Reklaam sulgub sekundi pärast

Head uudised! Esimesest aprillist suureneb kõigi eestlaste laenuvõimekus

TV3 uudised

Esimesest aprillist suureneb kõigi eestlaste laenuvõime - sissetulekust hoolimata. Eesti Pank näeb, et inimesed on pandud keerulisse olukorda kõrgete intresside tõttu ja see on märgatavalt vähendanud kodulaenu saamise võimalust.

Eesti Panga ökonomist Gaili Grüning ütles, et pärast seda, kui inimene on kõik oma kohustused ja laenud ära maksnud, peaks talle kätte jääma vähemalt pool tema maksudejärgsest sissetulekust. "Seni on pangad arvutanud seda sellisel moel, et nad võtavad eluaseme laenule vastavalt kokkulepitud intressimäära ja sinna on juurde arvutatud pluss 2%."

Praeguse reegli järgi arvutatakse inimese maksimaalset laenuvõimekust intressimäära osas valemiga marginaal + euribor ehk täna umbes 5,7% ja sellele liidetakse sundkorras kaks protsendipunkti ehk kokku 7,7%. Septembris arvestatakse maksimaalse intressi arvutamisel ainult kuue protsendiga. See suurendab inimeste laenuvõimekust umbes 20%.

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul muudab see ilmselt turgu nii palju, et aktiveerub kodulaenu taotluste esitamine, kuid samaaegselt võib see jääda siiski mõistlikkuse piiridesse. "Lõpuks inimesed arvestavad ikkagi sellega, et kui palju nad jaksavad pikaajaliselt laenu tagasi maksta."

"Lisaksin ka seda, et isegi kui see maksimaalne laenusumma alates 1. aprillist suureneb, siis tasuks ikkagi alati arvesse võtta oma võimalusi ja et jääks ka rahaline puhver peresse," lisas Grüning.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad