Ei mingit uhhuud! Riik kavatseb libameditsiini propageerijaid trahvima hakata

Uus rahvatervishoiu eelnõu annab riigile võimaluse karmilt trahvida libameditsiini propageerijaid ning pakkujaid. Muudetud trahvimääradega ulatuks eraisiku trahv maksimaalselt 1600 euroni, juriidilisele isikule aga kuni 80 000 euroni, vahendab “TV3 uudised”.

Uus rahvatervishoiu eelnõu hõlmab endast valdkonda alates solaariumi- ja tätoveerimise piirangutest ning kosmeetikatoodete nõuetest kuni libameditsiini tõkestamiseni. Seoses sellega suurendatakse ka karistuste trahvimäärasid. Terviseministri sõnul on see eelkõige suunatud ärivaistuga mürgimüüjatele. “Tervishoiuseadus astub nüüd esimese sammu ning suurendab järelevalvet ja karmistab sanktsioone nendel juhtudel, kui tõesti tervisele ohtlikke, mürgiste taimsete ja loomsete saaduste või keemiliste ühendite puhul keegi kutsub neid üles avalikult tarbima tervise kasu eesmärgil. Ja tõesti, terviseameti labor näitab, et on tegemist mürgiste ainetega, sellisel juhul võib füüsilist isikut trahvida kuni 200 trahviühikuga – mis järgmisel aastal on 1600 eurot – ja juriidilist isikut kuni 80 000 euroga,” ütles terviseminister Riina Sikkut.

Terviseministri sõnul on pinnuks silmas MMSi ja kärbseseene müügi ja propageerimisega tegelevad üksikisikud. Käesoleva aasta sügisel jõudis meediasse seik, kus üks naisterahvas küsis 40 eurot isevalmsitatud kärbseseene kapslite eest – just see on tegevus, mida tuleks ministri sõnul takistada. “Kui inimene läheb apteeki, siis on tarvitamise juhendid, soovitused. On teada, et tegemist on kliinilised katsetused läbinud ravimiga ja selle tarvitamist saab usaldada, seda soovitavad arstid. Kõigi muude sekkumiste puhul on inimestel vabadus lihtsalt hea enesetunde nimel teha üht, teist või kolmandat. Aga kui tegemist on tervisele mürgise ainega, mida müüakse tervise parandamise lubadusega, siis me näeme, et see on inimestele ohtlik,” lisas minister.

“TV3 uudised” pöördus ka erinevate isikute poole, kes on antud eelnõu teemal sõna võtnud. Kui Hando Tõnumaa keeldus lähemalt vestlemast, siis Meeli Lepson vastas muu hulgas, et kui arste usaldatakse pimesi, siis rahvameditsiini viljelejatest tehakse riigivaenlased.

Kui inimene pöördub tulevikus abi saamiseks emakese looduse poole, jääb kehtima printsiip “minu keha, minu valik”. Mida aga ei tohi teha, on mürgiste ainete propageerimine ja nende müümine.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad