Synne Valtri avameelselt: kujutelm, et Eestis autoritasude pealt rikkaks saab, ei vasta tõele

Kunst kuulub rahvale, aga see ei tähenda, et muusikud ei peaks õiglaselt palka saama. “Stuudio” saates käis külas laulja Synne Valtri, kes läks sellest ajendatuna ülikooli kultuurikorraldust õppima. Miks?

Teisel kursusel alustav Synne tõdeb, et kuna ta on ise sel maastikul juba aastaid tegutsenud, siis on aeg praktilised kogemused viia kokku akadeemiliste teadmistega. “Ma tahaks väga loota, et kõik üritustekorraldajad täna Eestis on kursis meie seadusandlusega, et kui nad kasutavad ärilisel eesmärgil või avalikus kohas kellegi loomingut, siis sealt tulenevalt peab täitma aruandeid ja tuleb tasuda ka tasusid, kuid minu praktika ütleb seda, et kõik neid reegleid ei järgi. Kas siis tahtmatult või kogemata, aga kindlasti on meil väga suur puudujääk selles osas, mida võiks parandada,” usub Synne. 

“Stuudio” saates oli lisaks Synnele külas ka Eesti Esitajate Liidu tegevdirektor Urmas Ambur, kelle sõnul tuleb muusikutele maksta tasu sellisel juhul, kui kuulajaks on üldsus ehk isikute ring väljaspool perekonda, sõpru ja tutvusi. “Kui korraldad ürituse, kutsud inimesed kohale ja pakud neile sööki-jooki-muusikat, siis tuleks sõlmida leping ja tasuda muusika eest,” sõnab ta.

Kui palju selline teenus üleüldse artistidele raha sisse toob? “Me räägime siin kahjuks väga väikestest summadest. Räägitakse, et kogutakse raha ja jagatakse kõikide autorite vahel ilusti õiglaselt ära, aga reaalsuses me räägime sentidest. Kujutelm, et Eesti autor saab autoritasude pealt rikkaks, ei vasta tõele,” sõnab Synne.

Vaata intervjuud Synne ja Urmasega videost!

Kommentaarid puuduvad