Reklaam sulgub sekundi pärast

Riigikokku kandideeriv Ukraina juurtega moelooja: Venemaa peab maksma selle eest, mille ta on hävitanud

Kerli Kivistu

Oksana Tandit
Oksana Tandit — FOTO: Filippo Caroti

Ukraina juurtega Oksana Tandit on Eesti üks tuntumaid moedisainereid, kelle stiilseid rõivaid on kandnud mitmed riigipead. Teda sütitab julgus katsetada uusi asju ja ta on veendunud, et just kultuur on parim integratsiooniväljak.

Kohtume Oksana Tanditi kesklinnas asuvas šikis esindussalongis. Ta on justkui sõõm värsket õhku, kes särasilmselt uksel tervitab. Külalislahkelt pakub ta head kohvi ja jutustama asudes ei ole ta ka kitsi komplimente tegema. Olen hommikul endale tagasihoidlikud riided selga komplekteerinud, mida üllataval kombel üks parimaid moedisainereid oma salongis kiidab. Sellest saab meie vestlus hea hoo sisse ja jõuame elavalt oluliste teemadeni.

Ukraina juurtega Eesti armastaja

‘’Tead, mulle on siin alati meeldinud. Unistasin vanalinnas elamisest ja nüüd ma elangi seal. Eesti on minu kodu ja ma tunnen ennast eestlasena. Eesti kultuur ongi mind siin hoidnud ja mul ei ole tekkinud mõtet, et tahaksin minna Ukrainasse tagasi,’’ räägib Oksana alustuseks.

Tänaseks on Oksana elanud rohkem kui 35 aastat Eestis, kuid ta on pärit Lääne-Ukrainast väikesest külast. ‘’Ma olin 10-aastane, kui saabusime perega Eestisse. Minu isa kutsuti siia 80ndatel ehitusinsenerina tööle. Mõtlen siiani, et see oli ema poolt väga julge samm kolida kolme lapsega uude riiki,’’ meenutab ta.

Nooruspõlv oli Oksanal intensiivne ja juba sellel ajal oli ilmne, et tal on suur huvi maailmas toimuva vastu. ‘’Elasime perega Keilas, aga hiljem kolisime Tallinnasse. Minu päevad nägid juba lapsena välja sellised, et ärkasin kell 6.00 hommikul, et rongiga kooli jõuda. Pärast kooli tegelesin intensiivselt oma hobidega ja nii iga päev,’’ kirjeldab moedisainer oma nooruspõlve.

Pärast keskkooli astus ta Tartu Ülikooli Vene filoloogiat ja semiootikat õppima. ‘’Kaks aastat õppisin, tundsin tõesti huvi keelte ja filosoofia vastu,’’ rääkis Tandit, kelle jaoks oli oluline end harida ja baasteadmised ammutada. Kuid selle kõige keskel kohtas ta ka oma eluarmastust. ‘’Oleme tänaseks 30 aastat koos elanud. See on osa Ukraina kultuurist, et enne abielu pead mõtlema, kas tegu on sinu inimesega. Tuleb mõelda, et see kestab elu lõpuni ja peab selles kindel olema, et abiellud selle õigega,’’ arutleb Oksana, kellel sündis ka 2010. aastal tütar Frida.

Jääme arutama, mis on see pikaajalise abielu ja suhte saladus. Oksana on veendunud, et inimesi hoiab koos see, kui mõlemad pooled on võimelised arenema. ‘’Me oleme õppinud ja arenenud koos, samuti palju reisinud. Ma tundsin alati, et kui minul elus midagi muutus, siis ta toetas ja jälgis põnevusega. Me oleme suutnud olla teineteise jaoks põnevad. Ma olen olnud alati aktiivne ja tegevuses. Kui sa suudad olla huvitav iseenda jaoks, siis sa huvitad ka teisi. Olgu see siis mees, sõbrad või koostööpartner. Äkki see ongi pidev eneseareng, mis hoiab ka paare tegelikult koos,’’ arutleb Oksana.

