Reklaam sulgub sekundi pärast

Pole koeri, pole probleemi? Loomadest ilma jäänud 92-aastane vanaproua nõuab hiigelhüvitist

"Sotid selgeks"

Marek Lindmaa ja „Sotid selgeks“ uurisid, millised võivad olla tagajärjed vanaprouale, kui suure hundikoera pidamine käib üle jõu ning kannatajaks on nii perenaine ise kui ka tema naabrid ja ümberkaudsed inimesed.

Kui „Sotid selgeks“ oma kaamerate ja mikrofonidega Mustamäele vanaproua Veera juurde jõudis, oli politsei tema juures juba lahkunud.

Maja eest ukse pealt kella lastes öeldi Marek Lindmaale, et proua Veera on hetkel kinni, kuid saatemeeskond lasti siiski sisse. Vastu tuli nii politsei kui munitsipaalpolitsei ning korraks tekkis paras segadus. „Kas Veeraga on kõik hästi? Veeraga pidi olema kõik hästi. Politsei, keda te just aknast nägite ja munitsipaalpolitsei tegid siin korralise visiidi. Mulle jäi see arusaamatuks, mida see tähendab, aga ma usun, et Veera oskab sellele vastata. Lähme ülesse,“ ütles Marek Lindmaa kohale jõudes.

„Sotid selgeks“ pidevale jälgijale on nii antud maja kui ka proua Veera juba tuttavad. Viis aastat tagasi oli Marek Lindmaa samas majas külas, kui neid ründas trepikojas suur hundikoer Riho. Mööda treppe üles minnes oli kuulda koera lõrinat ning perenaise käsklusi. Oli selge, et perenaine koeraga hakkama ei saa ning on aja küsimus, millal koer vastu jookseb. Ja nii tol korral juhtuski, kuid õnneks oli koeral suukorv. „Ta ei hammusta, kui te ütlete talle Riho. Riho on pai poiss,“ kommenteeris proua Veera.

Viis aastat hiljem ollakse proua Veera juures tagasi, et koerasaagad uuesti lahendama asuda. Sel korral suurt koera vastu ei jooksnud, ning eemalt vaatas külalisi eemalt aga arg valge sülekoer. Sel korral oli aga probleemiks asjaolu, et 92-aastane proua korterist on pärast eelmist külaskäiku läbi käinud viis koera, kes on prouale rõõmu toonud, kuid teistele inimestele mitte. Kohtulahendites on kirjas, et ülejäänud majarahvale ja ümberkaudsetele inimestele on koerad hirmu ja kannatusi valmistanud.

Tallinna munitsipaalpolitsei algatas 2019. aastal proua Veera suhtes väärteomenetluse, kuna tema koer ründas samal aastal trepikojas teist isikut, kelle käele tehti viis õmblust. „Alt mutt ütles, et Riho on teda ukse vahelt hammustanud,“ ütles Veera koera Riho kohta, kes võeti temalt 2019. aastal ära, viidi arsti juurde ning leiti talle aasta hiljem uus kodu. Veera sõnul võeti temalt koer Riho aga ebaõiglaselt ära. Pärast Rihost ilma jäämist võttis ta aga uue koera ning ei läinud kaua, kui mupole uus kaebus saabus. Väidetavalt jalutas proua koeraga kaks korda päevas ilma rihmata. Suur hundikoer hammustas korduvalt võõrast noormeest jalgadest. Mupo tegi Veerale 108 eurot trahvi.

Üldine kaebus abivahendina karku kasutava eaka proua suhtes on see, et ta ei ole võimeline suuri koeri teistele inimestele turvaliselt pidama. Samuti oli looma enda heaolu tugevalt häiritud. Ettekirjutuse tegi Veerale ka Põllumajandus- ja Toiduamet.

„Ma olengi sihukene loll vanamutt, kes ei oska koertega ringi käia ja neid kasvatada. Ma ei ole ülikoolis käinud selle jaoks, et joosta mööda Tallinna varjupaika ja otsida taga oma kutsikat. Kes viis sinna, toogu tagasi! Minul ei ole mingit abi vaja, mul on rahu vaja. Jätku mind rahule koos koertega!“ hüüdis Veera.

Kuna Veera polnud koerte äravõtmisega nõus, kaebas ta otsuse edasi ning nõudis mittevaralise kahju hüvitamist summas 32 500 eurot ja edasi 1000 eurot iga kuu eest oma elupäevade lõpuni. Kuna hüvitise taotlemiseks oleks pidanud ta tasuma täiendavalt riigilõivu 625 eurot ja ta seda ei teinud, määrati hüvitise õiglane suurus kuhtu äranägemisel.

Mis saab edasi?

“Sotid selgeks” on eetris teisipäeviti kell 20:00 TV3 kanalil ning vaadatav TV3 Play keskkonnas.

Kommentaarid puuduvad