Naabrist parema

toob teieni Inbank

Elu Itaalias? Si caro! Prepara la valigia*

itaalia
Unsplash.com Michele Bitetto

TV3.ee portaalile antud intervjuus lubasid “Naabrist parem” osalejate paar Sportlased ehk Cathy ja Marten, et võidu korral läheb nende maja Itaaliasse. Elu Itaalias võib olla rikas kultuuriline kogemus, sest riik on tuntud oma ajaloolise pärandi, kunsti, toidukultuuri ja maastike poolest ja elu seal võiks kõnetada niimõndagi meist.

Siis panime kokku mõned olulised aspektid, mida võiksite teada, kui kaalute samuti Itaalias elamist.

Kultuur ja elustiil

Itaalia on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi poolest, mis hõlmab kunsti, arhitektuuri, muusikat ja moodi. Elustiil on sageli lõdvestunud, perekonnakeskne ning nautides head toitu ja seltskonda. Itaalia on andnud maailmale mitmeid kuulsaid kunstnikke, teadlasi

Leonardo da Vinci

Renessansskunstnik, leiutaja ja teadlane, keda peetakse üheks ajaloo suurimaks polühistoriks. Ta on tuntud selliste maalide nagu “Mona Lisa” ja “Viimane õhtusöömaaeg” autorina.

Michelangelo

Skulptor, maalikunstnik ja arhitekt, kelle looming on mõjutanud sügavalt kunstiajalugu. Ta on tuntud teoste poolest, nagu Sixtuse kabeli laemaal ja skulptuur “Taaveti”.

Galileo Galilei

Astronoom, füüsik ja matemaatik, kes mängis olulist rolli teaduse ja astronoomia arengus. Ta tegi olulisi avastusi ja panuseid täheteaduses, gravitatsioonis ja füüsikas.

Enrico Fermi

Füüsik, kes oli oluline tegelane tuumafüüsika valdkonnas. Ta oli osaline esimese kontrollitud tuumareaktsiooni saavutamisel ja sai selle eest Nobeli füüsikaauhinna.

Lisaks on Itaalia andnud maailmale palju tuntud muusikuid erinevates žanrites. Siin on mõned kuulsamad läbi aegade:

Eros Ramazzotti

Popmuusika staar, kellel on tugev hääleulatus ja kes on müünud miljoneid plaate üle maailma. Tema laulude hulka kuuluvad “Se bastasse una canzone”, “Cose della vita” ja “Più bella cosa”. Eros on ka eestlaste suur lemmik, kes alles Tallinas kontserdi andis.

Ennio Morricone

Helilooja, dirigent ja orkestrijuht, kes on loonud palju tuntud filmimuusikat. Ta on tuntud eriti koostöö eest Itaalia filmirežissööri Sergio Leone’iga, luues ikoonilise muusika spaghetti-westerni filmidele, nagu “The Good, the Bad and the Ugly”.

Luciano Pavarotti

Tuntud ooperitenor, kes on saanud ülemaailmse kuulsuse oma võimsa hääle ja võimekuse poolest esineda suurtel ooperilavadel.

Andrea Bocelli

Teine kuulus ooperitenor, kellel on erakordne hääl ja kes on laiendanud klassikalise muusika piire, ühendades seda pop- ja crossover-elementidega.

Laura Pausini

Itaalia poplaulja, kes on võitnud mitmeid rahvusvahelisi muusikaauhindu. Ta on tuntud oma võimsa hääle ja emotsionaalsete ballaadide poolest ning on esinenud mitmetel keeltes, sealhulgas itaalia, hispaania, inglise ja prantsuse keeles.

Zucchero

Itaalia rokkmuusik, laulukirjutaja ja produtsent, kellel on võimas hääl ja unikaalne stiil. Ta on tuntud oma hittide, nagu “Senza una donna”, “Il Volo” ja “Baila (Sexy Thing)”, poolest.

Need on vaid mõned näited Itaalia muusikute hulgast, kes on jõudnud rahvusvahelisele tuntusele oma ande ja loominguga. Itaalia muusikamaastik on aga rikkalik ja mitmekesine, pakkudes erinevaid žanre ja stiile igale muusikamaitsele.

Toit ja joogid

Itaalia köök on üks maailma kuulsamaid ja armastatumaid kööke, mis pakub rikkalikke maitseelamusi ja mitmekesist toidukultuuri. Siin on mõned peamised omadused:

itaalia
Unsplash.com Liubov Ilchuk

Värsked ja kvaliteetsed koostisosad

Oluline rõhk värsketel ja kvaliteetsetel koostisosadel. Kasutatakse palju hooajalisi köögivilju, maitsetaimi, oliiviõli, juustusid, mereande ja kvaliteetseid lihasorte.

