Reklaam sulgub sekundi pärast

Tõusev täht Maria Baydar enesearengu maailmas: ma pole teinud end kellekski, et lihtsalt raha teenida

Kerli Kivistu

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Harms

Eksootilise silmapilguga oskab Maria Baydar panna ennast elegantsel moel kuulama ja vaatama. Tema missiooniks on aidata korrastada inimeste maailmapilti või sisekaemusi, et jõuda lähemale tõelise rahulolu ning õnneni.

Tekib tunne, et enesearengu maastikul on tegijaid omajagu ja lihtinimesena võib pea kaotada, kelle hoolde oma hingemured usaldada. Spetsialiste on palju, kuid Maria Baydar tekitab oma rahulikkusega usalduse ja oma väega oskab ta öelda õigel hetkel olulisi sõnu.

Sellel aastal on tal suured plaanid ja seda suurem on rõõm, et ka kõige kiiremal hetkel leiab ta aega olulistel teemadel vestelda. Kui tema pea kohal hõljuks nähtamatu slogan, siis see võiks olla midagi sellist: ‘’Minu kirg on aidata teisi, et nad saaksid avastada oma tõelise potentsiaali.’’

Juba lapsest saadik soovis käia oma rada

‘’Enamik inimesi ei suuda seda mõista, kuidas on võimalik ise välja töötada uusi toimivaid süsteeme, aga on. See kõik ongi tulnud tänu hoopis teistsugusele elukogemusele, mida tavaliselt nähakse vaid filmides,’’ ütleb ta kelmikalt vestluse alguses.

Maria Baydar on terapeut, suurkoolitaja, motivatsioonikõneleja, kirjanik ja unistuste elu ning vaimse heaolu strateeg. Hetkel keskendub ta enesearengu õpetamisele, omades 11 aastat praktilist kogemust. Ühtlasi on ta loonud Tallinnas Eesti populaarseima teraapiakeskuse ning arendanud rahvusvahelise heaolu retriidikeskuse Haapsalu lähedal.

‘’Ma kasvasin üles ema ja vanaemaga. Suure osa lapsepõlvest veetsin Rapla lähedal väikeses külas. Tean, et elu on minu lapsepõlve kujundanud just selliseks, võimalikult palju looduses ja võimalikult palju üksindust, et minu tajud ning potentsiaal saaksid puhtalt ning maksimaalselt areneda. Minu ema ja vanaema toetasid minu teekonda algusest peale ja lasid mul käia oma rada,’’ meenutab Baydar oma suureks sirgumise teekonda.

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Harms

Tal on lapsepõlvest enim meeles need hetked, kus intuitiivselt tunnetades loodusega suhtles. ‘’Leidsin alati tuge, lohutust kui ka inspiratsiooni loodusest. Minu lapsepõlv ei ole olnud täidetud kambas mängimise ja möllamisega - tekib tunne, justkui oleksingi olnud varakult juba ettevalmistatud selleks, mida täna teen,’’ mõtiskleb ta.

Ei ole pidanud end suurelt reklaamima

Teda on pisikesest saadik huvitanud sügavad küsimused ja teemad. ‘’Sellest ajast peale, kui ma end mäletan, on mind alati paelunud küsimus: Kuidas lõpetada ära inimeste kannatused? Olen süüvinud uurimustesse, tekstidesse, raamatutesse, harinud end põhjalikult ning koostöös avardunud tajudega pannud kogemused ja teadmised kokku praktiliseks ning unikaalseks eneseabi süsteemiks,’’ selgitab ta.

‘’Juba 10 aastat tagasi hakkasid minu juurde tulema inimesed abi küsima, sest sõna levis minu ema tutvusringkonnast laiali, et meetodid ja praktikad, mida õpetan, on nii tõhusad ja abistavad. Ma ei ole kunagi pidanud end suurelt reklaamima või tegema end kellekski, kes ma pole, et siis raha teenida,’’ räägib Maria oma enesearengu õpetamise teekonna algusest.

