“Eesti ettevõtted on kõige pessimistlikumad.” Mure ebakindla majandusseisu pärast püsib

“TV3 uudised” vahendab, et SEB läbiviidud uuringus osales üle 300 ettevõtte üle kogu baltikumi. Suur osa Eesti ettevõtetest usub, et ees on ootamas rasked ajad, sest muret tekitavad nii madal tarbijakindlus kui ka kõrged intressid. Rootsi Makromajanduse analüütik Johan Javeusega ütles aga, et madalad intressid on hoopis need, millel majandusele pikas plaanis negatiivne mõju on.

SEB uuringus osales üle 300 ettevõtja ja pilt, mis meie majandusest maaliti, oli üsna sünge.

“Murettekitav on see, et tegelikult Eesti ettevõtted olid kõige pessimistlikumad. Ainult 25% ettevõtetest ütlesid, et nad näevad majanduskeskkonda soodsana. Samal ajal kui Leedus oli positiivseid ettevõtjaid 51%, tegelikult kaks korda rohkem kui Eestis,” ütles SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Peep Jalakas.

Põhjuseks loetleti keeruline geopoliitiline olukord ja kehv majanduskeskkond. Coopi Keskühistu esindaja sõnul on tarbija käitumine hea indeks, mis näitab ära, milline olukrod majanduses on.

“Kui me vaatame möödunud aastat, siis kõrged energiahinnad, nüüd ka mõnda aega kõrged intressid, kindalsti see on suure tüki kliendi rahakotist ära võtnud. Ostukäitumises avaldub see põhimõtteliselt selles, et klient peab sama raha eest tegema vähem valikuid,” Coop Eesti keskühistu juhatuse liige Veiko Haavapuu.

Ka inimesed tänaval tunnistasid reporterile, et olukord on keeruline. 

Rootsi makromajanduse analüütik tõdes, et kõrged intressid püsivad, aga madalad intressid on hoopis need, mis majandust pikas vaates negatiivselt mõjutavad.

“Intressid [euribor] nähtavasti enam eriti ei tõuse, kuid nende alandamine võtab nähtavasti kauem aega ja ei käi nii kähku, kui käis nende tõstmine. Nii et me peame valmistuma kõrgemateks intressimääradeks, kui oleme harjunud. Aga ma loodan, et me ei näe seda [0% euribor], sest see tekitaks meile palju probleeme pikasplaanis, milles me nüüd elame. Mina olen seda meelt, et euribor peab olema positiivne. Me võime näha madalamaid intressimäärasid, kui meil täna on, kuid ma loodan, et see ei pöördu kunagi tagasi nulli või lausa negatiivseks,” ütles SEB Rootsi makromajanduse analüütik Johan Javeus.

Eesti turg ja majandus on kahjuks aga suuremate tegijate lükata ja tõugata. Seni, kui naabritel ei lähe paremini, on ka Eesti majandus aeglane. “Eesti ettevõtted on rohkem avatud või seotud Skandinaavia ettevõtlusega ja kui me vaatame, kus turgudel on täna nõudlus oluliselt kukkunud, siis see ongi tegelikult Skandinaavia. Leedu ettevõtted on rohkem suuantud Lääne-Euroopa turgudele ja seal see olukord nii pessimistlik ei ole,” lisas Peep Jalakas.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad