Märt Avandi “Kättemaksukontorist”: lapsed tunnevad mind tänaval ikka Gerth Maangona

Joonatan Pärn

Märt Avandi meenutab legendaarse politseiuurija Gerth Maango kehastamist
Märt Avandi meenutab legendaarse politseiuurija Gerth Maango kehastamist "Kättemaksukontoris". — FOTO: TV3

9. novembril alustab Go3 teleteenuses legendaarse krimikomöödiasarja “Kättemaksukontor” 30. juubelihooaeg. Vestlesime sel puhul Märt Avandiga, keda seriaali fännid tunnevad ka politseiuurija Gerth Maangona.

Avandi kehastas “Kättemaksukontoris” kohusetruud, kuid kangekaelset ja veidi liiga kiirelt järeldusi tegevat politseiuurijat Gerth Maangot. Avandi tegi seriaali juures püsivalt kaasa aastatel 2009-2011, kuid on oma legendaarse rolliga taas “Kättemaksukontorisse” mõneks episoodiks ilmunud veel aastatel 2013, 2017, 2018 ja 2021. Gerth Maango paarimeheks sarjas oli Ott Sepa kehastatud püüdlik, kuid lapsemeelne uurija Kaspar Tuvi, kellega koos satuti paljudesse kriminaalsetesse seiklustesse.

Avandi sõnul käis tema värbamine Gerth Maango osatäitjaks äärmiselt kiiresti. “Olime selleks ajaks (“Kättemaksukontori” režissöör) Ain Prosaga juba head tuttavad, sest olime teinud seriaali “Tuulepealne maa”. Juba oli eetris olnud ka esimene “Tujurikkuja” ja nii Ain mulle seda rolli pakkus,” meenutab ta.

“Kõik käis väga kähku. Pakkumisest esimese võttepäevani ei läinudki palju aega. Mingisuguseid proove me ei teinud. Ma ei mäleta ka, et oleksime sellest karakterist enne võttesse minekut lähemalt rääkinud. See oli selline “puusalt tulistamine” nagu Eesti seriaalindus ikka,” lisab ta.

“Sellise kaabuga ei käi ringi ükski normaalne inimene.”

Avandi kinnitusel käis kiiresti ka Gerth Maango karakteri tundmaõppimine: “Vahel tabad pakku, vahel mitte. Selle rolliga oli lihtne pakku tabada, sest Mihkel Ulman oli ta kirjutanud üsna selgepiiriliseks. Koostöö (stsenarist) Mihkel Ulmaniga oli väga produktiivne ja tulemuslik.”

“Kui sulle pannakse sellised lollakad riided selga, nagu Gerth Maangole pandi, siis see ütleb selle inimese kohta juba üht-teist ette. Sellise kaabuga ei käi ringi ükski normaalne inimene,” nendib ta.

Meenuta, millised nägid välja Märt Avandi ja Ott Sepa “Kättemaksukontoris” kehastatud tegelaskujud!

“Ain Prosa andis meile üsna vabad käed ja lubas meil lustida, mis oligi “Kättemaksukontori” toimimise võti. See toimis juba kohe algusest peale ja need võtted olid alati väga lõbusad,” selgitab Avandi.

Märt ja Ott kasutasid põnevat trikki, mille abil sai režissööri üle kavaldada

“Mäletan, et meil oli Otiga selline nõks: üritasime natuke teravamad või pisut kangema alatooniga naljad sättida stseeni sisse, mitte algusesse ega lõppu. Mõte oli selles, et Prosa ei saaks neid pärast montaažis välja lõigata,” meenutab Avandi.

“Vahel juhtus nii, et kui stseeni alguses või lõpus midagi tegime, mis tundus Ainile natuke üle piiri, siis ta lõikas selle lihtsalt välja. Kui stseeni keskel teha, siis on seda väga raske välja lõigata,” muheleb ta.

Avandi sõnul toimus kõik siiski tegelikult reeglite ja viisakuse piirides ning režissöör meestele kavalat vempu pahaks ei pannud. “Tal oli hea meel, kui näitleja lustib ja kaasa mõtleb. Ain andis meile vabad käed ja ainult ohkas natuke, kui mingi asi üle piiri läks. Võtsime seda ka kuulda, kui mõni asi läks liiga üle võlli.”

Inimesed tunnevad tänaval Märti siiani Gerth Maangona

Avandi selgitab, et “Kättemaksukontori” politseiuurija roll on temaga kaasa tulnud ka tavaellu ja inimesed tunnevad teda siiani tänaval hoopis Gerth Maangona. “Tavaliselt toimub see suve hakul, kui hakatakse jälle korduseid näitama.”

“Saan sellest aru, kui väikesed lapsed hakkavad mind suu ammuli vaatama ja sosistavad teineteisele: “Gerth Maango.” Siis tean, et (“Kättemaksukontori”) kordused on jälle eetrisse läinud,” selgitab Avandi.

Ta lisab: “Lapsed, kes polnud veel sündinudki, kui meie Otiga olime seriaalist juba lahkunud, tunnevad mind tänaval ikka Gerth Maangona. See ei ole kuhugi kadunud, aga mul ei ole selle vastu midagi.”

Avandi ja Sepp on mitmetel juubelihooaegadel “Kättemaksukontorisse” naasnud. Märt kinnitab, et Gerth Maangot siiski seekord taas ekraanil ei näe: “Sellest on korra juttu olnud, aga kahjuks võtteajad ei klappinud.”

Samas ei välista Avandi, et legendaarne politseiuurija Maango võiks kunagi taaskord ekraanile naasta. Ta kinnitab: “Ma ei välista kunagi midagi.”

9. novembril jõuab Go3 teleteenusesse legendaarse krimikomöödiasarja “Kättemaksukontor” 30. juubelihooaja esimene episood.

Kommentaarid puuduvad