Elu on teda toetanud, kuna ta on jäänud endale kindlaks ja valinud oma maksimaalset potentsiaali toetava teekonna. ‘’Mina ei aita inimesi, vaid õpetan/juhendan inimesi ennast ise aitama. Ma ei usu sellesse, et kui oleme katki, siis keegi teine saab meid korda teha. Usun, et meis kõigis on unikaalne potentsiaal ja seda saab avada ning õppida rakendama enda ja end ümbritseva hüvanguks,’’ sõnab naine.

Isiklikud õppetunnid on karastanud

Maria sõnul on olnud tema isiklikud õppetunnid kõige suuremad suhete ja sotsialiseerumise valdkonnas, aga ka oma jõu tasakaalukas kasutamine. ‘’Kuna minu elu on olnud väga suurelt pühendatud missiooni täitmisele, siis on jäänud sõprustasandi suhted pigem tahaplaanile. Maailmas on väga palju ebasiiraid, kadedaid inimesi ja seetõttu olen oma sõprusringkonna hoidnud väga väikese,’’ annab Maria mõista oma väljakutsetest isiklikus elus.

Ühtlasi sõnab ta, et mitmed õppetunnid on ta saanud ka läbi lähisuhete. ‘’Tänu imelistele õpetajatele romantilistes suhetes, olen õppinud tundma mees- ja naisenergiat, nende vahelist dünaamikat ja toimimist suurepäraselt tundma. Olen tänulik kõikidele väljakutsetele ja õppetundidele, sest see on teinud minust minu ja andnud tugeva teadmistepagasi, et tervendada ka teiste elusid,’’ lausub Baydar.

Maria Baydar töötuba läbi viimas
Maria Baydar töötuba läbi viimas — FOTO: Erakogu

Maria Baydari kolm soovitust, kuidas oma elukvaliteeti koheselt tõsta.

  • Ära jää üksinda. Jaga oma muret, väljenda oma vajadusi, väljenda oma tõde. Kui sa ei saa seda teha lähedastega, leia keegi võõras, kellega saad rääkida. Rääkimine korrastab sisemaailma ja vabastab pingeid.  
  • Võta kasutusele enesejuhtimise päevik. Teadvusta oma valikuid ja otsuseid ning nende motiive. Teadvusta oma vajadusi ja piire. Teadvusta oma mõtteid ja tundeid. Nii muutud iseendale kõige paremaks ja usaldusväärsemaks kaaslaseks.
  • Alusta sisemise turvatunde ja eneseusu tugevdamist läbi praktilise teraapilise töö. Inimene otsib terve elu turvatunnet, kuuluvustunnet teadmata, et tõelise rahulolu ja turvatunde ta leiab vaid iseenda seest. Siis on ta võimeline seda ka välismaailmas märkama ja vastu võtma.

‘’Kõik, mille olen välja töötanud inimeste aitamiseks, seda praktiseerin ka ise. See on minu reegel number üks, et ma mitte lihtsalt ei räägi, vaid olen ise meister selles, mida õpetan. Vastavalt vajadusele kasutan kõiki samu tööriistu oma elus väljakutsete tekkimisel. Igapäevaselt hoian oma meele ja mõtte korras läbi kirjutamise ja kirjaliku planeerimise. Regulaarselt endaga ühenduse tugevana hoidmiseks teen ka eneseteraapia praktikaid peegli ees läbi küsimuste,’’ selgitab terapeut rituaale, kuidas ta ennast vaimselt vormis hoiab.

Maria leiab jõudu lihtsast hetkest ja loodusest, kuid on ka keegi, keda naine imetleb kogu hingest. ‘’Minu kõige suurem inspiratsioon on Anthony Robbins. Ta on inimkehas meisterlik praktik - tema missiooni pühendunud täitmine ja laitmatu elu elamise viis, suur armastus, mida igas sõnas ja teos edasi kannab, on lihtsalt imetlusväärsed,’’ sõnab Maria ja lisab, et Robbins tõestab, kuidas praktiline psühholoogia on äärmiselt tõhus ja toimiv tööriist igaühe jaoks, ükskõik millises väljakutses.

