Kas Halloween tapab traditsioonid? Eesti folklorist: mardid ja kadrid ei kao kusagile!

"Stuudio" saates käis külas folklorist Marju Kõivupuu, kellega räägiti nii mardipäeva püsimajäämisest kui ka vanade eestlaste kõige veidramatest rahvakommetest.

Kuidas on lood paljude inimeste suhtumisega selle kohta, et lääne mõjud tulevad meile aktiivselt peale ning võivad jätta mardipäeva unustusehõlma ning et kõik räägivad selle asemel halloween'ist? "Kindlasti mitte. Kõigepealt mardipäeva ja kadripäeva n-ö populariseerimiseks või õigupoolest kombestiku tutvustamiseks teeb väga suurt tööd meie folkloorinõukogu ja see aktsioon "Hakkame santima" käib juba hea mitu aastat. Möödunud aastal oli näha isegi plakateid ja mardiperesid ja toredaid seltskondi, kes marti ja katri jooksevad on päris palju ja tuleb aina juurde. Küll on tõsi see, et halloween on tulnud ilmselt selleks, et jääda ja vähemalt selle aasta põhjal paistab, et Eesti lapsed on hakanud halloween'i traditsiooni mugandama ka meie oma maiseid kombeid," ütles Kõivupuu.

Reedel on mardipäev ning neljapäeval mardilaupäev ning inimestel ei pruugi olla selge, millal siis ikkagi marti jooksma minna. "Traditsioon ütleb seda, et toredad lustakad mardijooksmised on ikkagi olnud pühade laupäeval. Pühade laupäev, mis  ei  tähenda nädalapäeva mõttes laupäeva, on väga tähtis. Aga samuti on kirjutatud üles ja kogutud materjali, mis väidab, et kadrisandid on käinud nii kadrilaupäeval kui ka kadripäeval. Et kuidas see sisetunne ütleb ja päris sellepärast tülli minna ei maksa, et kui läheb mardilaupäev meelest ära ja lapsed tahavad mardipäeval minna marti jooksma, las nad lähevad!"

Kõivipuu sõnul on mardisandid aja jooksul muutunud. "Kõigepealt, see traditsioon on olnud ilmselt noorte vallaliste täiskasvanute traditsioon ja nagu väga paljude tavadega, sageli nad muutuvadki rohkem laste traditsiooniks, sest pärast teist ilmasõda ju hakkasid käima rohkem lapsed. See on selline laste meelelahutus, maskeerida on väga tore."

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.

Kommentaarid puuduvad