Oksana Tandit
Oksana Tandit — FOTO: TV3

Suure visiooniga moedisainer

Ta ei ole olnud enda sõnul naine, kes õpib ühe eriala ära ja siis purjetab selle tuules vanaduspõlveni. ‘’Minu jaoks on olnud kogu aeg see oluline, et enne töö ja haridus, siis lapsed. Tema huvi moedisaini vastu sai alguse koreograafilistest lavastustest. ‘’Ma lavastasin esmalt kostüüme ja selle kaudu hakkasid kliendid tellimusi tegema. Ma olin 27-aastane, kui asusin rõivadisaini õppima. Paljud lõpetavad juba kooli sellises vanuses,’’ räägib Oksana. 

2004. aastal võitis ta Supernova konkursi. Omanimelise brändi loomiseni kulus sellest veel kuus aastat (2010) ja esinduspoe avamiseni kümme aastat (2014). ‘’Supernoval sain toona rahalise preemia, mida ma investeerisin ka edasi. Kõik need muutused elus on toimunud väga loogiliselt,’’ kirjeldab ta moedisaineriks saamise teekonda.

Tema tehtud rõivaid on kandnud teistehulgas Eesti president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas, mitmed poliitikud ja edukad naised. ‘’Ma teen riideid eelkõige naistele, kes on minuga sarnased. Enamasti on see naine ettevõtja, oma äri juht või poliitik. Naine, kes oskab ennast hinnata ja teab, mida ta on väärt. Oluline on märkida seda, et minu kliendid on naised, kes ka ise maksvad. Nad teavad, miks maksab hea materjal nii palju.’’

Kaja Kallas presidendi vastuvõtul Oksana Tanditi
Kaja Kallas presidendi vastuvõtul Oksana Tanditi

Oksana sõnul meeldib talle luua klassikat, aga see peab olema kiiksuga. ‘’Mingi detail peab seal alati olema. Klassika on see, mis elab kauem. Mitte nii, et täna on moes ja homme enam mitte. Üks klassikaline kleit on aktuaalne aastakümneid,’’ rõhutab Oksana ja lisab, et hinnas ongi see materjal, mis on 100% kvaliteetne, hea lõikega ja hästi tehtud.

‘’Kui ma näen inimest, siis ma disainin talle eduloo. Ta võidab selles kleidis lahingu, valimised või olulise koostöölepingu. Riietus räägib väga palju inimese eest ja samuti ütleb see palju karakteri kohta. Minu jaoks on oluline see, et sisu ja vorm klapivad,’’ sõnab Oksana ja lisab, et disainer on eelkõige visionäär, kes disainib tulevikku.

24. veebruar kannab tänavu mitut erinevat tähendust

Üle kolme aasta toimub sellel aastal Vabariigi aastapäeval taas presidendi vastuvõtt. See on sündmus, kus on arutluse all ka kõikide külaliste rõivavalik. ‘’Nii oluline, et see sellel aastal lõpuks ikkagi toimub. Kui üldist konteksti arvestada, siis Ukrainas toimub sõda ja me peame ka 24. veebruaril arvestama, et see ei ole veel lõppenud. Ehk see päev on inimeste jaoks väga erineva tähendusega,’’ sõnab naine tõsiseks jäädes.

‘’Ma ei paku sellel aastal oma klientidele sädelevaid asju, pigem rohkem naturaalseid värve ja kangaid. Isegi, kui sa tähistad, siis võiks olla vaoshoitum ja värvid võiksid olla rahulikud. Las olla pastelsed, aga mitte sära ja liiga palju punast. Ma punast ei soovita sellel aastal üldse väga palju kanda. Ikkagi mingid assotsioonid tekivad,’’ lausub ta.

