Reklaam sulgub sekundi pärast

Inflatsioon narkootikumidele ei mõju: aina rohkem noori eelistab alkoholile keelatud aineid

"TV3 uudised"

Erinevad uuringud näitavad, et tänapäeva noored tarbivad alkoholi vähem, kuid paraku ei tähenda see kainust. Alkoholi on ööelus tagaplaanile tõrjunud narkootikumid, mille hinda reguleerimata turu tõttu inflatsioon ei mõjuta.

Nii rahvusvahelised kui kodumaised uuringud näitavad, et noored on hakanud aastatega järjest rohkem narkootikumidega katsetama. Seda kinnitavad ka viimased reoveeuuringud, mille kohaselt on üle-eestiliselt narkootikumid ja psühhotroopsed ained aina rohkem liikvel. Noorte kokkupuude alkoholiga samal ajal aga väheneb.

Uimastite kasutamise tõusu noorte seas on täheldanud ka ööklubide omanikud, sest narkojoobes külastajad hakkavad aina rohkem silma.

"Selgelt joonistub välja jah, et see probleem on rohkem noortel. Aga esimesena näeb seda muidugi baarikäibest. Numbrid teatavasti ei valeta. Mingil hetkel need vahed on väga suured. Sa saad aru, et siin on mingi muu põhjus kui see, et lihtsalt täna ei olnud soovi osta," ütles Club Hollywoodi juht Rauno Otsepp.

Põhjust ei pea kaugelt otsima, sest noortel on tihtipeale raha vähe, kuid peod peavad sellegipoolest peetud saama. 

"Narkootikumid on odavamad. Nende turuhind ei ole tõusnud, aga inflatsiooniga kõik muud asjad on kallinenud. Ma arvan, et tablett võib olla 10-15 eurot ehk ühe kokteili hind. Kanepihind, 20 eurot, ei ole aastaid tõusnud," ütles Ööhaldjate huvikaitsja ja teenusejuht Marit Oja.

Noorte seas on kõige populaarsemad endiselt kanep, kokaiin ja MDMA. Tihti kaasneb just nendega palju väärarusaamu.

"Sellised linnalegendid, et pärast narkootikumide tarvitamist ei ole pohmelli ja nii paha olla, aga seal on hoopis teistsugused riskid. Seda ei saa kindlasti niimoodi võtta," ütles Tervise Arengu Instituudi teadur Katri Abel-Ollo.

"Usutaksegi, et Redditist lugesin või et mu sõber, kes on kaks korda mingit uimastit tarbinud, et tema rääkis. Neid jutte või fakte ei kontrollita kuskilt mujalt. Sellisel viisil meil liigubki valearusaam hetkel noorte seas, et MDMA-st ei ole võimalik üledoosi saada. Ja kui keegi mõtleb sellist asja, et mingist ainest ei ole võimalik üledoosi saada, siis see riskikäitumine suureneb selle poolest kordades," lisas Oja.

Lisaks üledoosiohule kaasneb narkootikumide tarvitamisega noorte puhul ka palju muid riske. Esiteks on neil märksa suurem oht jääda sõltuvusse ning meelemürkide tarvitamine mõjub laastavalt nii nende vaimsele tervisele kui ka näiteks koordinatsioonile ja õppeedukusele.

"Minu meelest ei ole ükski uimasti selles mõttes popp, et igatpidi see nüristab iga noore inimese aju ja kui tal on veel välja arenemata aju, siis me ei pruugigi kunagi teada, milleks see inimene loodud oli," lisas Abel-Ollo.

Kurb tõsiasi on aga see, et narkootikumid on osa meie ööelust ning vähemalt lähiaastatel ei kao need kuhugile. Seetõttu on erinevates klubides ja baarides üle Eesti liikvel ka "Ööelu haldjad", kelle eesmärk on peoliste turvalisust tagada. Nende poole võib alati pöörduda, kartmata hukkamõistu või karistust.

"Kui me näeme, et keegi on tugevalt narkojoobes, siis ikkagi astuda ligi ja uurida, mida inimene tarbis, palju ta vett on joonud ja siis jälgida olukorda, kas mingil hetkel oleks vaja kiirabi sekkumist," lisas Oja.

Kuna vabatahtlikult tegutsevad ööhaldjad aga igale poole ei jõua, on oluline roll teistel peolistel. Juhul kui on kahtlus, et keegi on tarvitanud narkootikume ja tema füüsiline tervis võib olla ohus, tuleks sellest sellest kohe teavitada klubi või baari personali. Kontaktivõimetutele inimestele tuleb koheselt kutsuda kiirabi. 

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad