Reklaam sulgub sekundi pärast

Nutikella kasutamine põhjustab inimestel unehäireid. Ekspert: see võib lõppeda kroonilise unetusega!

— FOTO: 123rf

Nutikellad võivad inimestel tekitada erinevaid sõltuvusi ja tervisehäireid. Aina suurimaks murekohaks on ka sagenevad unehäireid, mis võivad kulmineeruda kroonilise unetusega.

Paljud inimesed jälgivad oma und nutikelladega. Unenõustaja Kene Verniku sõnul lähevad aga nii mõnedki inimesed oma une jälgimisega liiale ning hakkavad üleliia muretsema unekvaliteedi pärast.

Sellest trendist lähtuvalt on võetud uneteaduses kasutusele termin ortosomnia. Termin ei tähenda unetust, vaid just muret ja ärevust une pärast.

"Ortosomnia tähendab seda, et inimene tahab olla hästi tervislik magaja. Ta on nii-öelda hästi püüdlik magaja, ta kasutab selle mõõtmiseks erinevaid mõõdikuid - näiteks nutividinad," tähendas Kene, et seda võib analoogseks pidada söömishäire ortoreksiaga.

Ortosomnia käes kannataval inimesel võivad ajapikku tekkida tõsised tervisehäired või krooniline unetus.

Unenõustaja sõnul ei pruugi aga nutikell väga täpselt unekvaliteedi kohta informatsiooni anda, mistõttu võivad inimesed põhjuseta oma une pärast muret tunda.

"Unemeditsiinis me nimetame neid nutividinaid (nutikellad - toim) puhkeolekuregistreerijateks," ütles naine, et neid ei tasuks unekvaliteedi mõõtjana kasutada. 

Vaata lähemalt intervjuud unenõustaja Kene Vernikuga videost: 

Kommentaarid puuduvad