Reklaam sulgub sekundi pärast

Helen Adamson läbis suusamaratoni koos relvastatud valvega: kaks kilomeetrit ma lihtsalt nutsin!

Helen Adamson
Helen Adamson — FOTO: TV3

Maailmarändur Helen Adamsonil avanes hiljuti eluvõimalus: tal õnnestus läbida maailma raskeim suusamaraton. "Ma täispikka distantsi ei läbinud, vaid poole, aga ikkagi tehtud," rõõmustab Adamson.

Teravmägedes toimuvat suusamaratoni iseloomustavad relvad ja jääkarud. Miks ometi otsustas Helen just sinna minna? "See reis oli mulle jõulukingitus elukaaslase poolt ja latt on nüüd nii kõrgel, et ma ei tea, kas ma kunagi nii head kingitust enam saan! Kui ma kuulsin, et maratonil on relvastatud valve, siis võttis jala võbisema küll, et kui ohtlik see siis on?" meenutab Helen.

Relvastatud valve tähendaski seda, et suusatajatega olid alati kaasas nii-öelda jääkaruvalvurid, sest maraton toimus sellises alas, kus ilma relvata minna ei tohi, sest on oht kohata valgeid mõmmikuid. "Ma ei teadnud, et jääkarud on päriselt nii ohtlikud, ta ei karda inimest! Ma käisin matkamas jääkoobastes ja seal räägiti, et 20 aastat tagasi sai 2 turisti surma, sest nad kohtasid jääkaru ja toona polnud veel relvakohustust," jutustab Helen, kes algselt suisa unistas, et näeb jääkaru oma silmaga.

21 kilomeetrit suusamaratoni distantsi oli Heleni sõnul karm. "Ma panin stardis elus esimest korda klassikasuusad jalga! Ma ei teadnud mitte midagi, mida oodata. Me tegime Eestis määrded valmis, ent kuna ilm oli nii muutlik, siis esialgse miinus nelja kraadi asemel oli pluss neli kraadi ja see tähendas seda, et pidamine oli null. Kui viiendale kilomeetrile jõudsin ja lauge maa peal edasi-tagasi jalad käisid ning ma ei liikunud, vaid pidin astuma, siis 2 kilomeetrit ma lihtsalt nutsin," avaldab ta.

Vaata videost, kuidas kogu olukord lahenes ja mitmendale kohale Helen jõudis!