“Inglite aja” saatejuht: üks osaleja ütles mulle, et pole end kunagi varem saanud niimoodi tühjaks rääkida

Heategevussaade “Inglite Aeg” teeb esmakordselt erisaate peredest, keda eelmiste jõulude eel aidati. Selle tarbeks käis saatejuht Tuuli-Ann Freienthal saates “Stuudio” ning jagas ka TV3 portaalile infot saate telgitaguste ja inimeste aitamise võimaluste kohta. Praegu on just see aeg, kus inimesed võiksid abivajajatest julgelt märku anda, sest abivajajad ise oma muresid alati jagada ei söanda.

Aasta kõige sombusematel ja porisematel nädalatel oodatakse säravaid aegu, eriti jõule. Sellega seoses tuleb uuesti ka heategevussaade “Inglite Aeg”, mille põhisaade alustab 17. detsembril, kuid veel enne seda, 16 novembril, saavad televaatajad teada sellest, kuidas läheb täna nendel peredel, kes saates eelmisel aastal abi vajasid. Saatejuht Tuuli-Ann Freienthal võttis viie perega uuesti ühendust ja läks neile külla.

“Hästi-hästi tore on tõesti öelda, et teeme esimest korda “Inglite aeg: aasta hiljem” saate. Seda ei ole sellisel kujul mitte kunagi varem tehtud. Tihtipeale on TV3 ekraanile väikeste lugudega jõudnud see, kuidas inimeste elu on aastaga muutunud, aga nüüd on meil võimalik seda neljapäeval, kell 21.05 TV3 eetris näha. Läksin viiele perekonnale uuesti külla. Ma ei taha üldse ette ära rääkida, mis seal juhtumas on, aga ma võin seda tõesti öelda, et see saade on ülipositiivne,” ütles Tuuli-Ann ja lisas, et saab tihti eestlastelt tagasisidet, et nad ei suuda “Inglite aega” vaadata, sest see on nii kurb saade. Neljapäevane erisaade on tema sõnul aga hea näide põhjusest, mille pärast saadet üldse tehakse.

Saatejuhi sõnul on erisaates võimalik näha seda mõju, kuidas juba väikese rahasumma annetamine võib peresid aidata. “Sa näed reaalselt, kuhu sinu raha on jõudnud, kuidas see on toonud inimestele naeratuse näole ja pannud silmad särama.” Muidugi ei saa öelda, et traagiliselt oma lapse kaotanud perel läheb otseselt hästi, kuid Tuuli-Anni sõnul on viimane aasta toonud ka sellele perele palju head, sest nad on saanud omale uue maja, kus valitseb kodutunne. “Eriliselt tore on, et selles perekonnas on kasvamas üks uus pereliige.”

Juba kolm aastat “Inglite aega” teinud Tuuli-Anni sõnul on väga raske tuua välja lugu, mis talle kõige rohkem on hinge pugenud. “Hästi raske öelda. Paljude inimestega ma suhtlen siiamaani. Ma arvan, et üle-eelmisest aastast isa Valdeko lugu, kes tahtis üle kõige saada invabussi, millega sõita. Ta oli kaotanud oma abikaasa ja lapse ema. Nad tahtsid invabussi, et minna mere äärde. Sellel suvel nad selle bussi said ja tõepoolest nad saavad minna, sõita ringi ja nautida Eestimaad. See on nende jaoks praktiliselt esimene kord, kui nad saavad päriselt nelja seina vahelt minna välja ja vabalt liikuda.”

Tuuli-Ann, käisid külas eelmisel aastal „Inglite aeg“ saates olnud peredel ja uurisid, kuidas neil täna on läinud ja mida vahepeal juhtunud. Mida on täpsemalt oodata neljapäevaselt erisaatelt?

“Inglite aeg: aasta hiljem” on erisaade, mida sellisel kujul pole kunagi varem tehtud. Saates lähme külla viiele mullu “Inglite aja” saates osalenud perekonnale, et uurida, kuidas neil on läinud ja millised muutused on aasta jooksul nende eludes toimunud.  

Idee sellist saadet teha sündis, kuna kuulsin paljudelt inimestelt, et neil on väga raske “Inglite aja” põhisaate kurbasid lugusid vaadata. Mõistsin, et siis peame tooma ekraanile ka mündi teise külje ja tegema saate, mis on positiivne ja näitab, et need lood on õnneliku lõpuga. Seda eelkõige sellepärast, et inimesed näeksid, kui suur on meist igaühe vägi väikeseid annetusi tehes ning kui palju võib kasvõi ühe aastaga tänu kokkuhoidmisele inimeste eludes muutuda. See saade räägib küll viie perekonna viimase aasta loo, aga tegelikult näitab ka seda, kui ühtsed ja lahked on eestlased. 

