Miks külastavad inimesed vaimse tervise kohvikuid? Vabatahtlik: murede spekter on lai

Stuudio

Oktoober on vaimse tervise kuu. “Stuudio” saade uuris, mida tehakse vaimse tervise kohvikutes, mis on seekord iga kuu viimasel laupäeval avatud neljas linnas: Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Pärnus.

Vaimse tervise esmaabi koolitaja Elina Kivinukk selgitab: “Kohvikud on sellise algatusega, et viia inimestele psühholoogiline abi lähemale. Teame, et psühholoogide ja psühhiaatrite juurde võivad olla väga pikad järjekorrad. Kohvik on selline keskkond, kus võid minna inimese juurde, rääkida juttu ja uurida, kuidas sul päriselt läheb.” 

Vaimse tervise kohvikute projekti juures vabatahtlikuna tegutsev Mari Rüütli räägib, et inimesed pöörduvad kohvikutesse väga erinevate muredega: “Tullakse lihtsalt seetõttu, et kaaslane on öelnud, et oled viimasel ajal kuidagi mornim kui muidu, äkki lähed räägid. Tullakse murega oma lähedase pärast või koos lähedasega, kelle pärast on mure. Spekter on tõesti väga lai.”

Rüütli sõnul leiavad abivajajad vabatahtlikke kohvikutest üles kindla riietuse järgi: “Meil on valged t-särgid, mille peal on kirjas: “Olen olemas!” Kui mõnikord on meid raske kohvikus üles leida, sest laudu ja inimesi on palju, siis kohvikutöötajad oskavad ka aidata.”

Ta lisab: “On juhtunud, et inimesed on seal (kohviku)laua taga nutnud. Kohvik on siiski piisavalt privaatne, et oma lauas saab vaikselt rääkida. Teistpidi, on täiesti normaalne, et inimestel on tunded. Meil kõigil on vaimne tervis ja sellest on täiesti okei rääkida ka kohvikulaua taga.”

Vaata artikli päises olevast videost, kuidas saab vaimse tervise esmaabi andjaks ning mil moel tulevad vabatahtlikud ise toime pideva teiste murede kuulamisega!

Projekti rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetustest Aktiivsete Kodanike Fondi kaudu.

 



Kommentaarid puuduvad