Pasta

Imeline pasta on Itaalia köögi ikooniline osa. Leidub erinevaid pastatüüpe, nagu spagetid, penne, linguine, tortellini ja paljud teised. Pasta serveeritakse erinevate kastmete ja täidistega, olgu selleks siis klassikaline tomatikaste, pesto, ragu või vahemere mereannid.

Pizza

Itaalia köögi kuulsaim eksporttoode on pizza. Traditsiooniline Itaalia pizza on õhuke põhjaga, mida kaetakse tomatikastme, mozzarella juustu ja erinevate täidistega. Pizza valmistatakse kiviahjus, mis annab sellele iseloomuliku maitse ja krõbeda põhja.

Antipasti ja suupisted

Itaalia köögis on levinud ka mitmesugused suupisted ja eelroad, mida tuntakse antipastina. Need võivad hõlmata erinevaid juustu- ja lihavalikuid, oliive, bruschettat, crostini’t ja muud.

Risotto

Riisipõhine roog, mis on saanud Itaalias suure populaarsuse. Risotto valmistatakse spetsiaalse risotto-riisiga, mida keedetakse järk-järgult, lisades sellele puljongit ja erinevaid koostisosi, näiteks seeni, mereande või köögivilju.

Gelato ja tiramisu

Itaalia on tuntud ka oma maitsvate jäätiste (gelato) ja tiramisu-desserti poolest. Gelato on kreemjas ja intensiivse maitsega jäätis, mis on valmistatud värsketest koostisosadest. Tiramisu on kohvimaitseline magustoit, kus kihtideks kombineeritakse mascarpone juustu, kohvi immutatud küpsised ja kakaopulber. Muideks ka Joel Ostrat on suur Itaalia köögi armastaja, vaata tema “Joel Ostrati suurt maitserännakut” Itaalia köögist.

Need on vaid mõned näited Itaalia köögi põnevatest omadustest. Oluline on märkida, et Itaalia köök on piirkonniti mitmekesine, seega võib erinevates piirkondades leida erinevaid traditsioone ja maitseid. Oluline osa Itaalia köögist on ka toidu kvaliteedi ja perega koos nautimine.

Ilm

Itaalia on suures osas Vahemere kliimaga, mis tähendab, et enamikus piirkondades on suved soojad ja päikselised ning talved leebemad. Kliima võib siiski erineda erinevates piirkondades, näiteks põhjaosas võib olla jahedam ja alpides võib olla rohkem talviseid tingimusi.

Tööturg

Itaalias on mitmekesine tööturg, kus on võimalusi erinevates sektorites. Suuremates linnades nagu Rooma, Milano ja Firenze on rohkem töövõimalusi, eriti rahvusvaheliste ettevõtete ja turismiga seotud valdkondades.

Keeleoskus

Kuigi Itaalias räägitakse peamiselt itaalia keelt, võib inglise keele oskus varieeruda sõltuvalt piirkonnast ja konkreetsest olukorrast. Suuremates linnades ja turismikeskustes on inglise keele oskus levinum, kuid üldiselt on soovitatav õppida itaalia keelt, et suhelda igapäevaelus ja tööalaselt.

Bürokraatia

Itaalia võib olla tuntud bürokraatia poolest, eriti seoses elamisloa ja muude formaalsustega. Kui plaanite pikemat aega Itaalias elada, võib vaja minna teatud ametlikke dokumente ja protseduure, mis võivad aega võtta. On soovitatav uurida ja konsulteerida asjakohaste ametiasutustega, et saada täpsemat teavet.

Need on mõned olulised aspektid elu kohta Itaalias. Igal inimesel võib olla oma ainulaadne kogemus ja eelistused. Kas sinul on ka Itaaliga oma kogemused, mida meiega jagada tahaksid? Mis võiks olla sinu unistuste kodu ja riik, kus sina end elamas näeks, anna meile alla kommentaarides teada!

Ela Sportlaste teekonnale kaasa, kas nende unistuste elu jätkub imekaunis Itaalias?  “Naabrist parem” TV3 eetris ikka kolmapäeval kell 21.00 või vaata saateid järele TV3Playst!

*Jah, armas! Paki kohver!

itaalia
Venice – Unsplash Thomas Haas — FOTO: Unsplash Thomas Haas
itaalia
Unsplash.com Martin Guido – Rooma — FOTO: Unsplash.com Martin Guido
itaalia
Unsplash.com Pier Luigi Valente
itaalia
Unsplash.com Federico Di Dio photography

Kommentaarid puuduvad

Naabrist parema

toob teieni Inbank