Reklaam sulgub sekundi pärast

SUUR ÜLEVAADE! Presidendi vastuvõtt 2024: kes on kutsutud, kes on solvunud

Desiree Mumm

Kollaaž
Kollaaž — FOTO: Riigikogu

Teatavasti on sellel aastal president Alar Karis otsustanud kutsuda pidulikule vastuvõtule vaid Riigikogu juhtkonna ning fraktsioonide ja komisjonide esimehed. See on aga pahandanud mitmeid saadikuid, kes on oma pettumust ka avalikult väljendanud. Teeme ülevaate, kes said kutse ja kes jäid tühjade kätega!

Alustame sellest, et kes on siis kutsutud. Nagu mainitud, siis kutse on edastatud Riigikogu juhtkonnale ning fraktsioonide ja komisjonide esimeestele. Riigikogu juhatusse kuuluvad Riigikogu esimees Lauri Hussar, Riigikogu I aseesimees Toomas Kivimägi ning Riigikogu II aseesimees Jüri Ratas - nemad on oodatud Estonias toimuvale pidulikule vastuvõtule.

Riigikogus on kuus fraktsiooni, mis sisuliselt tähendab iga erakonna esindusi. Riigikogu fraktsioonide esimehed on Toomas Uibo (E200), Mihhail Kõlvart (Keskerakond), Martin Helme (EKRE), Erkki Keldo (Reformierakond), Helir-Valdor Seeder (Isamaa) ja Jevgeni Ossinovski (SDE).

Riigikogu komisjone on kahte liiki - alatised ja alalised. Kutsete kontekstis on relevantsed siiski vaid alatised komisjonid. Nende esimehed on järgnevad: Liisa-Ly Pakosta (Euroopa Liidu asjade komisjon), Igor Taro (keskkonnakomisjon), Heljo Pikhof (kultuurikomisjon), Urmas Kruuse (maaelukomisjon), Priit Lomp (majanduskomisjon), Hendrik Johannes Terras (põhiseaduskomisjon), Annely Akkermann (rahanduskomisjon), Kalev Stoicescu (riigikaitsekomisjon), Õnne Pillak (sotsiaalkomisjon), Marko Mihkelson (väliskomisjon), Eduard Odinets (õiguskomisjon) - ka nemad võivad kleidid ja frakid peoks valmis panna.

Riigikogus on kokku teatavasti aga 101 liiget, siin artiklis tõime välja vaid 20 nime. Milliseid emotsioone on kutsest ilmajäämine tekitanud aga ülejäänutes?

Reformierakonna fraktsiooni liige Margit Sutrop kirjutas oma Facebooki kontol ilmunud postituses, et on otsuses pettunud: "Austatud härra president! See, et otsustasite sel aastal jätta osa Riigikogu liikmeid Vabariigi aastapäeva vastuvõtule kutsumata, on solvav. See on põhiseadusliku institutsiooni väärikuse riivamine ega aita kuidagi kaasa Eesti Vabariigi iseseisvuse kaitsele, mis ometigi on täna hapram kui kunagi varem."

Vikerraadio saates võttis antud teemal sõna ka peaminister Kaja Kallas, kes tunnistas samuti nördimust.

"Ma tunnen ka ennast puudutatuna sellest valikust, seetõttu ei ole ma kindel, kas ma ise sellel peol saan osaleda," ütles Kallas.

"Kui aus olla, siis ega ma ei saa presidendi motiividest lõpuni aru. Meil on parlamentaarne riik, kus kõrgema võimu kandja on rahvas, rahvas valib riigikogu ja riigikogu valib peaministri ja presidendi. Seega näiteks minu tööandja on riigikogu," kommenteeris Kallas.

Õhtulehele antud intervjuus tunnistas endine keskerakondlane, nüüd sotsiaaldemokraat Ester Karuse, et temal olid käsil juba ettevalmistused peoks: "Tegin pool kleidi sissemaksest napid nädal enne uudist. Proovisin erinevaid kleite, kuniks leidsin sobiva, mis minu mõõtude järgi ümber tehakse. Broneerisin isegi meigiaja, sest kõik tipptegijad on ju 24. veebruaril hõivatud."

Karuse sõnavõtt tekitas sotsiaalmeedias rahvale aga palju nalja. Toome mõned postitused teieni.

Martin Helmet parodeeriv konto jagas ka humoorikat mõtet alternatiivsest peost.

Kommentaarid puuduvad