Pigem pakub ta välja sinise või valge värvi, mis tähistab lootust. ‘’Teisalt ma arvan, et ei ole üldse probleem, kui inimene paneb sama kleidi, millega ta kolm aastat tagasi käis. Võib lihtsalt nüansse muuta ja kantud eset veidi turgutada,’’ soovitab Oksana, kellel on sellel aastal vastuvõtuks tegemisel viis komplekti.

Hinnatõus mõjutab ka moemaailma. ‘’Materjalide hinnad on ka hetkel kindlasti tõusujoones, kuna kõik tootjad tõstsid oma hindu ja seetõttu peab arvestama, et ka peokleit läheb kallimaks. Klient teab seda ja ta saab teha otsuse, kas ta valib materjali, mille meeter maksabki 140€ või 50€. Sealt tulebki kogu hind, ehk materjal, töö ja kogu rõiva keerukus. Kui tegu on lihtsama siluetiga, siis kindlasti on see ka kliendile soodsam. Kui keerukam, rohkem käsitööd ja detaile, siis kindlasti on lõpptulemus ka kallim,’’ teeb hinna osas moedisainer ülevaate.

Oksana Tandit oma poes
Oksana Tandit oma poes — FOTO: TV3

Disainiga maailma päästma

24. veebruaril maailm muutus. ‘’See oli ikkagi šokk, keegi ei uskunud seda. See tundus 21. sajandil võimatu sellist sõda pidada. See näitab, et tegu on maailma diplomaatia läbikukkumisega. Ma olen pärit Lääne-Ukrainast, mis ei ole nii palju räsida saanud, kuid minu venna pere on Odessa lähedal ja nad ütlevad, et nad ei liigu sealt kuhugi, tahavad oma maad kaitsta,’’ sõnab ta sügavalt mõttesse jäädes.

Ukraina käib meie intervjuu ajal korduvalt läbi. ‘’Seda, et ma olen ukrainlane, tundsin tegelikult alles siis, kui sõda algas. Eredalt tulid meelde need laulud, lapsepõlv, tikandid ja paljud mälestused. Kui juhtub midagi sellist, alles siis mõistad oma identiteeti ja juuri palju rohkem. Tekkis ka tunne, et tahaks kodumaad kaitsma minna, aga reaalsus on see, et ma ei oska relva kasutada,’’ arutleb Oksana kogu olukorra üle.

Ta sõnab kindlameelselt, et kõik inimesed tema kodumaal panustavad Ukraina võidule. ‘’See võit peab tulema Ukraina tingimustel, ehk siis Venemaa peab maksma selle eest, et ehitada üles kõik, mida ta on lõhkunud. Kui sa rikud ja varastad, siis sa pead selle eest maksma. Me ei tohi lubada, et demokraatia hävitatakse,’’ rõhutab naine.

See on ka põhjus, miks ta ise poliitikasse läks ja riigikogu valimistel kandideerib. ‘’Ma mõistan erinevaid huvigruppe ja teisalt on oluline see, et kultuur on parim integratsiooni väljak. Kultuuril on tohutu potentsiaal just selles lõimumisprotsessis. See on põhjus, miks on poliitikas vaja rohkem disainereid. Tuleb väärtuste eest seista ja me suudame näha oma kogemuste baasilt suuremat pilti,’’ räägib naine kirglikult poliitikasse minemise tagamaast.

Oksanaga vesteldes aeg lendab, sest temas on nii palju sisu ja elukogemust. Ta rõhutab mitmeid kordi vestluse käigus, et kui elus peab astuma ka mugavustsoonist välja. ‘’See nõuab tohutult julgust, sest sa ei tea, kuhu sa lähed. Oled täitsa mustas toas ja vaatad, kas sa saad hakkad, kuna garantiisid pole, aga elus peab olema julgust, et katsetada uusi asju,'' on ta veendunud ja sammub sirge seljaga uute väljakutsete poole.

Kommentaarid puuduvad