Kas kõigil eelmisel aastal abi saanud inimestel on elu korras? Kas nägid või kohtasid erisaate tegemise jooksul ka midagi ootamatut?

Tegelikult teame me kõik, et aasta on üpris lühike aeg ja seetõttu ei ole selle saate eesmärk teha lõplikke kokkuvõtteid, vaid pigem näidata, kui suur on olnud headuse jõud. Näiteks beebi Marii puhul, kellel on ajukahjustus, on kaksteist kuud olnud määrava tähtsusega, sest tänu saatele on vanemad saanud lapsele võimaldada igakülgseid teraapiaid ja abivahendeid ning tüdruk on teinud tublisid edusamme. Me ei tea, mis seisus oleks Marii siis, kui vanemad poleks saanud talle kõike seda pakkuda. Marii lugu näitab meile, et kõik aasta jooksul toimunud muutused on konkreetsete perekondade jaoks väga suured ja seetõttu ei saa keegi kõrvalt hinnata, kas areng on olnud suur või väike. 

Kõikidele perekondadele külla minnes sain ikka mitu korda rõõmust ahhetada ja ka pisaraid pühkida, sest mitme perekonna juures olid kontrastid silmnähtavad. See on sõnuseletamatult puudutav kui näed kõrvalt inimeste täitunud unistusi ja tänutunnet, mis neil annetajate ees on. Vanaema Kersti siiras rõõm pesemisvõimaluste üle, pisikese sondi abil toituva Demily huvi päris toidu vastu või tulekahjus kodu kaotanud laste kilked uues kodus majatuuri tehes. Mul on nii hea meel, et saime need hetked kaamerasilmaga kinni püüda ja seda rõõmu ka nüüd ka kõigi teistega jagada.

Kui lihtne on abisaavaid inimesi või peresid saate jaoks välja valida? 

Väga-väga raske! Iga aastaga isegi aina raskem, aga õnneks ei pea ma otsuseid üksi langetama. Mida rohkem olen ma erinevate perekondade juures käinud ja nende lugusid kuulanud, seda enam on tekkinud arusaam, et abi jagamisel ei ole võimalik panna ette mingeid kriteeriume, kes seda rohkem ja kes vähem väärib. Paraku mahub igal aastal “Inglite aja” jõuluaegsesse põhisaatesse vaid viis lugu, kuid nüüd kolmandat aastat saadet tehes saan öelda, et mul on tekkinud ikkagi juba päris mahukas Exceli fail, kuhu olen koondanud kõik saabunud murekirjad, et saaksime alati ka eelnevatel aastatel saadetud abipalved uuesti läbi vaadata. Sellegipoolest ootame ka praegu, et inimesed annaksid märku endast või oma lähedasest, kes abi vajab aadressile [email protected] või kirjutaksid @tv3ingliteaeg instagrami või Facebookis lehele “Inglite aeg – TV3”.

Kuidas võrdleksid isiklikult saate tegemist oma teiste projektidega?

“Inglite aeg” on minu jaoks kõige südamelähedasem ja olulisem projekt, sest see vastastikune usaldus, mida me saates osalevate perekondadega jagame on midagi, mida ma ei ole kunagi varem tundnud inimestega, kelle koju esmakordselt sisse kõnnin. Eelmisel aastal ütles üks saates osalenud inimene mulle intervjuu järel, et ta pole kõigi nende aastate jooksul veel mitte kellelegi end niimoodi tühjaks rääkida saanud ja on juba ainuüksi selle eest tänulik. Need on hetked, mis on mulle näidanud, et kuigi ekraanile jõuab telesaade, siis selle taga on midagi palju sügavamat. 

Milliseid mõtteid ja teadmisi erisaate tegemine sulle ja saatemeeskonnale veel andis? 

Kui “Inglite aja” jõuluaegset põhisaadet on emotsionaalselt väga raske teha, siis “Inglite aeg: aasta hiljem” sündis hoopis rõõmupisarate ja väga ilusa kergusega, sest saate sisu on lihtsalt nii palju positiivsem. Ma väga loodan, et sellised tagasivaated jõuavad ekraanile ka tulevikus. Olen ma ju terve aasta nende perede pärast südant valutanud ja kui nägin, kui palju nende inimeste jaoks saates osalemine andnud on, siis tundsin ikka kogu hingest, et teeme õiget asja.

Vaata galeriid:

Kommentaarid puuduvad