Reklaam sulgub sekundi pärast

Šokeeriv: eestlased tekitavad aastas enam kui 100 rekkatäit suitsukonisid

Suitsukonid on looduse jaoks hirmus nuhtlus ning eestlased tekitavad neid aastas tervelt 100 rekkatäit. "Stuudios" räägiti sellest, kuidas konid kasulikuks materjaliks ümber töödeldakse ja kuidas neist kunstiteoseid vormitakse.

Uskuge või mitte, kuid igal aastal tekitavad Eesti inimesed kolmsada tonni ehk sada rekkatäit suitsukonisid ja kahjuks jõuab üsna palju nendest konidest ka loodusesse. "Stuudio" saates räägiti kahe naisega sellest, kuidas on võimalik konisid ümber töödelda ja väärtuslikuks tarbekaubaks muuta. Kui kaua üks koni looduses laguneb?

"Üks koni laguneb looduses kuus kuud kuni 15 aastat, olenevalt siis nendest spetsiifilistest keskkonnatingimustest. Lagunedes ta tegelikult laguneb väikeseks nagu mikroplastiks, kuna suitsufilter ikkagi sisaldab plasti ja veel hullem, kui ta satub vette. Üks koni võib ära reostuda kuni 1000 liitrit puhast vett ja eraldada tuhandeid erinevaid kemikaale nagu ammoniaak ja arsenal, kui vaid mõned siin praegu ette lugeda," ütles I Land Sound festivali jätkusuutlikkuse juht Kadi Aguraijuja. Kunstnik Ines-Issa Villido lisas, et suitsukoni sisaldab ülejäänud tubakat, tuhka ja koni paberit ja plastist tehtud filtrist. 

Kaks naist panid n-ö seljad kokku festivalil I Land Sound, kus nad nägid, kui palju suitsukonisid ühe festivali raames maha jääb. Samuti tekkis neil mõte luua suitsukonidest uut väärtust kunsti läbi. "See lugu läheb tagasi aastasse 2017. kui toimus kõige esimene I Land Sound ja olenemata sellest, et meil oli mitmetesse kohtadesse prügikaste pandud, aga pärast festivali oli ikka kõik konisid täis. Inimesed kahjuks arvavad, et see on natukene paberit ja natukene puuvilla ja laguneb ära. Mõtlesime pärast seda, kui olime kolm päeva neid käpuli üles korjanud, et järgmine aasta peame leidma mingisuguse mugava lahenduse ja sealt sündis konitops ehk KOPS, mida me hakkasime andma külalistele tasuta," kirjeldas Aguraijuja ja lisas, et sellest tuli mõte koguda kõik konid kokku ja neist midagi ägedat teha. 2019. aastal koguti üle viie kilo konisid. Sellest sündis Inese abil uks SUP laud.

"Eks ta oli üllatav ikka. ma ei olnud kunagi varem midagi konidest teinud, aga töö käigus muutus koni mulle kui kunstlikule väga huvitavaks materjaliks ja andis palju võimalusi, mulle sellised väljakutsed meeldivad," ütles Ines-Issa Villido.

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.

Kommentaarid puuduvad