil mees Tallinnast startis.

„Seitsmendal aprillil hakkame siis matkama baaslaagri suunas. Matkamine kestab kuskil 10-11 päeva. Enne seda teeme ühe 6000 meetrise mäe ettevalmistuseks ära ja siis umbes 18. aprillil oleme baaslaagris ja siis hakkab ronimine pihta. Tipp võiks olla 18.-23. mai äkki,” ütles Kaspar Eevald lennujaamas.

Kui kõik õnnestub, saab Kasparist kaheksas eestlane, kes Everesti otsa on jõudnud. Esimesena tegi seda 2003. aastal Alar Sikk, kes lähenes mäele Tiibeti poolt. Möödunud aastal vallutasid Mount Everesti kaks eestlast, kellest viimane, hetkel seitsmes eestlane mäe tipus oli Kunnar Karu. Mees on rohkem kui 500 mäe otsas käinud, kuid kõrguse kogemus oli uus ka tema jaoks.

„Everest on natukene selline ebaaus mägi. Lõpuks selleks, et sinna tippu jõuda, kulub...kellel 40, kellel 50, kellel 60 päeva ja lõpuks sa tipust alla ja tagasi koju võid kolme päevaga jõuda,” kommenteeris Kunnar Karu.

Ka Eevald sõnas, et ilmal on kogu ürituse õnnestumisel suur roll ning samuti on oluline hoida nii vaimu kui füüsilist keha.

„Kui rääkida hirmudest, siis kindlasti mingisugused looduslikud faktorid, laviinid...seal on suur-suur jäämurd, mida tuleb läbida ja mis on üks ohtlikumaid lõike Everestil. Külmaga, ma arvan, pole seni probleeme olnud. Küll aga pole nii kõrgel käinud, seega ma ei pelga,” ütles Eevald.

Kuulsal mäel on ka varjukülg. Ohtlikul matkal on oma elu mäele jätnud tänase seisuga 330 inimest ja paljud surnukehad on endiselt mäel, sest kõrgematelt aladel on neid alla tuua liiga ohtlik. Õhk võib üleval olla -45 kraadi ning tuulega mõjub see kui -70 kraadi.

"Minu kevadel jäi Everestile 24 inimest kokku. Selles mõttes, kui Everest oma tugevamat palet näitama hakkab, siis ma seal kindlasti n-ö algaja mägironijana olla ei tahaks. Meil oli kokku kolm päästeoperatsiooni. Õnneks kõik edukat ja õnneks ei kordagi meie grupi liikmeid. Meil oli võimalus teisi päästa. Ühe kandja me saime siis peale 50-60 meetrist kukkumist jääprakku kätte," lisas Karu, kelle sõnul panevad vähese ettevalmistusega algajad matkajad tihti ohtu nii enda kui ka teised ronijad.

Ilmamustreid tuleb osata lugeda kõigil ning kannatlikkus tuleb palju kasuks.

Kunnar Karu soovis Kasparile külma närvi, jõudu, julgust ja jaksu oodata. "Mitte tormata siis, kui esimest korda päike paistab või kui esimene grupp tippu tormab. Tuleb oma õige hetk ära oodata."

Kaspar vältab oma rännakust ka dokumentaalfilmi ning peaks Eestisse tagasi jõudma 2. juunil.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad