Reklaam sulgub sekundi pärast

RETROKLÕPS! Vaata, milline oli president Arnold Rüütel peaaegu pool sajandit tagasi

Rüütel
Foto: Tiit Blaat / Delfi

Juba laupäeval tähistatakse Eesti taasiseseisvumise 31. aastapäeva. Leidsime vahva retrokaadri taasiseseisvunud Eesti teisest presidendist, Arnold Rüütlist, kes oli riigipea aastatel 2001-2006.

Arnold Rüütel sündis 1928. aastal Laimjala vallas Pahavalla külas. Nõukogude ajal oli ta EKP Keskkomitee sekretär ja Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimees. Aastatel 1963–1969 oli ta Tartu Näidissovhoosi direktor ja 1969–1977 Eesti Põllumajanduse Akadeemia rektor.

Arnold Rüütlil oli oluline osa Eesti suveräänsusdeklaratsiooni ettevalmistamisel ja vastuvõtmisel 16. novembril 1988, mis pani sisuliselt aluse NSV Liidu lagunemisele. Arnold Rüütel sai maailmas tuntuks Eesti suveräänsuse kaitsjana konfliktis Moskva keskvõimuga.

1990. aasta märtsis valis Eesti rahvas Arnold Rüütli ülemnõukogu liikmeks ja seejärel valis ülemnõukogu oma esimesel istungil ta Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimeheks. Rüütli kaastegevusel võttis toonane Eesti kõrgeim legitiimne võim vastu otsuse "Eesti riiklikust staatusest". Selles deklareeriti NSV Liidu riigivõimu ebaseaduslikkust Eestis selle kehtestamise momendist alates ja kuulutati välja üleminekuperiood Eesti Vabariigi taastamiseks. Arnold Rüütel oli Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees kuni oktoobrikuuni 1992.

Arnold Rüütel valiti 21. septembril 2001 valijameeste kogu poolt Eesti Vabariigi presidendiks. Vabariigi Presidendi ametisse astus Arnold Rüütel 8. oktoobril 2001.

Vaata, milline nägi president Rüütel välja 1973. aastal, mil ta oli ametis Eesti Põllumajanduse Akadeemia rektorina!

Arnold Rüütel
Foto: kollaaž, Uued Uudised, ajapaik.ee

Kommentaarid puuduvad