Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas teadsid? Just see on põhjus, miks eestlased ei tähista valentinipäeva, vaid hoopis sõbrapäeva

Valentinipäev
Foto: 123rf

Kas oled vahel mõelnud, et kui ülejäänud maailm tähistab 14. veebruaril valentinipäeva, siis eestis tähistatakse seda hoopis sõbrapäevana. Miks siis nii?

Valentinipäev on armunute päev, mida tähistatakse 14. veebruaril. Eestisse levis see vana tähtpäev Soome vahendusel alles 1980. aastate lõpul ja sai siin hoopiski sõbrapäeva jooned.

Valentinipäeva tähistamine on seostatav Vana-Roomas tuntud Lupercalia festivaliga – viljakusmaagiaga seotud pidustustega, mida peeti 15. veebruaril jumal Faunuse auks. Faunus oli antiikmaailma viljakusjumal, loomakasvatuse ja põllutöö kaitsja. Lupercaria tähistamine jätkus ka kristlikul ajal, kuni paavst Gelasius I käskis selle lõpetada aastal 494. Sellejärel hakati tähistama püha Valentini päeva 14. veebruaril, mis oli 350. aastal pühendatud pühale Valentinusele. Praegu on see ka Valentini nimepäev. 

Euroopas ja Ameerikas reklaamitaksegi valentinipäeva kui armastusavalduste, kihlumise ja pulma päeva. Eestlased seevastu peavad sellel päeval mitte vaid romantilisi partnereid, vaid ka endale üldiselt lähedasi inimesi meeles ilusate kinkidega. Meil müüakse valentinipäeval poodides spetsiaalselt kaunistatud maiustusi ja pisemaid temaatilisi kingitusi. 

USAs saadetakse aastas üle 1 miljardi valentinikaardi ehk veidi vähem kui jõulukaarte. On täheldatud, et kui kaarte saadavad enamasti naised, siis mehed kingivad sel päeval peamiselt lilli ja šokolaadi. 

Kommentaarid puuduvad