Oleme kogu vastutuse heaolu eest andnud välisele

‘’Tänapäeva inimene kaugeneb järjest rohkem iseendast ja oma sisemisest väest. Ta isegi ei tea enam, mis asi see vägi on. Arvatakse ekslikult, et see on midagi spirituaalsusega seotud. Vägi on igale inimesele omane unikaalne elujõud, sisemine ressurss, mida ta kasutab oma elu kujundamiseks, unistuste saavutamiseks ja keskkonna paremaks muutmiseks,’’ rõhutab Maria Baydar.

Tänapäeval on inimese pidevalt oma tähelepanu millegi välise peal. Tänapäeva inimene ei oska oma tähelepanu suunata vastavalt vajadusele ja heaolu loomisele. ‘’Kui sulle ei kuulu sinu tähelepanu, ei kuulu sa iseendale. Inimkond on jäänud lõksu - välise stsenaariumi lõksu ja ei oska enam ise oma elu, iseennast, oma tundeid, tervist ja keskkonda juhtida. Kogu vastutus heaolu eest on antud millelegi või kellelegi välisele,’’ märgib ta.

Ta on näinud, et just nii suureneb sisemine rahulolematus, pinge, eksinud olek, terviseprobleemid, vaimsed häired jne. ‘’Minu juures käiakse viimase 3-4 aasta jooksul aina tihemini just depressiooni, läbipõlemise, lahkuminekute, enese ärakaotamisega jne. Tunne, et oled kõigest tüdinud, kiiresti on vaja mingit muutust. Inimesed saavad aina enam aru, et selline elu elamise viis, mida soodustavad erinevad ühiskonna toimimise mudelid, ei ole jätkusuutlikud.’’

Kas seda on võimalik parandada? 

‘’Olenevalt inimesest muidugi, tema seisundist, taustast, läbielamistest saab hakata samm-sammult läbi peegelduste, vestluse ning mis kõige tähtsam - läbi praktiliste sisemaailma korrastavate teraapiliste harjutuste, mille käigus inimene õpib end ise juhtima, ise looma oma unistusi ja edukat elukogemust. Teraapiast pole kasu, kui eesmärk on lihtsalt millestki üle saamine,’’ selgitab Baydar.

Ta rõhutab, et teraapia lõppeesmärk peaks olema alati millegi uue loomine: uued harjumused, uued mõtteviisid, uued toetavad süsteemid elus, et kõik peale teraapiat vanaviisi ei jätkuks. ‘’Fookus peaks olema sellel, mida inimene ühel päeval tahab elus kogeda. Teraapias pöörame väljakutsed väeks. Me ei saa juhtunut teha olematuks, aga saame tuua välja potentsiaali ja panna läbielamised enda kasuks tööle,’’ lausub Baydar ja rõhutab, et ta räägib siinkohal ka väga hirmsatest ja rasketest läbielamistest. 

Kas õnneliku ja rahuloleva elu loomine on üldse võimalik? ‘’Seda küsimust peab hakkama uurima hoopis küsimusest: mis on see, mis teeb mind õnnetuks ja rahulolematuks? Sellele saab iga inimene vastata ise. Kui ma korrastan oma sisemaailma ja teen rahu minevikuga, siis ma saavutan oma elus õnne ja tasakaalu,’’ annab Maria Baydar mõned juhtlõngad, kuidas puntras enesetunnet hakata harutama. 

‘’Kui inimese sees on pidevalt lõpetamata otsused, kuhjuv pinge, korrastamata mõtted ja allasurutud tunded, läbielamised, siis ta võib ükskõik kui rikas olla, ükskõik kui ideaalsete inimestega ümbritsetud, kuid ikka õnnetu. Kõik algab sisemaailmast ja suhtumisest iseendasse. See kõlab kõik väga lihtsalt, kuid on saavutatav läbi aususe, eheduse iseenda vastu ja praktilise töö läbi iseendaga.’'

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Erakogu

Kommentaarid puuduvad