Reklaam sulgub sekundi pärast

Virumaa elanikud sõltuvad rändkauplusest: muidu me ei saakski!

Üks kuum suvepäev tõi Taavi Libe Virumaale Iisakule, et koos autojuht Velloga pikemale külatiirule minna. Nimelt on härra Vellol kanda tänuväärne ülesanne autolavka ehk rändkauplusega kohalikele inimestele poodlemine võimalikult mugavaks muuta. Nagu selgub, on selline teenus paljude jaoks sõna otseses mõttes hädavajalik.

"Läbi suve Taaviga" uus episood viib Taavi koos Iisaku mehe Velloga 95 kilomeetrilisele ja 14 peatust hõlmavale sõidule, et kohalike külainimeste teekond toidu järele oleks võimalikult mugav. Esimene peatus on stardipunktist kõigest paari-kolme kilomeetri kaugusel.

Kui oluline on lavka kohalikele? "Peabki olema, muidu me ei saakski. Lähim pood on Iisakul. Jalgsi Iisakule ei lähe. Bussiga sõites on nii, et peaksid jõudma poes ja apteegis poole tunniga ära käia," ütleb üks ostja. Kohalikega vesteldes sai selgeks, et ühe küla kõige noorem elanik on 56-aastane.

Vello ei peatu oma bussiga mitte ainult tee ääres, vaid sõidab ühele inimesele ka otse maja ette. Vastasel juhul kehva tervisega inimene poes käia ei saakski.

Taavi uuris Vellolt, mis siis saab, kui tal kord jaks otsa saab. "Mis saaks inimestest ja kus nad oma kraami saaksid?" Vello vastas seepeale, et ega loodus tühja kohta ei salli. Tuleb uus ja hakkab tegema, siin on elauaeg lavkad sõitnud. Ma olen pensionär ja üks päev ja enam ei jaksa," tõdeb Vello. Lavkade pikka traditsiooni kinnitavad ka kohalikud ning on üsna tavaline, et päeva lõpuks on toidust ja joogist pungil buss tühi. "Lavka oli külainimestele põhitraditsioon, kus rahvas sai kokku ja jutustas, võttis väikse napsi," kommenteeris teine kohalik.

Kommentaarid puuduvad